SON DAKİKA
Hava Durumu

Dikkat! Dolandırıcılar Banka Logolarını Kullanıyor!

Haber Giriş Tarihi: 04.07.2019 12:32
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Dikkat! Dolandırıcılar Banka Logolarını Kullanıyor!

Son yıllarda özellikle ülkemizde de yoğun bir şekilde kullanılan sosyal medya platformları olan Facebook, Twitter ve Instagram siteleri üzerinden bazı banka logolarının yer aldığı sahte hesaplarla dolandırıcılık yapıldığı tespit edildi. Bunun yanında söz konusu dolandırıcılık faaliyetlerinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun da logolarının sıklıkla kullanıldığı görüldü. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, banka müşterilerine ve tüm tüketicilere bu konuya ilişkin dikkat çekici uyarılarda bulundu.

Tüketici Başvuru MerkeziOnursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, son yıllarda Twitter, Instagram, Facebook gibigeniş kitlelerin takip ettiği sosyal medya platformlarında sahte bankailanlarıyla tuzağa düşürülen tüketicilerin olduğuna dikkat çekerek, mağdurlarınbanka hesapları boşaltılarak dolandırıldığını ifade etti. Ağaoğlu, dolandırıcılarınbunlarla da yetinmeyip mağdurlar adına bankalardan kredi bile çekebildiklerinedikkat çekerek önemli uyarılarda bulundu. Son yıllarda özellikle sosyal medyaüzerinden yapılan dolandırıcılık faaliyetleri hakkında çok şikayet aldıklarınıbelirten Ağaoğlu, vatandaşların bu konuda dikkatli olmaları çağrısında bulundu.

“Tüketici Adına Kredi Çekiyorlar”

Son yıllarda Twitter, Instagram ve Facebook gibi geniş kitleler tarafından takip edilen sosyal medya platformlarında sahte banka ilanlarıyla tüketicilerin dolandırıcılar tarafından tuzağa düşürüldüğüne dikkat çeken Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, bu dolandırıcıların tüketici adına bankalardan kredi çektiklerini de tespit ettiklerini belirtti. “Tüketiciler ‘Banka hesap kesintileri, kart aidatı iadesi, puan kazanmak, kredi almak, çekilişe katılmak için tıklayın’ şeklindeki ifadeler yer alan reklamlara aldanmasın.” diyen Ağaoğlu, bu reklamların çoğunun bankaların faaliyetlerini taklit eden dolandırıcılar tarafından verildiği uyarısında bulundu.

Ne yazık ki sosyal medya platformu yöneticilerinin de söz konusu mesajların geniş kitlelere ulaşmasını sağlayarak bu kötü tabloya ortak olduğunu kaydeden Onursal Başkan Aydın Ağaoğlu bu nedenle yüz binlerce insanın tehlike altında olduğunu ifade etti. Ağaoğlu yapmış olduğu açıklamasında; “Dolandırıcılar kurbanlarını bankaların, hatta Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) logolarını kullanarak verdikleri ilanla kandırıp tuzaklarına düşürüyor.” dedi.

“Suç Duyurusunda Sosyal Mecrayı Şüpheli Gösterin”

Tüketiciler kadar baştaFacebook, Twitter ve Instagram gibi ülkemizde yoğun şekilde kullanılan sosyalmedya mecraları yöneticilerinin dolandırıcılara karşı önlem alması gerektiğiniifade eden Onursal Başkan Aydın Ağaoğlu, dolandırılan tüketicilerin pek çokvakada faile ulaşmalarının mümkün olmadığına dikkat çekti. Bu durumun sebebiolarak da tüketicinin kendisini bankanın mobil şubesinde olduğunu zannederekişlem yapması olarak açıklayan Ağaoğlu, “Yani, tüketici ‘bankanın resmiuygulamasına girdim’ zannettiğinde, tüketicinin tüm bilgilerini ekranda görendolandırıcı aynı zamanda ikinci bir bilgisayardan bankanın gerçek mobilşubesine giriyor.” diyerek dolandırıcıların yöntemlerini deşifre etti. Bu işlemsırasında banka müşterisinin cep telefonuna bir şifre gönderdiğini, müşterinino şifreyi de dolandırıcının ekranına yazdığında dolandırıcının gerçek banka hesabınınbulunduğu sayfada o şifreyle hesabı boşaltabildiğine ve kredi çekerekborçlandırabildiklerini aktardı.

Ağaoğlu bu dolandırıcılıkfaaliyetlerinden mağdur olan tüketicilerin, suç duyurusunda bulunurken reklamınyer aldığı sosyal medya kuruluşunu da şüpheli olarak göstermesini önererekşunları ifade etti: “Tüketici hizmet aldığı sosyal medya sitesi tarafındanyapılan ihmal, dikkatsizlik ya da özensizlik nedeniyle bir zarara uğramışsa,Tüketici Kanunu’na göre zararını sosyal mecrada hizmet sunan kuruluştan talepedebilir.”

“Tüketiciler Her Bağlantıya Tıklamasın”

Öte yandan son yıllardagiderek artan Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarıüzerinden gerçekleşen dolandırıcılık faaliyetleri ile ilgili olarakaçıklamalarda bulunan Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, sondönemde tüketicilerden bu konuda çok sayıda şikayet aldıklarını kaydetti.

Sosyal medya platformlarında banka logoları kullanılarak “Dosya masraflarınızın farkında mısınız? Birikmiş paralarınızı almak için bizi arayın.” gibi ilanlarla tüketicileri dolandırmaya çalışanların bulunduğuna dikkat çeken Yılmaz, tüketicilerin de bu tür ilanlarda banka logolarını görmesiyle oltaya düştüklerini ifade etti. Tüketicilerin gösterilen bu yolun tuzak olduğunu ancak deneyerek görebildiğini açıklayan Başkan Yılmaz, “Sosyal medyaya bu kadar rahatlıkla bu tür yanıltıcı ilanları verenlerin önlenmesiyle ilgili bir denetim mekanizmasının olması gerektiğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı. Yılmaz son olarak tüketicilerin de ikinci bir mağduriyet yaşamamaları için her çağrıya cevap vermemelerine ve sosyal medyada gördükleri her bağlantıyı (linki) tıklamamaları gerektiğine dikkat çekti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.