SON DAKİKA
Hava Durumu

Öğrencilere kredi veren bankalar tek tek belli oldu! Hangi bankalar öğrenciye ne kadar kredi veriyor, hangi şartlar aranıyor?

Türkiye’de birçok öğrenci, hangi bankaların öğrenciye kredi verdiğini araştırıyor. Bu konu hakkında bilgi kirliliği olduğu için, sağlıklı bilgiye ulaşmak da kimi zaman güçleşebiliyor. Peki eğitim kredisi nedir, kimler hangi bankalardan ne kadar eğitim kredisi alabilir? İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2022 15:11
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2022 15:11
https://gazetebanka.com/
Öğrencilere kredi veren bankalar tek tek belli oldu! Hangi bankalar öğrenciye ne kadar kredi veriyor, hangi şartlar aranıyor?

Türkiye’de birçok öğrenci, maddi zorlukların karşılanması ya da ödemelerin daha kolay hale gelmesi için öğrenciye kredi verilip verilmediğini araştırıyor. Bu noktada birçok bilgi kirliliği ve bilgi karışıklığı ortaya çıkabiliyor. Bu karışıklıkların en başında ise üniversiteler aracılığıyla bankalardan alınan eğitim kredisi yer alıyor. Öğrencilerin yararlanabildiği eğitim kredileri bu noktada ikiye ayrılıyor. Özel üniversitelere kayıt yaptırılırken, ödemeler çoğu zaman kredi üzerinden gerçekleştirilebilir. Örneğin ödemeyi peşin alan özel üniversitenin, varsa anlaşmalı olduğu banka, bu ödeme tutarı için uygun koşullarda “eğitim kredisi” verebilir. Ancak çoğunluğun araştırdığı eğitim kredisi, bu krediden ayrılıyor.Eğitim Kredisi Nedir, Hangi Şartlar Aranır?

Özel üniversitelerin anlaşmalı oldukları bankalar aracılığıyla ödemelerin kolaylaşması için sunulan eğitim kredisinin yanı sıra bir de bankaların, doğrudan öğrenciye ya da öğrencinin velisine sunduğu eğitim kredisi bulunuyor. Bu kredinin kullanımındaki asıl amaç ise genellikle maddi durumu nedeniyle eğitim masraflarını karşılamakta zorlanan öğrencilerin, masraflarını daha kolay bir şekilde karşılayabilmesini sağlamaktır. Ancak bankalar kredi verirken standart olarak gelir belgesi sorguladığı için ve öğrencilerin büyük bir kısmının da resmi bir geliri olmadığı için bu krediler genellikle öğrencinin velisine veriliyor. Öte yandan resmi gelir belgesine sahip olan ve 18 yaşını doldurmuş olan öğrenciler de bu eğitim kredilerinden yararlanabiliyor.Hangi Bankalar Öğrenciye Eğitim Kredisi Veriyor?

2022 yılında öğrencilere kredi veren bankaların sayısı bir hayli arış gösterdi. Birçok banka artık standart tüketici kredilerini çeşitlendirmek adına öğrencilere de kredi veriyor. Bu kredilerden yararlanmak isteyen vatandaşların, kredide aranan şartlara uygun olması gerekiyor. Bu şartlar arasında ilk sırada ise krediyi alacak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması şartı yer alıyor. Öğrencinin kendi resmi geliri bulunmuyorsa, aileleri bu krediyi çekebiliyor.

Öğrenciye 2022 yılı itibariyle kredi veren bankalar arasında şunlar yer alıyor: • Enpara.com,
 • TEB,
 • QNB Finansbank,
 • Denizbank,
 • İş Bankası,
 • Ziraat Bankası,
 • Halkbank,
 • Garanti BBVA,
 • Yapı Kredi,
 • Akbank,
 • Albaraka Türk,
 • Türkiye Finans,
 • Kuveyt Türk.


Öğrenciler Gelir Belgesi Olmadan Kredi Alabilir Mi?

Resmi bir gelire sahip olan öğrenciler, bankalardan kredi çekebilir. Kendi geliri yeterli olmayan öğrenciler, yine velileri aracılığıyla bu krediye sahip olabilir. Öte yandan bazı bankalar eğitim kredisinde aradığı şartlarda yalnızca kredi notunu dikkate aldığı için gelir belgesi aramayabiliyor. Bu da 18 yaşını geçen öğrencilerin, ailelerine ihtiyaç duymadan bu kredilerden yararlanmalarına olanak tanıyor. Öğrencilerin gelir belgesi sunmadan kredi başvurusunda bulunabilecekleri bankalar arasında şunlar yer alıyor: • İş Bankası,
 • Vakıfbank,
 • Akbank,
 • ING Bank,
 • NKolaykredi (Aktif Bank)
 • Enpara.com (QNB Finansbank).


Öğrenciye Ne Kadar Kredi Veriliyor?

Eğitim kredisine ihtiyaç duyan ve bankalara kredi başvurusunda bulunan öğrencilere sunulan kredi miktarları değişiklik gösterebiliyor. Ancak yine de öğrenciler, standart olarak çalışanlara ya da yüksek gelirli kişilere göre ortalama daha az miktarlarda kredi çekebiliyor. Gelir beyanında bulunan öğrencilere ortalama 20 bin TL’ye kadar kredi sunuluyor.Öğrenciye Faizsiz Kredi Veren Banka Var Mı?

Öğrenciye faizsiz kredi veren banka bulunmuyor olsa da bazı bankalar, eğitim ve öğretim dönemlerinde, başta üniversiteler olmak üzere çeşitli eğitim kurumlarıyla ve özel kurumlarla anlaşma sağlayabiliyor. Bu bankalar, anlaşma kapsamında okul ödemesini kuruma yapıyor ve aileler de bu ödemeleri, faizsiz bir şekilde taksitlerle bankaya geri ödüyor. Bu sistem genellikle “Okul Taksit Sistemi” (OTS) olarak adlandırılıyor.KYK Bursu Alanlar Kredi Başvurusunda Bulunabilir Mi?KYK bursu ya da öğrenim kredisi alan öğrenciler de kredi başvurusunda bulunabilir. Bu alandaki öğrenciler, başvuru sırasında gelir türü olarak “Diğer Gelirler” seçeneğini işaretleyebilir. Böylece öğrencilerin gelir belgesi sunmadan kredi çekme şansı da bulunabilir. Ancak KYK bursu tek başına kredi çekmek için yeterli değildir. Ancak tüm bunların yanında yine de aranan ilk şart, kredi notunun yüksek olmasıdır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.