SON DAKİKA
Hava Durumu

Akbank Kredi Kartı Başvuru Sonucu Ne Zaman Belli Olur?

Haber Giriş Tarihi: 14.09.2019 20:05
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Akbank Kredi Kartı Başvuru Sonucu Ne Zaman Belli Olur?

Kredi kartı için Akbank’a başvurduğumuzda sonuç almak için kaç gün beklememiz gerektiğini konusunda bankanın belirlediği veya müşteriye söz verdiği belli bir gün söz konusu değil. Ancak normal şartlarda Akbank kredi kartı başvurusu yapıldıktan sonra cep telefonunuza “kredi kartı başvurunuz onaylanmıştır” mesajı geliyor. Bu mesaj geldikten hemen sonra banka kartınızın basımını sağlıyor ve kuryeye veriyor.Burada kartın basımı genellikle 3 ile 5 işgünü arası bir zaman alıyor. Kurye teslim süresi de 2 ile 3 işgününü alabiliyor. Buna göre “kredi kartı başvurunuz onaylanmıştır” mesajı alındıktan en geç 2 hafta içerisinde kartınızın elinizde olması lazım. Aksi durumda banka çağrı merkezini arayıp kartınızın tesliminin hangi aşamada olduğunu öğrenebiliyorsunuz.Akbank Kredi Kartı Nasıl Alınır?
Nasıl Akbank kredi kartı alınabileceğini merak edenler için hemen hemen bütün bankacılık kanalları ile kart başvurusu yapılabileceğini söylemek isteriz. Akbank kredi kartı için başvuru yapılabilecek kanallar şunlar:
  • Akbank şubeleri aracılığı ile kredi kartı başvurusu yapılabilir.
  • Akbank internet bankacılığı kanalı ile kredi kartı veya mevcut kredi kartına ek kart başvurusu yapılabilir.
  • Akbank çağrı merkezi aranarak kredi kartı başvurusu yapılabilir.
  • Son olarak cep telefonunda kısa mesaj yollanarak kredi kartı başvurusu yapmak mümkün.
Akbank Kredi Kartı Türleri
Akbank’ın farklı kredi kartı çeşitleri kullanıcalrın ihtiyaçlarına ve harcama alışkanlıklarına göre değişiklik gösterebiliyor. Akbank’ın temelde iki tür kredi kartı var:
  • Akbank Wings kart
  • Akbank Axess kart
Diğer yandan bu kartların kullanıcıların gelir seviyesine, kart limitlerine ve sağladığı avantajlara göre üç farklı çeşidi var:
  • Klasik kart
  • Gold kart
  • Platinum kart
Burada amaç bir bakıma özel müşterilere veya gelir seviyesi yüksek olanlara harcama alışkanlıkları doğrultusunda daha farklı avantajlar vermek ve daha fazla puan sağlamak. Bunun ile amaçlanan ise müşterilerin bankaya ve karta bağımlılığını arttırmak.Akbank Kredi Kartına Nasıl Başvurulur?
Kredi kartı için Akbank’a başvurma yolları yukarıda sayılan tüm bankacılık kanalları olabiliyor. Diğer yandan artık bankalar eskiden olduğu gibi kredi kartı başvurusu yapan kişilerin maaş bordrosu, kimlik belgesi vb. istemiyor. Çünkü artık bilişim sistemlerinin gelişmesi ve kredi skoru gibi uygulamaların ortaya çıkması ile bankalar müşterinin mevcut kimlik ve çalışma bilgilerinden daha çok kredi puanına bakıyor. Akbank kredi kartı başvurusu yapmak için bankaya TC kimlik numaranızı vermeniz yeterli. Bundan sonra banka sizin kimlik bilgilerinizden elde edeceği bilgiler ile ne kadar limitli bir kredi kartı alabileceğinizi hemen belirliyor ve kredi kartı başvurunuza anında cevap veriyor.Öyle ki SMS ile yapılan bir kredi kartı başvurusu neredeyse saniyeler içinde cevaplanabiliyor. Doğal olarak böyle bir sistemin içerisinde insan olması söz onuşu değil. Tüm başvuru aşamaları baştan sonar bilgi işlem sistemleri tarafından incelenip otomatik olarak onaylanıyor veya gerekli durumlarda reddediliyor.Akbank Kredi Kartı Başvurusu İçin Hangi Belgeler İstenir?
Kredi kartı için Akbank’a başvuracak kişilerden istenen belgeler artık ancak çok zorunlu durumlarda söz konusu. Banka normalde kredi kartı başvurusu için sadece kimlik numarasına ihtiyaç duyuyor. Çünkü artık herkesin başvurulan bankada olmasa bile başka bankalarda ve dolayısıyla ortak bankacılık sisteminde kaydı ve kredi skoru var.Diğer yandan ancak kişinin örneğin hiçbir bankada hesabı yok ise bu durumda kredi kartı başvurusu yaptığında maaş bordrosu vb. ilave gelir belgelerini bankaya getirmesi istenebiliyor. Veya bazen ticari kredi kartlarında banka kart başvurusu yapan şirketten bazı şirket evraklarını talep edebiliyor.Akbank Wings Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?
Akbank Wings Kart almak için başvuru yapmak isteyenler Akbank kredi kartı başvurusu için kullanılan tüm kanalları kullanabilir. Akbank kredi kartı başvurusu yapmak üzere Akbank internet sitesine girdiğinizde size Wings veya Axess olmak üzere iki seçenek sunuluyor. Burada Wings seçeneğini seçerek kolaylıkla Wings kart başvurusu yapabilirsiniz.Akbank kredi kartları içinde Wings kar daha çok fazla seyehat edenler ve gerek harcamalarından gerek se seyahatlerinden uçuş mili kazanmak isteyenler oluyor. Diğer yandan Wings kartın özellikle yurt dışı harcamalarında taksit yapma ve yurt dışı asistan hizmeti gibi ilave uygulamaları da söz konusu.Akbank Axess Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?
Akbank Axess Kart almak için başvuru yapmak isteyenler benzer şekilde Akbank internet sitesine girdiklerinde Axess seçeneğini seçerek Axess kredi kartı başvurusu yapabilir. Axess kart Akbank’ın şu an kullanılan en eski tip kartı. Axess kart özellikle alışveriş için kredi kartı kullanacak olan müşterilerine alışverişlerde yüksek puan ve bazı ilave taksit vb. avantajları sunuyor.Kredi Kartı Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?
Akbank’ın kredi kartı başvurularını sonuçlandırma süresi günler ile değil saniyeler ile ölçülür hale geldi. Özellikle gelişen teknoloji ve entegre olmuş bankacılık sistemleri ile yaptığınız başvuru 1 dakikadan az sürede yanıtlanabiliyor. Şayet başvuru olumlu yanıtlanmış ise bu durumda 1-2 haftada kartınızı alabiliyorsunuz.Burada şunu da eklemek gerekir ki bir kredi kartı onun sahibi tarafından şifre oluşturulup kullanılmadıkça aktif hale gelmiyor. Başka bir deyişle kartı eline geçen ancak onu kullanmak istemeyen bir kişi kartı aktif etmedikçe kendisine ekstre gelmeyecek ve şayet alınıyorsa kredi kartı aidatı kendisinden kesilmeyecektir. Bu kurak aslında bazen müşterilerinden habersiz onlara kredi kartı gönderen bankalar sebebiyle ortaya çıkan bir durum.Akbank Kredi Kartı Kaç Günde Elimize Ulaşır?
Başvurusu kabul edilen Akbank’ın kredi kartının elimize ulaşma süresi kartın onaylanmasından sonra en fazla 10 işgünü veya 2 hafta diyebiliriz.Ancak burada yer de etken olabiliyor. Örneğin Akbank genel merkezi İstanbul’da olduğu için doğal olarak aynı anda İstanbul’dan yapılan bir başvuru ile Rize’den yapılan bir başvuruda kartın kişilerin eline geçme süresi biraz farklılık gösterebiliyor.Akbank Kredi Kartı Elimize Geçmezse Ne Yapmalıyız?
Başvurusu kabul edilen Akbank’ın kredi kartı elimize halen ulaşmamışsa bu durumda hemen Akbank çağrı merkezini arayıp kartın durumunu sorabiliriz. Bu şekilde yapacağımız sorguda çağrı merkezi yetkilisi bize kartın basılıp basılmadığını veya kuryeye verilip verilmediğini hemen söyleyebiliyor. Bu arada kuryeye verilmiş bir kartın sahibi tarafından kabul edilmezse kredi kartı otomatik olarak iptal oluyor.Diğer yandan kredi kartı çok düşük ihtimal de olsa başka birisinin eline geçebilir. Ancak bu durumda kartı imza karşılığı teslim etme sorumluluğu kurye şirketinde olduğu için bu şekilde yanlış ele geçen bir kredi kartının harcama sorumluluğu kart sahibinden çıkıyor.Akbank Kredi Kartı Başka Birisine Teslim Edilir Mi?
Bize gönderilen bir kredi kartının başka birisine teslim edilmesi  kesinlikle söz konusu değil. Nasıl ki Akbank kredi kartı başvurusu ancak kişinin kendisi tarafından yapılabiliyorsa kartın teslim alınması da başkası tarafından yapılamıyor. Burada kartı teslim edecek kurye firması teslim alacak kart sahibinden kimlik belgesini ibraz etmesini istemek ve kimlik bilgilerini kontrol etmek ve ardından ancak kart sahibinin ıslak imzası ile kartı teslim etmek mecburiyetinde. Aksi halde tüm sorumluluk kurye firmasında oluyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.