SON DAKİKA
Hava Durumu

Nakit İhtiyacı Olanlara Bankalardan Müjdeli Haber: Kredi Faiz Oranları Düşecek!

Haber Giriş Tarihi: 17.07.2019 08:47
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Nakit İhtiyacı Olanlara Bankalardan Müjdeli Haber: Kredi Faiz Oranları Düşecek!

Kurban Bayramı da yaklaşırken vatandaşların giderek artan nakit para ihtiyacına çözümler yine bankalardan gelecek. Ülkemizde bankacılık sektöründe faaliyetlerini sürdüren özel ve kamu bankalarının, müşterilerine sundukları ihtiyaç, konut ve taşıt kredilerinde uyguladıkları faiz oranlarında ciddi seviyede indirimler yapması bekleniyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılması muhtemel faiz indiriminin ardından bankalar da kredi musluklarını açacak.

Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile TCMB başkan değişikliğininardından mevcut durumda uygulanan yüksek faiz oranlarına revizyon yapılmasıgündeme geldi. Yeni dönemde kredi faiz oranları düşürülecek ve bankalarınmüşterilerine sundukları tüm ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi ürünlerinde uygunkampanyalar ile kullanımlar artacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın pekçok frısatta dile getirdiği yüksek faiz oranları ile mücadelede yeni bir dönemegirildi. Nitekim TCMB Başkanı değişikliği bu yolda atılan ilk adım oldu.Böylelikle Türkiye'nin bir numaralı sorunu olarak görülen yüksek kredi faizoranlarının  düşürülmesine yönelikgirişimlere başlandı.

Kredi Faizleri NeZaman Düşecek?

Vatandaşların yakından takip ettiği konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi ürünlerinde uygulanan faiz oranlarının da ne zaman düşürüleceği merak konusu oldu. Her ne kadar şu anda yapılan kampanyalar ile bankalar özellikle konut kredisi ürünleri başta olmak üzere pek çok kredi çeşidinde faiz oranı indirimleri yapsa da vatandaşlar bu oranlarda ciddi bir indirim beklemeyi sürdürüyor. Bu bağlamda ekonomistler, bankaların sunduğu kredilerde uygulanan faiz oranlarının temmuz ayı bitmeden açıklanacak olan faiz indirim kararıyla birlikte hızla düşeceği yönünde fikir birliğine varıyor.

Yıl sonuna kadar enflasyonun tek hanelere düşürülmesi herfırsatta dile getirilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; "Faizoranlarında da yıl sonuna kadar belli bir hedefimiz var ve bunu başaracağız.Faizi ciddi manada düşüreceğiz." ifadelerini kullanmıştı. Öte yandangeçtiğimiz günlerde TCMB başkanlığına atandıktan sonra ilk defa kamuoyuaçıklaması yapan Başkan Murat Uysal, başta enflasyon ve iktisadi faaliyetlerolmak üzere makroekonomik düzeyde geniş kapsamlı bir veri odaklı yaklaşım benimseyeceklerinidile getirerek, olası faiz indirimi hakkında yeşil ışık yakan mesajlarvermişti.

Merkez BankasıYaptırımları Bankaları Zorlayacak

Son dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde görüşülmeye devam eden ve son olarak ilk etabı kabul edilen torba yasa ile birlikte TCMB yetkileri de artırılmış oldu. Böylelikle vatandaşlara pek çok bahane öne sürerek kredi vermeyen tüm özel ve kamu bankalarına karışı çeşitli yöntemler ile Merkez Bankası tarafından müdahale edilmesine imkan verildi. Dolayısıyla TCMB söz konusu vatandaşa kredi vermeyen bankalara uyguladığı zorunlu karşılık oranlarını yükselterek maliyetleri artırma yoluna gidecek. Bu nedenle tüm bankalar da daha fazla maliyet zararından olumsuz etkilenmemek için vatandaşlara kredi vermek zorunda kalacak. TCMB tarafından planlanan hedefler tutturulduğu durumda, yıl sonunda faiz oranının %24 seviyesinde %14 seviyesine gerilemesi mümkün olacak.  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.