SON DAKİKA
Hava Durumu

Bankaların ihtiyaç kredisi faizleri arttı, tüketici kredilerinde daralma yaşandı!

Bankaların ihtiyaç kredilerinde faizleri artırması ve Merkez Bankası'nın getirdiği düzenlemelerin etkisiyle tüketici kredilerinde geçen hafta daralma yaşandı.

Haber Giriş Tarihi: 28.04.2023 16:49
Haber Güncellenme Tarihi: 28.04.2023 16:49
https://gazetebanka.com/
Bankaların ihtiyaç kredisi faizleri arttı, tüketici kredilerinde daralma yaşandı!

Türkiye'deki kur korumalı mevduatların toplam büyüklüğü, son verilere göre 2 trilyon TL'ye yaklaştı. Dolar cinsinden ise KKM'lerin büyüklüğü ilk kez 100 milyar doların üzerine çıktı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun haftalık verilerine göre, 21 Nisan haftasında kur korumalı mevduatlar 89,2 milyar TL artarak 1,98 trilyon TL'ye ulaştı. TCMB kurlarıyla yapılan hesaplama ise KKM'lerin toplam büyüklüğünün 102,2 milyar dolar olduğunu gösteriyor. Bu da Türkiye'deki KKM'lerin ilk kez 100 milyar doların üzerine çıktığı anlamına geliyor.

REZERVLER EN DÜŞÜK SEVİYEYE GERİLEDİ

Merkez Bankası'nın net uluslararası rezervlerinin son haftada 3.75 milyar dolar düştüğü ve 8.29 milyar dolara gerilediği bildirildi. Bu, Temmuz 2020'den beri en düşük seviyeyi temsil ediyor ve geçen yıl Temmuz ayı başlarında görülen 6.1 milyar dolarlık dip seviyeye yaklaşıyor. Net rezervlerdeki beş haftalık kayıp 11.69 milyar dolara ulaştı ve 6 Şubat'ta yaşanan düşüşten bu yana devam ediyor. Merkez Bankası daha önce çeşitli önlemler almış olsa da, dalgalı bir toparlanma gösterdi.

Merkez Bankası, 14 Mayıs'ta yapmış olduğu son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini yüzde 8,5 seviyesinde sabit tuttu. Ekonomistler, seçim öncesi dönemde Merkez Bankası'nın mevcut para politikasında bir değişiklik yapmasını beklemiyorlardı. PPK toplantısında alınan karar, neredeyse Mart ayı toplantısında alınan kararla aynıydı. Merkez Bankası, Şubat ayında 50 baz puanlık faiz indirimi yapmış ve sonraki iki toplantısında faiz oranını sabit tutmuştu.

DEPREMİN ETKİLERİ SÜRÜYOR

Depremin etkilerinin hala değerlendirildiği PPK metnine, Nisan ayı toplantısının ardından "Öncü göstergeler, deprem bölgesinde ekonomik faaliyetin beklenenden daha hızlı toparlandığını göstermektedir" ifadesi eklendi. Ayrıca depremin yakın vadede ekonomik aktiviteyi etkilemesi beklenirken, orta vadede Türkiye ekonomisinin performansı üzerinde kalıcı bir etki yaratmayacağı öngörüsü tekrarlandı.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Baş ekonomisti Robin Brooks, dolar/TL için adil değerin 21 TL olduğunu söyledi. IIF'in raporuna göre, Türkiye'deki yaklaşan seçimler, ülkenin varlık tabanlı krediye dayalı büyüme modelinin sonunu getirme potansiyeli taşıdığı için liranın toparlanabileceği öngörüldü. Kurum ayrıca, liradaki değer kaybının süreceği beklentisinin yaygın olması nedeniyle karamsarlığın "aşırı" seviyeye ulaştığını belirtti. Bu gelişmeler temel olarak olumlu etki yaratabilir ve IIF'yi dolar/TL adil değer tahminini düşürmeye yönlendirebilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.