SON DAKİKA
Hava Durumu

Mevduat Faiz Oranları Enflasyon Baskısı Altında: En Yüksek Faiz Veren Banka Bile Tatmin Etmiyor!

Mevduat faiz oranları Merkez Bankası faiz indirimi ile birlikte düşüşe geçti! Bankaların tamamı tarafından geri çekilen vadeli hesap faiz oranları ardından yatırımcılar mevduat yatırımından kazanamaz hale geldi. Bankaların mevduat faiz oranları 2019 yılı biterken yılsonu enflasyon tahmini gerisinde kalırken en yüksek faiz veren banka bile stopaj kesintisi sonrası enflasyona yenik düştü! Banak faiz oranları gerilemeyi sürdürürken 32 günlük en yüksek faiz veren banka, dolar en yüksek faiz veren banka, Euro ya en yüksek faiz veren banka, bankaların mevduat faiz oranları ve mevduat faizi hesaplama ayrıntıları haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 18.12.2019 07:04
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Mevduat Faiz Oranları Enflasyon Baskısı Altında: En Yüksek Faiz Veren Banka Bile Tatmin Etmiyor!

Bankaların mevduat faiz oranları enflasyon engeline takıldı! Brüt mevduat faiz oranları yılsonu enflasyon beklentisi gerisinde seyrini sürdürürken stopaj kesintisi sonrası en yüksek mevduat faiz oranları bile beklentileri karşılamıyor. Enflasyona karşı parayı koruma amacıyla yapılan yatırımlarda vadeli mevduat hesabı cazibesini kaybederken, dolar yükselişi sonrası vadeli döviz hesabı faiz oranları popülerleşmeye başlıyor.EN YÜKSEK MEVDUAT FAİZ ORANLARI HANGİ BANKALARDA?


En yüksek mevduat faiz oranları karşılaştırması yaparken Merkez Bankası 2019 yılsonu enflasyon beklentisi baz alınarak liste yapılması en doğru olanıdır. Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası Aralık Ayı Beklenti Anketi’nde yer alan Merkez Bankası yılsonu enflasyon tahmini %11,62 idi. Mevduat faiz oranları %11,62 üzerinde olan 32 günlük en yüksek faiz veren bankalar şu şekildedir:•    Burgan Bank Dijital Hesap
•    Fibabanka VOV Hesap
•    Alternatif Bank Kiraz Hesap
•    ING Bank Turuncu Ekstra (Hoş geldin faizi ile birlikte)Burgan Bank 32 Günlük Mevduat Faizi Nedir?

Burgan Bank’ta 32 günlük mevduat faizi %12,30 seviyesine geriledi. Bahsedilen brüt faiz oranından stopaj kesildiğinde ise tasarruf sahiplerinin elde edeceği faiz getirisi enflasyona karşı yeniliyor.Fibabanka 32 Günlük Mevduat Faizi Nedir?

Fibabanka’da 32 günlük mevduat faizi %12,25’tir. Bahsi geçen faiz oranı Fibabanka’da Kiraz Hesap sahiplerine verilir. Fibabanka mevduat faiz oranı da stopaj kesintisi ardından yılsonu enflasyon beklentisinin gerisinde kalıyor.Alternatif Bank 32 Günlük Mevduat Faizi Nedir?

Alternatif Bank’ın 32 günlük mevduat faizi %12,25’tir. VOV hesap sahiplerine verilen en yüksek Alternatif Bank mevduat faizi, stopaj kesintisi sonrası enflasyon beklentisinin gerisinde seyrediyor.ING Bank 32 Günlük Mevduat Faizi Nedir?

ING Bank’ta 32 günlük mevduat faizi %12’dir. Turuncu Ekstra hesap sahiplerine hoş geldin faizi olarak verilen ING Bank vadeli hesap faiz oranı, stopaj kesintisi ile birlikte enflasyon gerisinde kalıyor.EN YÜKSEK VADELİ DÖVİZ HESABI FAİZ ORANLARI NEDİR?


En yüksek vadeli döviz hesabı faiz oranları dolar ve Euro için farklıdır. Dolara verilen mevduat faizi Euro’dan fazla seyreder. Bankaların TL mevduat hesaplarını geri çekmesi ardından döviz mevduat faiz oranları da revize edilse de döviz kuru artışı sonrası bahsi geçen faiz oranları cazibesini korur. Dövize en yüksek faiz veren bankalar şu şekilde sıralanabilir:•    Burgan Bank Dijital Hesap
•    TEB
•    Odeabank (Oksijen Hesap)
•    ICBC TurkeyBurgan Bank 32 Günlük Vadeli Döviz Hesabı Faiz Oranları Nedir?

Burgan Bank’ta 32 günlük dolar mevduat faizi %2,90, Euro mevduat faizi %1’dir. Dövize en yüksek faiz veren banka Burgan Bank’tır.TEB 32 Günlük Vadeli Döviz Hesabı Faiz Oranları Nedir?

TEB 32 günlük vadeli dolar faizi %2,25, vadeli Euro faizi %0,15’tir.Odeabank 32 Günlük Vadeli Döviz Hesabı Faiz Oranları Nedir?

Odeabank 32 günlük dolar mevduat faizi %2,25, Euro mevduat faizi %0,5’tir.ICBC Turkey 32 Günlük Vadeli Döviz Hesabı Faiz Oranları Nedir?

ICBC’de 32 günlük vadeli dolar hesabı faiz oranı %2,05, vadeli Euro hesabı faiz oranı %0,15’tir.EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKALAR HANGİSİ?


En yüksek faiz veren bankalar TL, dolar ve Euro mevduat için yukarıda farklı başlıklar altında listelendi. En yüksek TL mevduat faizi enflasyona karşı koruma sağlamazken, dolar mevduat faizi ise nispeten yatırımcılara daha cazip fırsat sunuyor.32 Günlük En Yüksek Faiz Veren Banka Hangisi?

32 günlük en yüksek faiz veren banka Burgan Bank’tır. TL mevduata Burgan Bank’ta 32 günlük %12,30 mevduat faizi uygulanır.Dolara En Yüksek Faiz Veren Banka Hangisi?

Dolara en yüksek faiz veren banka %2,90 faiz oranı ile Burgan Bank’tır. Burgan Bank dijital hesap ile en yüksek dolar faizi yatırımcılara sunulur.Euro’ya En Yüksek Faiz Veren Banka Hangisi?

Euro ya en yüksek faiz veren banka Burgan Bank olarak öne çıkar. %1 Euro mevduat faiz oranı ile Euro’ya en yüksek faiz Burgan Bank’ta sunulur.EN YÜKSEK MEVDUAT FAİZİ HESAPLAMA


En yüksek mevduat faizi hesaplamasında Burgan Bank’ın TL, dolar ve Euro mevduat faizi kullanıldı. TL mevduat için faiz karşılaştırması yapmak isteyen yatırımcılar için 32 günlük enflasyon kaybı da hesaplama sonuçlarına eklendi.32 Günlük TL Mevduat Faizi Hesaplama

32 günlük TL mevduat faizi hesaplamasında Burgan Bank’ın %12,30 faiz oranı kullanıldı. 10.000 TL için yapılan hesaplamalarda net faiz getirisi ve enflasyon kaybı sonuçları şu şekildedir:* 32 günlük mevduat faizi getirisi net 91,67 TL* 32 günlük enflasyon zararı 101,2 TL32 Günlük Dolar Mevduat Faizi Hesaplama

32 günlük dolar mevduat faizi hesaplamasında %2,90 faiz oranı kullanıldı. Hesaplama sonrası 1.000 dolar için 32 günde net faiz kazancı 2,04 ABD Doları olarak bulunur.32 Günlük Euro Mevduat Faizi Hesaplama

32 günlük Euro mevduat faizi hesaplamasında %1 faiz oranı baz alındı. 1.000 Euro aylık (32 günlük) faiz getirisi ise %1 faizde 0,70 Euro olarak hesaplandı.Bankaların güncel mevduat faiz oranları ve vadeli döviz hesabı faizleri; en yüksek mevduat faizi veren bankaların güncel faiz oranları, en yüksek TL, dolar ve Euro mevduat faizi hesaplama ayrıntıları için /haberi/mevduat linki üzerinden Mevduat sayfamızı takip edebilirsiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.