SON DAKİKA
Hava Durumu

Kredi Kartı Yapılandırma Hesaplama

Haber Giriş Tarihi: 28.06.2019 15:00
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Kredi Kartı Yapılandırma Hesaplama

Kredi kartı yapılandırması hesabı demek mevcuttaki borcun, güncel olan yapılandırma için belirlenmiş faizle yeniden hesaplanması anlamına gelir. Kart yapılandırma hesaplaması yaptığınız zaman göreceksiniz ki, vade süreniz uzar ve aylık ödemeniz gereken taksit tutarınız düşer. Yapılandırma için uygulanan faiz oranları, bankanın güncel faiz oranlarından daha farklıdır. Bankanın size yapılandırma için sunduğu faiz oranı, diğer faiz oranına göre daha uygunsa, bu durumda kalan borcunuzu yeniden vadelendirmek mantıklı olacaktır. Eğer kendi çalıştığınız banka vade yapmak için talebinizi kabul etmezse, başka bankalardan da vade talebinde bulunmanız mümkün.

Kredi KartıYapılandırması Ne Zaman Yapılmalı?

Kredi kartıyapılandırması zamanı finansal durumunuza göre sizin tarafınızdanayarlanmalıdır. Eğer borcunuzu ödeyemeyeceğinizi düşünüyorsanız, kredikartınızı için aylık ödediğiniz tutar size zorlamaya başladıysa, kart yapılandırma hesaplaması yapın vebankanızdan talepte bulunun.

Kredi KartıYapılandırması Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi kartı yapılandırması hesabı yapılırken bankanın sunduğu faiz oranı dikkate alınır. Yapılandırma talebinde bulunmanız halinde, banka sizin için açmış olduğu krediyi kapatır. Yeni faiz oranı üzerinden kredi açar. Bu durumda erken kapamadan dolayı size ceza uygulanabilir. İnternette bir çok kredi kartı yapılandırması hesap aracı bulunmaktadır. Bu araçlardan faydalanarak bankaya gitmenize gerek kalmadan, hesaplamanızı kendiniz yapabilirsiniz. Hesaplama yapmak için aşağıda yer alan bilgilerin belirtilmesi gerekmektedir:

 • Kredi türü,
 • Kredinin tutarı,
 • Kredi vadesi,
 • Ödenen taksit sayısı,
 • Faiz oranı.

Bu bilgileri biliyorsanız, zorlanmadan kredi kartıyapılandırma hesabını yapabilirsiniz.

Kredi KartıYapılandırması Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Kredi kartıyapılandırması faydaları sayesinde müşteriler tarafından tercihedilmektedir. Kredi yapılandırması yaptığınız zaman toplam borç miktarınıdüşürmüş olursunuz. Hem de borcunuzu öderken, kredi çektiğiniz zaman ki faizoranından daha düşük bir faiz oranından faydalanmış olursunuz. Bu durumda kalanborç miktarı da düşecektir. Yapılandırma yapmanız halinde, hakkınızda yasaltakip sürecinin başlamasının da önüne geçmiş olursunuz. Siciliniz bozulmamışolur. Bankalardan kart ya da kredi talebinde olduğunuz zaman işinizi zorasokmazsınız. Bu nedenlerden dolayı, kart yapılandırması yapmak borcunu ödemektezorlanan herkese önerilmektedir.

Adım Adım Kredi KartıYapılandırması Nasıl Yapılır?

Kredi kartı yapılandırması yapmak için iki farklı tür bulunmaktadır. Bunlardan ilki faizlerin düşmesi ile birlikte, mevcut kredinin faiz oranını düşürmek amacı ile yapılan yapılandırmadır. Diğer tür ise, kredinizi ödemekte zorlanmanız halinde, borçlarınızın miktarını düşürmek için yaptığınız yapılandırmadır.

 • Faiz oranları düştüğü zaman banka kredinin peşinolarak hesaplandığını farz eder.
 • Yeni faiz oranları üzerinden hesaplama yapılır.
 • Kredi yeniden vadelenir.

Eğer borçlarınızı ödemekte zorlandığınız için yapılandırmayapmak isterseniz:

 • Bankaya gelir belgeniz ile başvurudabulunursunuz.
 • Banka başvurunuzu değerlendirmeye alır.Değerlendirmeyi yapan bankanın tahsis birimidir.
 • Değerlendirme sonucu eğer olumlu olursa,çekilmiş kredi tutarından transfer işlemi gerçekleştirilir.
 • Bankanız borçlarınızı kendi üzerine almış gibigörünür.
Kredi Kartı YapılandırmasıYaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Kredi kartıyapılandırmasında dikkat edilmesi gerekenlerin başında kar zarar hesabıyapmak gelir. Bu da kredi yapılandırması yapmak için doğru zamanı seçmenizgerektiği anlamına gelir. Her zaman bankadan yapılandırma yapmanız karageçeceğiniz anlamına gelmeyebilir. Bu nedenle yapılandırma hesaplaması yapmakönem taşır. Yalnızca faiz oranı üzerinden yaptığınız hesaplamalarda karlıçıksanız bile, banka sizden yapılandırma yaptığınız için ek ücret talebindebulunabilir. Dosta masrafları ve kalan masraflar gibi.

Bu nedenlerden dolayı, yapılandırma hesaplaması yaparkenbütün bankalar arasında karşılaştırma yapın. Eğer borcunuzu erken kapatmakisterseniz, bankaların bu işlem için komisyon talep ettiğini unutmayın. Buücret binde 2 olarak hesaplanmıştır.

Kredi BorcuYapılandırması

Kredi borcu yapılandırması yaparak çektiğiniz farklı tür krediler için kar sağlayabilirsiniz. Eğer ihtiyaç kredisi için yapılandırma yapmak isterseniz bunun konut kredisi gibi karlı olmayacağını unutmayın. Çünkü ihtiyaç kredilerinin vadeleri konut kredilerine göre düşüktür. İlk aylarda bankalar tarafından tahsil edilen para, ana paradan elde edilmez. Faiz kazandırır. Bu nedenle bankaların asıl para temin ettikleri zaman, ilk bir senedir. Bu durumda, kısa vadesi olan kredileriniz için yapılandırma yapmanızın avantajlı olmayacağını anlayabilirsiniz.

Kullanmış olduğunuz kredilerde avantajlı çıkmak istersenizfarklı yolları deneyebilirsiniz. İhtiyaç kredinizi tekrar yapılandırabilir,kredinin vadesini uzatabilirsiniz. Dilerseniz vade sayısını düşürerek aylıködediğiniz taksit miktarını da artırabilirsiz. Her bankada bu seçenek bulunmaz.İşlemi gerçekleştirmek için:

 • İş Bankası kredi yapılandırma,
 • Garanti kredi yapılandırma,
 • Akbank kredi yapılandırmayı tercihedebilirsiniz.
Kredi Kartı BorcuYapılandırması

Kredi kartı borcuyapılandırması sayesinde borç ödemekte zorlanan kişiler dertlerine çözümbulabilirler. Söz konusu işlem Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumutarafından yürürlüğe sokulmuştur. Fakat herkesin bu işlemden faydalanması neyazık ki mümkün değil. Mevcut kart borcu takibe düşen kişilerin yapılandırmayapması mümkün olmuyor. Yapılandırma yapmak için sınır bulunuyor. 72 aydan dahauzun taksit yapamazsınız. Bazı bankalar yalnıza 12 ay taksit deyapabilmektedir. Bu çalıştınız bankaya göre değişiklik göstermektedir.

Kredi Kartı BorcuYapılandırması Örnekleri

Kredi kartı borcu yapılandırması örnekleri kafanızda belli bir tutar oluşmasına yardımcı olabilir. 20 banka arasında yapılan karşılaştırma sonrasında, aşağıdaki hesaplama yapılmıştır.

 • Konut kredisinden kalan ana para borcunun 100bin TL olduğunu farz edelim,
 • Bu gün transfer yapmanız halinde alacağınız oranyüzde 0,95’dir.
 • Bu verilerle toplam kazancınız ise 29 TLolacaktır.

Taksit tutarı değişmeden ödeme yapmanız halinde, ödemeyapmanız gereken vade süresi düşer. Önceden 69 ay vade ile ödeme ile yapmanızgerekirken, bu yapılandırma sayesinde sadece 44 aya düşer.

Halkbank Kredi KartıBorç Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Halkbank kredi kartıborcu yapılandırması için başvuru yapmak isterseniz, Halkbank şubeleriniziyaret ederek başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Başvurular yalnızcaşahsen kabul edilir. Banka müşterilerine, 60 aya kadar vade yapma olanağısunar. Kredi kapatma için borç kapatma kredisi kullanmak isterseniz, 24 ayakadar olan vadeler için ödemeniz gereken faiz oranı yüzde 1,10’dir. 60 ay vadeyapmak isterseniz de, faydalanacağınız faiz oranı yalnızca yüzde 1,20’dir.

Halkbank hali hazırda ile çalışmıyor iseniz farklıbankaların yapılandırma avantajlarından faydalanabilirsiniz. Halkbank Destekkredisi paketi hariç, Ziraat Bankası birleştiren ihtiyaç kredisi, Vakıfbankyanındaki güç kredisi ve bütün diğer kamu bankaları ile birlikte yapılandırmaişlemini tamamlayabilir ve ödemeniz gereken taksit miktarı ile vade süresinikısaltabilirsiniz.

Halkbank Kredi KartıBorç Yapılandırma Hesaplaması Örneği

Halkbank kredi kartıborcu yapılandırması örneği aşağıdaki gibidir:

 • 8 bin TL değerinde kredi kullanmanız halinde, 24ay vade yaparsanız, aylık yüzde 1,10 faiz oranı, 42 TL tahsis ücreti ileberaber, aylık ödemeniz gereken taksit tutarı 391 TL’dir. Yıllık maliyet oranıise yalnızca yüzde 17’dir.
 • 8 bin TL değerinde kredi kullanmanız halinde, 60ay vade yaparsanız, aylık yüzde 1,20 faiz oranı, 42 TL tahsis ücreti ileberaber, aylık ödemeniz gereken taksit tutarı 200 TL’dir. Yıllık maliyet oranıise yalnızca yüzde 19’dir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.