SON DAKİKA
Hava Durumu

Kuveyt Türk Devlet Destekli Konut Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Haber Giriş Tarihi: 23.07.2019 09:21
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Kuveyt Türk Devlet Destekli Konut Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Hayalindeki eve sahip olmak için bankaların müşterilerine sunduğu konut kredisi ürünlerinin desteğine ihtiyaç duyan vatandaşlar, söz konusu kredileri kullandıklarında nasıl bir ödeme planı ile karşılaşacaklarını da merak konusu haline getiriyor. Ülkemizde bankacılık sektöründe faaliyetlerini sürdüren katılım bankaları da müşterilerine konut finansman desteği sunmaya devam ediyor. Bir nevi özel ve kamu bankalarının sağladığı konut kredisi ile aynı prensiplere dayanan bu tür fakat konut finansmanlarını sunan bankalar arasında Kuveyt Türk Katılım Bankası da yer alıyor. Kuveyt Türk'ün müşterilerinin kullanımına sunduğu güncel konut hesabında devlet desteği oranları ve hesaplamaları hakkında merak edilen tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.Kuveyt Türk konut kredisi nasıl hesaplanır? Kuveyt Türk konut kredisi hesaplama ve başvurusu nasıl yapılır? Sorularının yanıtları, son dönemde hayallerindeki evi satın alırken konut kredisi kullanacak kişiler tarafından merak konusu haline getirilmiştir. Bu bağlamda Kuveyt Türk'ün müşterilerine sunduğu konut kredisinde uyguladığı güncel faiz oranları ile hesaplamalar yapmak mümkündür.Kuveyt Türk Konut Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?
Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın piyasaya sürdüğü konut kredisi ürünlerinde yapılan  ödemeler aylık veya 3 ayda bir olacak şekilde açılabilmektedir. Bununla birlikte düzenli olarak aylık ödemelerde banka tarafından belirlenen alt sınır ayda 388,17 TL iken, üst sınır ise 3 bin 881,60 TL olmaktadır. Aynı şekilde 3 ayda bir yapılacak olan ödemelerde ise alt sınır bin 164,51 TL olarak belirlenirken, üst sınır ise 11 bin 644,80 TL olarak kararlaştırılmıştır.Öte yandan Kuveyt Türk Katılım Bankası konut hesabından yılda 2 kere çekim yapılabilmesi mümkündür. Kalan bakiyenin konut hesabının açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olmaması gerekmektedir. Bu koşullar ihlal edildiğinde, söz konusu hesap konut hesabı statüsünden çıkartılarak devlet katkısı iptal edilir.Konut Hesabında Devlet Katkısı Nasıl Hesaplanır?
Kuveyt Türk Katılım Bankası konut hesabında devlet katkısı hazırlanmasında, konut edinim tarihindeki birikim esas alınmaktadır. Bu noktada söz konusu devlet katkısı, hesaptaki tutarın ödeme sürelerine göre belirli yüzdeleri alınarak hesaplanmaktadır. Sonuç itibarıyla devlet katkısından yararlanan katılımcılar açısından düzenli ödeme süresi 36 ila 47 ay olanlar için hesapta bulunan tutarın %15'i olarak belirlenmektedir. Fakat devlet katkısı, 16 bin 313,21 TL'yi geçememektedir.Ayrıca düzenli ödeme süresi 48 ila 59 ay arasında olanlar ise hesaptaki tutarın %18'i devlet katkısı olarak belirlenmektedir. Bu durumda da katkı tutarı 17 bin 568,08 TL'nin üzerine çıkamamaktadır.Son olarak düzenli ödeme sürei 60 ay ve üzeri olan kullanıcılar için hesaptaki tutarın %20'si devlet katkısıdır. Bu grupta da devlet katkı tutarının 18 bin 822,94 TL'yi geçmesi mümkün değildir.Kuveyt Türk Konut Hesabından Kimler Faydalanabilir?
Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın devlet desteği ile müşterilerine sunduğu konut hesabının amacı, tamamı kendisine ait olmayan Türk vatandaşlarının yurt içinde ilk ve tek konutunu satın almalarına destek olmaktadır. Bu bağlamda tamamı kendisine ait bir konutu bulunmayan her Türk vatandaşı, konut hesabı başvurusunda bulunabilmektedir. Türk vatandaşlığında izinle çıkarılan Mavi Kart sahipleri ise bu kapsamın dışında tutulmaktadır. Öte yandan Kuveyt Türk Katılım Bankası, konut hesabı yalnızca Türkiye'de bulunan yurt içi şubelerinde açılabilmektedir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.