SON DAKİKA
Hava Durumu

Halkbank Emekli Kredisi 2019

Haber Giriş Tarihi: 13.09.2019 12:15
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Halkbank Emekli Kredisi 2019

Halkbank’tan emeklilik kredisi imkanı kapsamında maaşını Halkbank’tan alan emekliler için kredi imkanı sunulmuştur. Kredinin faiz durumu; aylık vadelere ve taksit miktarına göre değişiklik göstermektedir. Halkbank emekli kredisi, 100.000 TL limitle, 60 aya kadar vade imkanıyla verilmektedir.Halkbank Emeklilik Kredisi Özellikleri
Halkbank emeklilik kredisi hakkındaki bilgiler, kredinin miktarının ve kredi kapsamında yapılan hayat sigortasının tutarının, emeklinin yaşına göre değişeceği yönündedir. Bu kapsamda kredi çeken müşterinin yaşı arttıkça hayat sigortası tutarı da artmakta, bu kapsamda ödenmesi gereken toplam kredi tutarı da artmaktadır. Bu kapsamda örneğin 10.000 TL emekli kredisini 60 ay vade ile kullanmak isteyen erkek  bir müşteri için bir yıllık hayat sigortası primi tutarı 99.51 TL’dir.Halkbank Emeklilik Kredisi Faiz Oranları
Emeklilik kredisi faizleri tahsis ücretlerinin varlığına göre değişiklik göstermektedir. Tahsis ücretinin var olması durumunda %1,49 faiz oranları uygulanırken, tahsis ücretlerinin alınmaması durumunda faiz miktarı aylık %1,54 olmaktadır. Faiz oranlarının değişimini etkileyecek belirtilen tahsis ücretleri dışında herhangi bir kriter bulunmamaktadır.Halkbank Emeklilik Kredisi Örnek Ödeme Planı
Emeklilik kredisi ödemeleri, standart 10.000 TL kredi kullanılması durumunda ödeme aylarına göre değişiklik gösterecektir. 10.000 TL kredi için aylara göre ödeme planı şu şekilde yapılabilir:
 • %1,49 faiz oranıyla kredinin kullanılması halinde aylık taksitler yaklaşık olarak 933 TL olarak belirlenecektir. Bu taksit tutarı, kişilerin yaşına bağlı hayat sigortasına göre değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda ödenecek toplam tutar 11.252 TL olacaktır.
 • Sabit faiz oranı kapsamında 24 ay düzenli ödeme ile taksit yapılması halinde aylık ödenecek tutar yaklaşık olarak 516 TL olacaktır. Bu doğrultuda ödenecek toplam kredi borcu tutarı 12.438 TL olur. Ayrıca ödenecek tutar, müşterinin yaşının yüksek olması durumunda hayat sigortasına bağlı olarak artar.
 • 36 ay vade ile alınacak 10.000 TL kredide aylık ödeme miktarı 379 TL olacaktır. Dolayısıyla toplam ödeme tutarı 13.699 TL olur.
 • 48 ay vade ile alınacak kredide aylık ödeme tutarı 312 TL olacaktır. Bu kapsamda ödenecek tutar toplamda 15.034 TL olacaktır.
 • 60 ay vade ile kredi kullanılması durumunda 273 TL aylık ödemelerde bulunulacaktır. Toplamda ödenmesi gereken tutar 16.438 TL olarak belirlenecektir.
Halkbank Emeklilik Kredisi Ödeme Koşulları
Emeklilik kredisi ödeme türleri kredi çekecek müşterinin ödeme yapmayı planlama şekline göre değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda ödenecek kredi, aşağıdaki şekillerde ödenebilmektedir:
 • Aylık eşit taksitli ödeme: Eşit taksitli ödemelerde belirtilen vadede emeklilik kredisinin aylık ödemeleri eşit şekilde yapılır. Bu sayede aylık ödenmesi gereken miktar konusunda herhangi bir değişiklik yapılmaz. Bunun yanında ödenmesi kararlaştırılan miktara tüm masraflar dahildir.
 • Artan taksitli ödeme: Artan taksitlerle yapılacak ödeme, başlarda daha hafif ödemelerle başlarken, ileri dönemlerde yapılan ödemelerde belirli oranlarda artışlar olacaktır. Aynı kredi tutarının daha erken ödenmesi için uygulanan bu yöntem, özellikle çalışan emekliler tarafından kullanılmaktadır. Zaman geçtikçe daha fazla gelir elde edeceği ya da belli bir aydan sonra daha rahat bir şekilde taksitlerini ödeyeceği belli olan emekliler, bu ödeme yolunu kullanmaktadır.
 • Azalan taksitli ödeme: Kredi miktarının erken bitmesini hedefleyen bu ödeme türünde, taksitler yüksek meblağlardan düşük miktarlara doğru seyreder. Bu sayede ödemelerde herhangi bir aksama olmadan, gittikçe rahatlayarak kredi borcunun kapanması gerçekleşir.
 • 3 ayda bir eşit taksitli ödeme: Emekliler tarafından en çok kullanılan vade türü olan 3 ayda bir ödemeli kredi, emekli maaşının alınmasına bağlı olarak ayarlanabilmektedir. Bu kapsamda 3 aylık ödemenin birden yapılması ile herhangi bir faiz değişikliği yapılmadan, emekli maaşı ile orantılı ödeme yapılması sağlanır.
 • Serbest ödemeli kredi: Bu kredi türü de emekliler tarafından tercih edilmektedir. Bu şekilde yapılacak ödemeler, özellikle düzenli bir geliri bulunmayan emekliler tarafından kullanılmaktadır.
Halkbank Emekli Kredisi Alma Şartları
Halkbank’tan emekli kredisi almanın koşulları şu şekilde sıralanabilir:
 • Emeklinin aylık geliri kredi kullanımına uygun olmalıdır.
 • Emeklinin daha öncesinde krediler ya da herhangi bir borç nedeniyle idari ya da yasal takip durumu yaşamıyor olması gerekmektedir.
 • Emeklinin emekli maaşını Halkbank’a transfer etmesi gerekmektedir. Ayrıca en az 3 yıl süre ile emekli maaşını Halkbank’tan alacağını taahhüt etmelidir.
 • Emekli maaş hesabından ya da adına açılacak başka aktif bir hesaptan otomatik ödeme talimatı ile herhangi 2 faturasını ödüyor olmalıdır.
 • Emeklinin işlemekte olan gayrimenkul yada kira araçlarından herhangi bir geliri varsa mutlaka bu geliri belgelemelidir.
 • Emekli, gerekli durumlarda kefil ya da teminat istemine hazır olmalıdır.
 • Emekli, teminat göstermesi durumunda eşinden yazılı izin almalıdır.
 • Emekli, emekli maaşının bir kısmının ya da tamamının harcanmasını gerektiren herhangi bir borç altına girmemiş olmalıdır.
Halkbank Emekli Kredisi Kampanyasında Yaş Koşulu
Halkbank emekli kredisinde yaş sınırı 80 olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda yaşı 80 ve üzeri olan emeklilere kredi verilmezken, yaşı 80’e yakın olan emeklilerin kredileri, ödeme planı 80’i aşmayacak şekilde vadelendirilir. Örneğin 78 yaşında emekli bir müşterinin emeklilik kredisi kullanabilmesi için yapılabilecek en fazla vade imkanı 2 yıldır. Bunun yanında ödeme planının aylık taksitlerinin, toplam gelirin yarısını geçmeme şartı arandığından, yaş koşulu alınabilecek maksimum miktarı da etkileyecektir.Halkbank Emekli Kredisi Yaş Koşulu Kredi Tutarını Nasıl Etkiler?
Yaş koşulunun kredi tutarına etkisi miktar bazındadır. Bu kapsamda 60 yaşındaki bir emekli, emeklilik kredisi kullanmak istediğinde alabileceği kredi tutarı, herhangi bir problem yoksa limit sınırında olabilir. Ancak 78 yaşında bir emekli için durum daha farklı olacaktır. Bu kapsamda emeklinin kredisi, aylık gelirine bağlı olarak belirlenecektir. Emeklinin aylık gelirinin 2.000 TL olduğunu düşünelim. Bu bağlamda aylık ödeyebileceği taksit miktarı 1.000 TL’yi geçmemelidir. 80 yaş için en fazla 24 ay taksit yapabileceğinden, aylık ödeme limiti de 1.000 TL olduğundan, toplamda her şey dahil şekilde yapılacak ödeme planında ödeyebileceği toplam tutar 24.000 TL olacaktır. Totalde 24.000 TL ödeme yapılan bir kredi, en fazla 15-18.000 TL arasında olabilir. Bu nedenle yaş sorununun alınacak emekli kredisi miktarını etkilediği söylenebilir.Halkbank Emekli Kredisinde İstenen Belgeler
Halkbank emekli kredisi için istenen evraklar şu şekilde sıralanabilir:
 • İkametgah adresi ya da son aya ait müşteri adına düzenlenmiş fatura
 • Kimlik belgesi aslı ve 2 adet fotokopisi
 • Emekli maaşının Halkbank’tan alındığına dair belge
 • Başvuru belgesi
 • Otomatik ödemeye ilişkin belgeler
 • Teminat istenmesi halinde teminat olarak gösterilen değerliye ait belgeler
 • Tapu ve ruhsat belgeleri
Belirtilen belgelerin hazırlanmasının ardından bankalara kredi konusunda başvuru yapılabilmektedir.Halkbank Emekli Kredisine Şubelerden Başvurmak
Halkbank şubelerinden emekli kredisi başvurusu yapmak için yapılması gereken, bireysel müşteri hizmetlerini kullanmak olmalıdır. Gerekli belgeler hazırlandıktan sonra başvuru yapılarak kişilerin vakit kaybetmesi önlenebilir. Bunun yanında Halkbank internet bankacılığı kullanılarak da alınmak istenen kredinin bir ön izlemesi görülebilir, ne kadarlık kredi kullanımında ne kadar ödeme yapılması gerektiği gibi bilgilere buradan erişilebilir. Bu sayede emekli kredisi kullanmadan önce ödeme planının yaklaşık bir örneği elde edilmiş olunur.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.