SON DAKİKA
Hava Durumu

Bitcoin değer kaybetmeye başladı, altın fırladı! ABD’deki ikinci bankacılık krizi “oyunun sonu mu?”

4 Mayıs Wall Street açılışında ABD hisse senetleri yeniden dirilen bankacılık kriziyle ilgili gerginlikler gösterirken, Bitcoin 29.000 bin doların altına kaydı. İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 05.05.2023 10:26
Haber Güncellenme Tarihi: 05.05.2023 10:26
https://gazetebanka.com/
Bitcoin değer kaybetmeye başladı, altın fırladı! ABD’deki ikinci bankacılık krizi “oyunun sonu mu?”

ABD’de First Republic Bank’ın satın alınmasından sonra yeni bir kriz daha patlak verdi. Bu kez de PacWest Bancorp adlı banka başı çekerek günde %50'nin üzerinde düşüş yaşadı. Güç durumdaki banka zaten büyük kayıplar görmüştü ve yılbaşından bugüne %86,5 değer kaybetmişti. Banka yaptığı açıklamada, yine de pozisyonunu "sağlam" olarak nitelendirdi.

ABD güvenceleri, bankacılık sisteminin istikrarı üzerindeki otoriteler, kriz devam ettikçe kafa karışıklığının artmasıyla birlikte, Bitcoin için birçok yorumcu için gerçeklikle çelişiyor gibi görünüyordu.

BITCOIN İLK KEZ BANKACILIK KRİZİ ENDİŞESİ VARKEN DÜŞÜŞ GÖSTERDİ!

Mali yorum kaynağı The Kobeissi Letter, Twitter kapsamının bir bölümünde "Haftalardır ilk kez, hisse senedi piyasaları bankacılık krizine yanıt veriyor" yazdı. Kobeissi, 3 Mayıs'ta %0,25 olarak teyit edilen Federal Rezerv faiz oranı artışının yangını körüklediğini savundu. "Belki de bu, krizin izole edilemeyeceğinden endişe eden hisse senedi piyasasıdır" diye devam etti. "Fed faiz artışı sadece işleri daha da kötüleştiriyor."

PacWest'e ek olarak, First Horizon ve Western Alliance sırasıyla %53 ve %38 düşüşle günde iki büyük kaybeden bankalar oldu. Riskten korunma fonu yönetim şirketi Pershing Square'in CEO'su Bill Ackman, "Bir finans kuruluşuna duyulan güven on yıllar içinde inşa edilir ve günler içinde yok olur," diye devam etti kendi yanıtında.

HER BİR BANKA ÇÖKÜŞÜ DİĞERİNİ KÖRÜKLÜYOR!

"Her domino taşı düştüğünde, bir sonraki en zayıf banka sallanmaya başlar. Yatırımcılar yalpalayan bir bankada oynadıkları için ödüllendirilene kadar teklif olmayacak ve en iyi satış son fiyattır. Bu sorunu çözmek için zamanımız daralıyor.”

Bu arada, krizle ilgili özel bir blog gönderisinde, kripto medya şirketi TFTC'nin kurucusu Marty Bent, bunu geri dönüşü olmayan bir nokta olarak tanımladı. Bent, 3 Mayıs’ta "Nereden bakılırsa bakılsın, ABD mali sistemi için işler kesinlikle berbat görünüyor. Bu oyunun sonu gibi geliyor," diye uyardı.

"Sisteme olan güveni geri kazanmak için yapılabilecek herhangi bir şey olduğuna inanmakta zorlanıyorum. Hiçbir geri durdurma, para basma, geri satın alma, konsolidasyon veya Dünya Savaşları bu cini şişeye geri koyamayacak. Fed ve Hazine, halkı tersine inandırmak için ellerinden geleni yapacak, ancak bu artık çok fazla.” Bitcoin'e dönersek, BTC/USD, kendisini düşük likidite alanında buldu ve büyük hacimli tüccarlar uzak duruyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.