SON DAKİKA
Hava Durumu

Akbank Altın Hesabı 2019

Haber Giriş Tarihi: 19.09.2019 11:33
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Akbank Altın Hesabı 2019

Akbank’ta altın mevduat hesabı birikimlerini altın cinsinden ve banka güvencesinde saklamak isteyen kişiler için uygun bir seçenek. Akbank altın hesabı Akbank’ta vadesiz TL, USD veya Euro hesabı olanların kullanabileceği ve vadesiz hesaplarından gram cinsinden altın alıp saklayabilecekleri bir hesap.Akbank Altın Hesabının Özellikleri Nelerdir?
Akbank’ın altın mevduat hesabının en önemli yanı hesap açanlara 995/1.000 saflıkta  ayar altın biriktirme imkanı sunması. Akbank altın hesabının başlıca önemli yanları şunlar:
  • Minimum 0,01 grama kadar 24 ayar altın alınıp satılabilir.
  • Altın hesabına altın aktarımı ister şube isterse internet bankacılığı veya telefon bankacılığı kanallarından gerçekleştirilebilir.
  • Altın hesabındaki altınlar 100.000 TL’ye kadar aynen mevduat hesapları gibi devlet güvencesi altındadır.
  • Müşteriler isterlerse otomatik alım talimatı vererek altın hesaplarına her ay düzenli olarak ve istedikleri miktarda altın aktarabilir.
  • Müşteriler isterse kendi altın hesaplarından başka birisinin altın hesabına doğrudan altın transferi veya havalesi yapabilir.
Akbank Altın Hesabı Nasıl Açılır?
Akbank’ta nasıl altın mevduat hesabı açılacağı konusunda müşteriler istediği an Akbank direkt vasıtası ile altın hesabı açıp birikim yapmaya başlayabilir. Akbank altın hesabı açmak için Akbank’ta vadesiz mevduat hesabı sahibi olunması gerekmektedir.Akbank altın hesabı iki şekilde açılabilir:
  • Vadeli altın mevduat hesabı: Vadeli hesapta biriken altınlara cüzi bir faiz verilir. Diğer yandan vadeli altın hesabından vadesiz hesaba göre daha düşük komisyon bedelleri alınarak müşteri açısından avantaj yaratılmaya çalışılır. Ayrıca vadeli altın hesabı açmak için belli bir oranda (en az 500 gr) altını hesaba yatırma şartı vardır.
  • Vadesiz altın mevduat hesabı: Bu hesap özellikle küçük miktarda altın biriktirmek isteyen ve altınlarını evde saklamak istemeyen kişiler için uygundur. Bu hesapta çok küçük tutarlarda örneğin 2-3 TL karşılığı kadar altın almak mümkündür.
Diğer yandan Akbank dönemsel olarak belirli şubelerinde “altın daveti” uygulaması yapmaktadır. Altın daveti uygulaması ile müşterileri ellerinde altınları bu şubelere götürüp açacakları veya mevcutta olan altın hesaplarına yatırabilmektedirler.Akbank Altın Hesabı Faiz Kazandır Mı?
Akbank’ta altın mevduat hesabına faiz alınıp alınmayacağı konusunda normal şartlarda altın hesabının ana getirisi altının kendi kazandığı değerdir. Ancak Altın hesabında 181 gün ile 365 gün arası vadede açılan altın mevduatına yıllık % 0,05 sembolik faiz uygulanır.Diğer yandan vadeli altın mevduat hesabı ancak minimum 500 gr altın ile ve minimum 6 ay vade ile açılabilmektedir.Akbank Altın Hesabında Ne kadar Masraf Kesilir?
Akbank’ta altın mevduat hesap işletim ücretleri açısından müşterilerden herhangi bir işletim ücreti alınmaz. Ancak müşteriler altınlarını fiziki olarak teslim almak isterse şubelerce belirlenen güncel komisyon ve aynı zamanda lojistik teslim masrafları yansıtılabilir.Burada özellikle komisyonların yüksek olması bankanın asıl işinin altın ticareti olmamasından kaynaklanmaktadır. Altını fiziksel teslim almak yerine bozdurup bedelini vadesiz hesaba aktarmak daha doğru olacaktır.Akbank Altın Hesabında Paramı İstediğim Zaman Alabilir Miyim?
Altın hesabındaki paranın ne zaman çekilebileceği konusunda şayet hesap vadeli altın mevduat hesabı değil ise bu durumda aynen vadesiz TL hesabı gibi müşteri altınlarını istediği an başka bir altın hesabına havale edebilir, altınlarını bozdurup TL veya döviz karşılığını TL veya DTH hesaplarına aktarabilir veya şubeye başvurarak altınlarını fiziki olarak teslim alabilir.Diğer yandan Akbank altın hesabı vadeli ise bu durumda hesap sahibi vade sonu gelmeden hesaptaki altınlarına dokunamaz. Şayet hesabı bozmak isterse bu durumda bankaca ilave komisyon karşılığı vadeli altın hesabının vadesi bozulabilir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.