SON DAKİKA
Hava Durumu

Bankalar nakit avans kullanımını önce kapattı sonra geri açtı! Peki bu ne anlama geliyor ve ne kadar nakit avans çekilebilecek?

Sosyal medya, bankaların nakit avans kullanımını kapatmasıyla çalkalandı. 18 Mayıs itibariyle pek çok vatandaş, kredi kartlarından nakit avans kullanma işlemi gerçekleştiremedi. Bugün itibariyle karar tekrar bozuldu. Peki bu ne anlama geliyor ve ne kadar nakit avans çekilebilir? İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 19.05.2023 09:57
Haber Güncellenme Tarihi: 19.05.2023 09:57
https://gazetebanka.com/
Bankalar nakit avans kullanımını önce kapattı sonra geri açtı! Peki bu ne anlama geliyor ve ne kadar nakit avans çekilebilecek?

Bankaların nakit avans kullanımını 18 Mayıs 2023 tarihinden itibaren iptal etme kararı kamuoyunun gündemine geldiği zaman tartışmaların odağına yerleşti. Ancak, bugün itibariyle bankalar bu karardan döndüler ve nakit avans kullanımı devam edecek.

Nakit avans kapatılıyor şeklinde yapılan açıklamalar, aslında nakit avans kullanımına sınırlama getirilmesi anlamına geliyordu. Nakit avans kullanımı, kredi kartı sahibinin banka hesabını kullanarak kart limitinin üzerinde nakit para çekmesine olanak tanır. Bu işlem, temel olarak müşterinin kredi kartı limitini aşmaktadır. Bankalar genellikle talepte bulunan kredi kartı müşterilerine bir faiz oranı karşılığı nakit avans sağlarlar. Ancak, başlatılan karar ile birlikte nakit avans kullanımının iptal edileceği tarafındaki yanlış algı, aslında sınırlama getirileceği şeklinde düzeltilmiştir.

NAKİT AVANSIN KULLANIM LİMİTİ SINIRLANDIRILDI

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, kredi kartından nakit avans çekilebilecektir ancak kullanılan bu nakit avans tutarının limiti sınırlayacaktır. Buna ek olarak, bankalar nakit avans işlemi için faiz oranlarını değiştirebilirler. Dolayısıyla, kredi kartı sahipleri, nakit avans kullanımı konusunda daha dikkatli olmalı ve kullanımlarını kart limitleri doğrultusunda gerçekleştirmelidirler.

Nakit avansın kapatılmasının ana sebebi, bankaların ek maliyetlerinin artmasıdır. Nakit avans işlemini gerçekleştirmek için bankaların alt yapılarını kullanılan mutlak ihtiyaçları vardır. Bu bakımdan nakit avans işlemleri herhangi bir diğer kredi kartı işlemi kadar masraflıdır. Bu nedenle, nakit avans kullanımının sınırlanması veya iptal edilmesi bankaların ek masraflarını önlemek için yapılan bir karardır. Ayrıca, ödemelerinde nakit avans kullanımına sınırlama getirilen kredi kartı müşterilerinin borçlarını daha düzenli ödemeleri sağlanarak, bankaların kötü alacak risklerini azaltması hedeflenmektedir.

BANKALAR EK MALİYETLERİNİ DÜŞÜRMEYE ÇALIŞIYOR

Bankaların nakit avans kullanımı konusunda aldığı yeni kararın, kredi kartı müşterilerinin mevcut borçlarını etkilemeyeceği ayrıca tüm kart sahiplerinin en düşük ödeme tutarı gibi yükümlülüklerinde de hiçbir değişikliğe yol açmayacağı belirtilmektedir. Nakit avans kapatılması kararının alınmasındaki sebep bankaların ek maliyetlerinin düşürülmesidir. Bu nedenle, kredi kartı sahipleri nakit avans konusunda dikkatli olmalı ve limitlerini doğru bir şekilde kullanmalıdırlar. Çünkü, nakit avans kullanımı her zaman faiz oranları gereği ek bir maliyet oluşturacaktır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.