SON DAKİKA
Hava Durumu

Mikro Kredi Veren Bankalar 2019

Haber Giriş Tarihi: 01.07.2019 09:13
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Mikro Kredi Veren Bankalar 2019

2019 yılında mikro kredi alınabilecek bankalar olarak maaş bordrosu istemeyen bankalara başvurulabilir. İş kurmak isteyen fakat yeterli geliri olmamasından dolayı hayalindeki o işi yapamayan kişilerin imdadına hibe ve kredi destekleri yetişiyor. Ev hanımlarının üretim faaliyetlerinde bulunabilmesi için de mikro krediler veriliyor. Bu krediler sayesinde bir işletme kurulabiliyor ve o işletme için gerekli olan malzemeler alınabiliyor. Mikro krediler aracılığıyla ev hanımlarının da üretime dahil olabilmesi sağlanıyor. Üretim faaliyetlerinde bulunan kadınlar da ev ekonomisine katkıda bulunabiliyor.

SosyalDayanışa Vakfı En Hanımlarına Hibe Desteği

Evhanımlarına Sosyal Yardımlaşma Vakfı desteği ile büyük avantaja sahip kredi alınabiliyor. Bir işletmekurmak isteyen fakat yeterli birikimi olmayan kişilerin başvurabileceğiadreslerden bir tanesi Sosyal Yardımlaşma Vakfı’dır. Bu vakfın sağladığıkredinin geri ödemeyi 2 yıl erteleme imkanı da mevcuttur. Daha sonraki 6 yıl dafaizsiz bir şekilde alınan kredi ödenebilir. Böylece işletme açan ev hanımlarıiki yıl boyunca faaliyet göstererek birikim yapmaya başlar daha sonrasındakredi taksit ödemelerini yapar. Sosyal Dayanışma Vakfı kadınların da işhayatında yer alabilmesine oldukça büyük önem veriyor. Bundan dolayı da üretimyapmak ya da bir işyeri kurmak isteyen ve maddi zorluk yaşayan kadınlara enuygun şekilde kredi sağlıyor.

KOSGEB’in50 Bin TL’ye Kadar Hibesi

Ev hanımlarına 50 bin TL hibeli KOSGEB kredisi de devlet tarafından yapılan yardımlardan bir tanesidir. KOSGEB girişimcilik yapan kadınları teşvik edebilmek için hibe desteği sağlıyor. 50 bin TL olan bu hibenin yanı sıra faizsiz krediler de yine KOSGEB tarafından ev hanımlarına sağlanıyor. KOSGEB’in bu desteğinden yararlanabilmek için de ilk olarak uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmak gereklidir. Bu eğitimin başarıyla tamamlanmasının ardından kursiyerlere sertifika verilir. Bu sertifika olmadan KOSGEB hibesine başvurabilmek mümkün değildir. İş yeri açan kişiler KOSGEB’in desteklerinden faydalanabilir ve işletme için gerekli her şeyi tamamlayarak üretime geçebilir.

Mikro KrediVeren Diğer Kurumlar Hangileridir?

Mikro krediiçin başvurulacak kurumlardanbir tanesi Kadın Girişimciler Derneği’dir. Kadınların aktif bir şekilde işhayatında olmasını isteyen bu dernek çalışmayı düşünen kişilere yardımsağlamaktadır. Bunun dışında yapılacak olan üretime göre başvurulacak farklıyerler vardır. Örneğin tarım ile uğraşmak isteyen kadınlar Tarım ve KırsalKalkınmayı Destekleme Kurumu’na başvurabilir. Bu kurumlar de 70 bin TL hibedesteği sağlıyor. Bunların yanı sıra evde üretim yapacak olan kadınlar için iseTürkiye İsrafı Önleme Vakfı bulunuyor. Bu vakıfın mikro kredisi ile evde üretimfaaliyetlerinin yürütülebilmesi mümkün oluyor. Bunların dışında kadınların mikrokredi için başvurabilecekleri yerler şunlardır:

  • TürkiyeGrameen Mikrofinans Programı,
  • KadınEmeğini Değerlendirme Vakfı,
  • AileDestek Merkezi.
EvHanımlarının Mikro Kredi Alma Şartları Nelerdir?

Ev hanımları için mikro kredi verilme koşullarından en önemlisi iyi bir iş fikrinin olmasıdır. İyi bir iş fikriniz yoksa mikro kredi alabilmeniz de mümkün değildir. Bu yüzden krediye başvurmadan önce yapılacak olan işin tüm detayları düşünülmeli ve ona göre bir iş planı oluşturulmalıdır. Mikro kredi verirken bankalar ya da kurumlar kurulacak olan işletmenin kar getirebilecek türden olup olmadığına bakar. Bu yüzden kar zarar analizi iyi bir şekilde yapılması şarttır. Ayrıca aynı iş için daha önceden mikro krediden yararlanmamış olmak da aranan koşullardan birisidir. Mikro krediyi alabilmek için birden fazla kadın bir araya da gelebilir.

Mikro Krediİle Yapılabilecek İşler Nelerdir?

Mikro krediile hangi işler yapılabilirsorusunun cevaplarından birisi terziliktir. Pek çok ev hanımı iş kurmakisterken hangi sektörde faaliyet göstereceğine ilişkin bir karar veremiyor.Bunun için ilk olarak hangi işte yetenekli olduğunuzu düşünmeniz gerekiyor.Herkesin becerikli olduğu konu farklı. Sizin de neye yeteneğiniz varsa o işleuğraşmanız en kazançlı olan seçim olacaktır. İş fikri arayan kişilere deönerilebilecek şeylerden bazıları şunlardır:

  • Kuaförlük,
  • Hazırgiyim satışları,
  • Elyapımı ürünler satma,
  • Kozmetikve kişisel bakım ürünlerinin sattığı bir mağaza açma.
MikroKrediye Başvururken Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Mikro kredi başvurusu için istenen evraklardan bir tanesi nüfus aile belgesidir. Bunun yanı sıra mikro kredi almak isteyen bir ev hanımı sosyal güvencesi olmadığına dair de bir yazı almalıdır. Bunların dışında bir de başvuru formu vardır. Bu başvuru formunun doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması şarttır. Ayrıca yine ikametgah ve nüfus belgesi de temin edilmelidir. Bu belgelerin toplanmasının ardından hangi kurumun mikro belgesine başvuruda bulunacaksa evrakların da o kuruma teslim edilmesi gereklidir. Başvuru yapılacak yere göre başvuru belgeleri de farklılaşabilir. Bu yüzden başvuru yapmadan önce kurum aranmalı ve detaylı bilgi istenmelidir.

Akbank’ınEv Hanımlarına Kredisi

Evhanımları için Akbank Direkt kredisinebaşvurular hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Mikro kredi veren bankalarıbulmak zor. Fakat bazı bankalar kolay bir şekilde müşterilerine kredi veriyor.Bu krediler için de herhangi bir gelir belgesi talep edilmiyor. Akbank Direktkredi de belgesiz kredi alınabilecek kanallar arasında yer alıyor. Bu krediyialabilmek için Akbank’ın mobil uygulamasının indirilmesi gerekiyor. 40 binTL’ye kadar olan bu krediye başvurular 7 gün 24 saat boyunca yapılabiliyor.Mikro kredi arayan ev kadınları da Akbank’ın bu kredisine rahat bir şekildebaşvurabilir. 

Aktifbank’ınN Kolay Kredisi İle İş Kurma

N Kolay kredi ile ev hanımlarına destek veren kurumlardan bir tanesi de Aktifbank’tır. Aktifbank N Kolay uygulaması aracılığıyla maaş bordro olmaksızın kredi sağlıyor. Bu yüzden iş fikri olan fakat yeterli bütçesi olmayan kadınlar bu krediye başvurabiliyor. N Kolay kredi başvuruları internet üzerinden kolay bir şekilde yapılabiliyor. Kredisi onaylanan kişiler de bu kredilerini PTT’den alabiliyor. Kredinin geri ödemeleri de yine PTT şubelerinden yapılabiliyor.

İş KuracakEv Hanımları Garanti Bankası’ndan Nasıl Kredi Alır?

GarantiBankası kadın girişimcileri destekverebilmek için uygun kredi veriyor. Girişimcilik yapmak isteyen kadınlarihtiyaç duydukları nakit ihtiyacı için Garanti Bankası’na başvurabilir. İşletmekurmakta zorluk yaşayan kadınlar Garanti Bankası’na gelerek uygun koşullaraverilen bu krediyi alabilirler. Kadın girişimci kredisinin 36 aya kadar vadeimkanı da mevcuttur. Bu kredinden faydalanabilmek için arana şartlar iseşunlardır:

  • Geneloperasyon sorumluluğun kadında olması,
  • Yıllıkcironun 10 milyon euroyu geçmemesi,
  • Çalışankişi sayısının en fazla 50 olması.
CEPTETEBİhtiyaç Kredisini İş Kurmak İçin Kullanabilirsiniz

TEB’in mobil uygulaması ile kolay krediye başvurarak da işletmeleri için gerekli olan nakit ihtiyacı karşılanabilir. Ev hanımları işletme kurmak istediklerinde mikro kredilere başvurabilirler. Mikro kredinin alternatifi olarak da TEB’in mobil uygulaması tercih edilebilir. CEPTETEB ile ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunan kişilerin herhangi bir evrak vermesine de gerek yoktur. Bu yüzden de işyeri açmak için nakit ihtiyacı duyan ev hanımları bu krediye başvurabilir. CEPTETEB ile ihtiyaç kredisi başvurusu günün her saatinde yapılabilir. Bu kredinin başvurusu da hızlı bir şekilde yanıtlanır. Kredi başvurusundan olumlu sonuç alan kişiler de ihtiyaçları olan nakite kavuşabilir.

Bankalar dışında KOSGEB de kadın girişimcilere destek sunmaktadır. KOSGEB kadın girişimci desteği hakkında detaylı bilgiye ilgili yazımızdan erişerek konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.