SON DAKİKA
Hava Durumu

Akbank Serbest Hesap Nedir?

Haber Giriş Tarihi: 23.09.2019 12:27
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Akbank Serbest Hesap Nedir?

Akbank’ın Serbest Hesap hizmeti avantajlı faiz imkânları ve Tanışma Faizi uygulaması olan Akbank Direk Bankacılık mevduat hesabı çeşididir.Akbank Serbest Hesap ile müşteriler bir yandan hesaplarını vadesiz hesap gibi kullanırken, günlük olarak hesaptaki birikime işleyen faiz ile paralarını katlamaktadır. Vade süresi beklemeden işlem imkânı sunan ürün günlük harcamalarda herhangi bir mevduat kesintisi yapmamaktadır.Akbank Serbest Hesaba Nasıl Başvuru Yapılır?
Akbank serbest hesap sahibi olmak için başvurular çeşitli kanallar ile mümkün olmaktadır. Akbank banka şubeleri, internet ve mobil şubeler ile başvurular alınmaktadır. Bu üç yöntem ile de hesap açtırıp para yatırmak mümkündür.Akbank Serbest Hesap Farkı
Akbank Serbest hesabın diğer vadesiz ve mevduat hesaplarından farkları bulunmaktadır. Bunlar:
 • Her müşteri sadece bir tane serbest hesaba sahip olabilir.
 • Serbest hesap ile birlikte bir de vadesiz hesap açılmaktadır; ancak iki hesap birbirinden bağımsız ayrı hesaplardır. Müşteri bu vadesiz hesabı istediği gibi kullanabilir. Banka gerekli gördüğü takdirde piyasa koşullarına göre vadeli ve vadesiz hesabı birleştirme hakkına sahiptir. Böyle bir durumda müşteri SMS, e-mail, Çağrı Merkezi, internet, mobil veya benzeri kanallar üzerinden bilgilendirilecektir.
 • Herhangi bir otomatik ödeme talimatı ve periyodik EFT/Havale talimatı verilemez.
 • Faiz işlemesi için içerisinde en az 1000 TL bulunması gerekmektedir.
Akbank Serbest Hesap Avantajları
Akbank serbest hesap sahiplerine sunulan avantajlar diğer mevduat hesaplarına ve vadesiz hesaplara göre farklılık göstermektedir.
 • Akbank Serbest Hesap açılırken herhangi bir taban limit belirlenmemektedir. Yani içerisine hiç para yüklemeden de hesap açmak mümkündür.
 • Günlük olarak faiz işleyen bu hesaptan para alıp çekerken herhangi bir ücret kesilmesi söz konusu değildir.
 • Bu hesaptan EFT ve havale gibi işlemler yapmak mümkündür.
 • İlk hesap açılışında 45 gün geçerli Tanışma Faizi uygulanmaktadır.
Akbank Serbest Hesap Dezavantajları
Akbank Serbest Hesap kullanıcılarının karşılaştığı dezavantajlar bulunmaktadır.
 • Akbank Serbest Hesap Akbank Direkt Bankacılık ürünü olduğu için, Akbank Direkt Bankacılık kanalının açık olması gerekmektedir. Bu özelliğe istinaden Direkt Bankacılık erişimi olmayan müşterilere geçici şifre, kayıtlı telefon numarasına aynı gün içerisinde SMS ile iletilmektedir.
 • Ortak olarak Akbank Serbest Hesap açılması mümkün değildir.
 • Akbank Serbest Hesaba para yatırma ve çekme işlemleri şube kanalı üzerinden gerçekleştirilememektedir. Banka şubelerinde yalnızca hesap açılırken para yatırılabilir ve hesap kapatılırken içerisindeki para çekilebilir.
 • Akbank Serbest Hesap ATM’den hizmet vermemektedir.
Akbank Serbest Hesap İşletim Ücreti
Akbank Serbest Hesap işletim ödemeleri hakkında bilgiler şu şekildedir:
 • Akbank Serbest Hesap kapsamında açılan mevduat hesabından herhangi bir işletim ücreti alınmamaktadır.
 • Serbest hesap ile açılan vadesiz hesabın yalnızca mevduat hesabına ilişkin vade yenilemeleri için kullanılması halinde hesap işletim ücreti tahsil edilmeyecektir. Başka bir hizmet için (örneğin: fatura ödemesi vb.) kullanılması durumunda hesap işletim ücreti kapsamında talepte bulunulacaktır.
 • Banka yapılan havale/EFT göndericisinden işlem masrafı ve aracılık ücreti alabileceği gibi düzenli veya rutin işlem saatleri dışında yapılan para transferlerinden ücret ve masraf talep edebilecektir. Bu ücretler standart olup müşterilerin izni ile alınmaktadır.
 • Akbank Direkt Serbest Hesap üzerinden kazanılan faiz oranları üzerinden gelir vergisi kapsamında %15 stopaj oranından vergilendirme yapılır.
 • Hesap özetini adrese posta yoluyla isteyen kişiler için ücret 1-4 TL tutarındadır. Mail ile hesap özeti ücretsizdir.
Akbank Serbest Hesap Faiz Oranları
Akbank Serbest Hesap sahiplerine sunulan faiz oranları hesap açılmasından 45 gün sonrasında değişmektedir. İlk kez hesap açıldığında 1000 TL üzerine sunulan Tanışma Faizi (%17) uygulanmaktadır.  Akbank Serbest Hesap içerisindeki birikime 45 günden sonra bankanın standart oranlarında faiz işlemektedir. 0-200.000 TL arasına uygulanan faiz oranı ile 200.000 TL üzerine banka koşullarına göre farklı faiz oranları uygulanmaktadır.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.