SON DAKİKA
Hava Durumu

Kredi Kartı Yıllık Ücreti Ne Kadar?

Haber Giriş Tarihi: 07.07.2019 13:54
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Kredi Kartı Yıllık Ücreti Ne Kadar?

Kredi kartı ücretleri yıllık olarak tahsil edilmekte olup kartın sunduğu özelliklerin bir bedeli olarak değerlendirilmektedir. Kredi kartlarından ve kredi kartlarının devamı olan ek kartlardan kesilmekte olan kredi kartı yıllık ücreti, kredi kartları ve banka kartları hakkında çıkarılan yönetmelik kapsamında, belli bir sınırın üzerine geçememektedir. Kredi kartı borçlarıyla birlikte tahsil edilmekte olan kredi kartı aidatları, kimi müşterilerin rahatsız olduğu bir özelliktir ve çeşitli alternatifler aranmaktadır. Kredi kartı aidatlarından rahatsız olan kişiler için kanunlar çerçevesinde zorunlu olarak sunulmakta olan, aidatsız kredi kartı seçenekleri bulunmaktadır. İsteyen kişilerin aidatsız kredi kartlarına yönelmek gibi bir imkanı da mevcuttur. Kredi kartlarının yıllık ücretlerinin belirtilen miktarları aşamamasının yanında, kredi kartlarına ait olan ek kartların yıllık ücretleri de bu kartlar için tahsil edilen ücretlerin yüzde 50’sini geçememektedir.

Kredi Kartı Yıllık Ücreti Neden Alınır?

Kredi kartı yıllık aidatı her kart için geçerli bir kanun olmamakla birlikte, taksit imkanı ve daha birçok imkanın sunulmakta olduğu kartlar için zaruri sayılmaktadır. Bankalar tarafından talep edilmekte olan kredi kartı yıllık ücretlerinin alınmasındaki amaç, kart sahibine sunulan çeşitli ayrıcalıkların ve taksit imkanlarının devamının gelmesini sağlamaktır. Kredi kartları, sadece alışveriş yapılmasını sağlayan araçlar olmamakla birlikte, her bankanın sunmuş olduğu kart için farklı hizmetler de söz konusu olmaktadır.

Bu hizmetlerin en başında, yapılan alışverişin taksitlere bölünmesi ve ödemesinin parça parça gerçekleşmesidir. Kredi kartı aidatından rahatsız olan ya da bu aidat yüzünden mağduriyet yaşayan kimseler için 2014 yılında çıkarılmış olan kanun çerçevesinde, müşterilere sunulan bazı ayrıcalıkla bulunmaktadır. Kredi kartı aidatından rahatsız olan kişiler için sunulan seçenekler ve yapılan değişikliklerin yanında kredi kartı aidatıyla alakalı yapılan değişiklikler, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Her bankanın müşterilerine sunmak zorunda olduğu, aidatsız kredi kartı seçenekleri bulunmak zorundadır.
 • Aidatsız kredi kartlarıyla herhangi bir ayrıcalıktan ya da taksit seçeneğinden faydalanılmak istendiği takdirde, kart sahiplerinden ekstra ücret talep edilmektedir.
 • Kredi kartına ait borç bulunması durumunda dahi, kişinin kartı iptal etme hakkı bulunmaktadır. Kartın iptali için borcun bitmesini beklemek gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Banka kredi kartına yansıtmakta olduğu faiz dışındaki tüm masrafları, dondurmak zorundadır, itiraz etmek gibi bir seçeneği yoktur.

''Kredi kartı aidatı yasal mı?'' konulu yazımızdan detaylı anlatımı inceleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Aidatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kredi kartı aidatının önemli maddeleri bulunmaktadır ve kredi kartı almak isteyen tüm kişilerin, bu bilgilerden haberdar olması gerekmektedir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılmış olan çalışmalar sonucunda çıkan yasanın detayları, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kredi kartı çıkarıp, bu hizmeti sunmakta olantüm kuruluşların, aidattan rahatsız olan müşterileri için sunmak zorundaoldukları, en az 1 adet aidatsız kredi kartı seçeneği olmak zorundadır. Fakatkredi kartı aidatı bulunmayan kartlar için herhangi bir taksit ya da ayrıcalıktanfaydalanma durumu, söz konusu değildir. Aidatsız kredi kartı sahiplerininçeşitli ayrıcalıklardan yararlanıp, yararlanmayacağı tamamen bankanın inisiyatifinekalmaktadır.
 • Kredi kartları için talep edilmekte olan yıllıkücretler, banka kartları ve sanal kredi kartları için talep edilemez. Fakatbanka kartlarının bazıları için hesap işletim ücreti talep edilebilir.
 • Asıl karta bağlı olarak çıkartılmakta olan ekkartlar için banka tarafından talep edilen kart ücreti, asıl kartın ücretdeğerinin %50’sinden fazla olamaz.
 • Eğer kişiler kredi kartını hiç kullanmamışsa,herhangi bir yıllık ücret ödemek zorunda değildir. Ayrıca kartın ilk kullanımıiçin ücret ödenmek durumundayken, bir sonraki ödeme kartın birinci senesinidoldurması durumunda gerçekleşmektedir. Aylık olarak aidat ücreti kesintisiyasal değildir ve bankalar tarafından uygulanamaz.
 • Kefilsiz kredi kartlarının 180 gün yani 6 ayboyunca hiç kullanılmaması durumunda, kullanılmayan süreçler için bankanınherhangi bir yıllık ücret talep etme hakkı bulunmamaktadır.
 • 1 yıl içerisinde çalıntı kayıp ya da başka birsebepten dolayı 2 defa kredi kartını yenileyen kişilerden, bankanın herhangibir ücret talep etme hakkı yoktur. Ancak bir yıl içerisinde 2 defadan fazlakredi kartı yenileyen kişilerin, kredi kartı ücreti ödemeleri gerekebilir.
 • Kredi kartlarını iptal etmek isteyen kişilere,kartlarının borçlarının bulunması gibi bir gerekçe gösterilememektedir. Ayrıcaborcun bitimine kadar bankanın herhangi bir kedi kartı aidatı talep etme hakkıda bulunmamaktadır.
Kredi Kartı Yıllık Ücreti Nasıl Alınmaktadır?

Kredi kartı ücretinin alınması konusunda çeşitli kanuni düzenlemeler gerçekleşmiştir. Kredi kartı yıllık ücreti hakkında gerçekleştirilen düzenlemeler çerçevesinde, T.C. Merkez Bankası tarafından 2006/1 sayılı kanun çerçevesinde alınmış kararın açıklaması şu şekilde belirtilebilir:

 • Yapılan kararın neticesinde; bankaların faizsistemi haricindeki menfaatlerini karşılamaları amacıyla, kredi kartlarıüzerinden kestikleri yıllık ücretlerin miktarları, BDDK’nın resmi internetsitesinde düzenli şekilde yayımlanmak zorundadır. Banka kartları ve kredikartları kanunu neticesinde belirtilmiş olan kredi kartı yıllık ücretleri,belirlenen kanunların dışına çıkmamak kaydıyla, kart sahiplerinden yıllıkolarak tahsil edilmektedir.
Kredi Kartı Yıllık Ücreti Ne Kadar Artabilir?

Kredi kartı ücretlerine zam yapılması konusunda da belirlenen kanunların dışına çıkılması mümkün değildir. Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmeliğin yedinci maddesinin birinci fıkrasında yer alan karara göre; bir yıl içerisinde gerçekleşecek olan kredi kartı ücreti artışının, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından belirlenen enflasyon miktarlarına oranlarına uygun şekilde gerçekleşmesi gerekmektedir. Belirlenen enflasyon oranına kıyasla en fazla yüzde 20 oranında artış yapılabilmekteyken, yapılacak olan artış için en az 30 gün öncesinden kart sahibi bilgilendirilmek zorundadır. Ayrıca yüzde 20 oranından daha fazla zam yapmak isteyen bankaların, kart sahibini bilgilendirmesi ve kendilerinin onayını alması gerekmektedir.

Kredi Kartı Yıllık Ücreti Karşısında Tüketicilerin Hakları Nelerdir?

Kredi kartı ücretinin artması durumunda, tüketicilere en az 30 günlük süre içerisinde banka tarafından gerekli bilgilendirmenin yapılması gerekmektedir. Ayrıca yapılmakta olan bilgilendirmelerin, kayıtlı telefon görüşmeleri ya da kaydı tutulabilecek yazılı iletişim kanallarıyla yapılması zorunludur. Kendilerine kart ücreti artışı için bilgilendirme yapılan müşterilerin, 15 günlük süreç içerisinde kartın ya da verilen hizmetin kullanımından vazgeçme hakları bulunmaktadır ve bu itirazın ardından kartları için herhangi bir ücretlendirme görmezler. Yapılan zam karşısında ürünün kullanımından vazgeçmiş olan kullanıcılar için bankaların, uyuşmazlık kapsamında sunmuş oldukları ayrıcalıklı hizmetleri geri çekme hakları mevcuttur. Eğer kişiler itirazın ardından kartı ve ürünün sunmuş olduğu hizmetleri kullanmaya devam ederlerse, ücretlendirmeyi kabul etmiş sayılırlar ve yeni ücret üzerinden faturalandırılırlar. Kredi kartını iptal etmek isteyen kişiler için, borçlarını ödemeleri durumunda kartlarını fes etme imkanı sunulmaktadır. Borcun ödeneceği güne kadar, herhangi bir ücretlendirme yapılmayacaktır.

Ücretli Kredi Kartlarını Ücretsiz Kartlara Çevirmek Mümkün Müdür?

Ücretli kredi kartını ücretsize çevirmek, çıkarılan kanunlar neticesinde mümkün sayılmaktadır. Kredi kartı aidatından musdarip olan ve bu durumdan şikâyetçi olan kart kullanıcılarının taleplerinin göz önüze alınması sonucu, T.C. Merkez Bankası tarafından çıkartılmış olan kanunlar neticesinde, ücretli kredi kartına sahip olan kişilerin, bu kartlarını ücretsiz olanlarla değiştirmesi mümkün sayılmaktadır. Ayrıca kredi kartının ücret kısmında değişiklik görülmekteyken, kredi kartlarının sahip oldukları limitler aynı kalmaktadır. Ücretli kredi kartı sahiplerinin kartlarını ücretsiz olanlarla değiştirmeyi talep etmesi durumunda, bankaların herhangi bir gerekçe sunma ya da itiraz etme hakkı bulunmamaktadır. Kredi kartı aidatı geri alma konumuzdan da detayları inceleyebilirsiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.