SON DAKİKA
Hava Durumu

Halkbank’tan Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Çekenler Öderken Kazanıyor

Önümüzdeki günlerde yaşanabilecek faiz değişikliklerinden faydalanmak isteyen müşteriler için Halkbank, Enflasyona Endeksli Konut Kredisi’ni açıkladı. Kredi çekildikten sonra düşen faiz oranlarından yararlanılan bu kredide aynı zamanda müşterilerin ev sahibi olunması sağlanıyor. TÜİK tarafından açıklanan faiz oranlarının yer aldığı bu kredinin detayları ise aşağıdaki yazımızda yer alıyor.

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2020 08:55
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Halkbank’tan Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Çekenler Öderken Kazanıyor

Halkbank, Enflasyona Endeksli Konut Kredisi ile değişken faiz avantajından yararlanmak isteyen müşterilerini ev sahibi yapıyor. Her ay TÜİK tarafından belirlenen en güncel Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde değişim oranına Banka marj oranı ilave edilerek güncelleniyor.ENFLASYONA ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ’NDE 120 AYA VARAN VADE İMKANITÜFE yıllık yüzde değişime oranlarına göre değişiklik gösteren faiz oranları ile kullandırılan bu kredinin özellikleri aşağıdaki gibidir:  • Tercihe göre 6 ayda veya 12 ayda bir faiz değişim periyodu seçilebilmektedir.
  • Seçilen dönem sonucunda taksitler otomatik olarak güncellenmektedir.
  • Yüksek enflasyon riskine karşı korunmak amacıyla Halkbank tarafından azami faiz oranı belirlenmektedir.
  • Enflasyon düştükçe taksitler düşer, enflasyon artışı için de azami faiz oranı belirlendiği için yüksek faiz riskinden müşteri korunmaktadır.
  • Kredi için belirlenen maksimum vade süresi 120 aydır.
  • Taksitlerin erken ödenmesi ya da borcun tamamının kapatılması durumunda “erken ödeme tazminatı” alınmamaktadır.


DEĞİŞKEN FAİZLİ KREDİYE İLİŞKİN ÖRNEK ÖDEMEEnflasyon değişimlerine endeksli olarak kullandırılan bu konut kredisinde, belirli periyotlar halinde faiz oranı değişmektedir. Böylelikle faizlerin düşüşü avantaj olarak kredi taksitlerine yansıtılıyor. Söz konusu kredi için örnek bir ödeme oluşturulduğunda ise TÜFE değeri şöyle olmaktadır:3 ay ile 120 ay arasında vade, yıllık TÜFE değişimi yüzde 10,94 ve aylık faiz oranı yüzde 1,10 oranında olmaktadır. Bu değişim oranı üzerinden kredi değeri hesaplandığında ise taksit tutarları aşağıdaki gibi olmaktadır:  • 100 bin TL kredi, 120 ay vade, aylık yüzde 1,10 faiz oranı, 500 TL kredi tahsis ücreti, bin 504,93 TL aylık taksit tutarı.
  • 100 bin TL kredi, 120 ay vade, aylık yüzde 2,15 faiz oranı, 500 TL kredi tahsis ücreti, 2 bin 331,57 TL aylık taksit tutarı.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.