SON DAKİKA
Hava Durumu

Kredi Kartı Temassız Özelliği Kapatma Nasıl Yapılır?

Haber Giriş Tarihi: 07.07.2019 09:21
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Kredi Kartı Temassız Özelliği Kapatma Nasıl Yapılır?

Kredi kartının temassız özelliğini kapatma için bankanın size en yakın şubesini ziyaret edin ve bu özelliğin kapatılması istediğinizi belirtin. Temassız özelliği olmayan kredi kartı haberlerde duyduğumuz hırsızlık vak'aların artması ile birlikte daha çok tercih edilmeye başlandı. İnsanlar güvenlik önlemi olarak kartlarının temassız özelliğini kapatmak istiyorlar. Eğer kredi kartına daha yeni başvuruyorsanız, temassız özelliğinin kartta yer almasını istemediğinizi başvuru sırasında da belirtebilirsiniz. Ben bankanın şubelerine gitmekle uğraşamam derseniz, hangi banka ile çalışıyorsanız o bankanın müşteri hizmetlerini arayın ve konu hakkında yardım isteyin. Müşteri temsilciniz sizi ilgili birimlere bağlayarak talebinizi alacaktır.

Temassız Kredi KartıKullanmak Güvenilir midir?

Temassız kredi kartı vatandaşlartarafından güvenilir olduğu için tercih ediliyor. Temassız özelliği olan kredikartlarından POS cihazı arasında temas gerçekleşmeden işlem almanız mümkünoluyor. Kartlar bu sırada NFC özellikli telefonlarını kullanabiliyorlar.Telefon işlem alındığı sırada cihaza en fazla 4 cm uzaklıkta olabiliyor. Ödemebilgileri temas olmadan, radyo frekansları aracılığı ile iletilir. İnsanlarhızlı ve kolay şekilde alışveriş yaptıkları için temassız banka kartlarırevaçtaydı. Yalnızca kredi kartları değil, banka kartları da temassızözellikten faydalanarak işlem alabiliyor. Ne var ki temassız kartlarla birliktehırsızlık olaylarının arttığının söylenmesiyle insanlar temassız özelliği olmayan kredi kartına yönelmeye başladılar.

Kredi Kartının Temassız Özelliğini Kapatma İşlemi Yapıldıktan Sonra Tekrar Açabilir miyim?

Temassız kredi kartı özelliğini kapadıktan sonra yeniden açmak mümkün. Bankalar müşterilerini hizmetleri ile memnun etmek için müşteri talepleri doğrultusunda hizmet verirler. Talebiniz olması halinde kapattığınız bir özelliği bankanız ile görüşerek yeniden açabilirsiniz.

Yapı Kredi World CardTemassız Özellik

World temassız kredikartı sayesinde alışveriş esnasında bozuk para arama dersine son! Para üstübeklemeyin, anında ödemenizi tam miktarda yapmanın kolaylığını yaşayın!Kartınıza temassız özelliği tanıtmak için bankaya ekstra ücret ödemenize gerekyok. İşlemlerinizin hızlı, kolay ve güvenilir şekilde yapılmasını sağlayan buözellik, bütün Yapı Kredi kartlarında uygulanabilmektedir. Kartın temassızözelliğinden faydalanmak için alışverişinizde bir kereye mahsus olmak üzereşifrenizi girecek, bundan sonra diğer alışverişleriniz kartın temassızözelliğini doya doya kullanabileceksiniz.

Alışverişinizi yaptığınız noktalarda Visa Paywave ve Master Card okuyucusu olması gerekiyor. Kartın temassız özelliğinden faydalanmak isteyen müşterilerin tek seferde en az 90 TL’lik alışveriş yapması gerekiyor.

Yapı Kredi World CardTemassız Özellik için Başvuru Kanalları Nelerdir?

World temassız kredi kartı başvurusu yapmak isteyen kişilerin aşağıdaki kanallardan bir tanesini tercih etmesi gerekmektedir:

 • 444 0 444 numaralı Yapı Kredi telefonbankacılığı,
 • Yapı Kredi internet şubeleri,
 • Bütün Yapı Kredi banka şubeleri,
 • SMS.

SMS kullanarak başvuru yapmak isteyen kişiler büyükharflerle TMS yazdıktan sonra boşluk bırakmalı, TC kimlik numaralarınıyazdıktan sonra mesajı 4454’e SMS olarak göndermeliler.

Yapı Kredi POS ileTemassız Kart Okuyucu Özelliği

Yapı Kredi POStemassız kart okuyucu kredi kartının belirli bir uzaklıkta tutulması ile kartişlemlerinin alınmasıdır. Bu sayede kart sahipleri hızlı şekilde ödemelerinigerçekleştirmiş olurlar. Temassız okuyucunun çalışıp çalışmadığını anlamak içinbanka yetkilileri POS cihazlarına okuyucu takarlar. Okuyucular yalnızcabankanın yetkili saha ekipleri tarafından takılır. Aşağıdaki mesajlardan birtanesi karşınıza çıkmıyorsa, temassız okuyucunuz başarı ile takılmış demektir:

 • Temassız okuyucu ayarlarını kontrol edin,
 • Temassız okuyucu bulunamadı.

Eğer bu mesajları görüyorsanız, POS’un uygun biçimde takılıolup olmadığını kontrol edin. Hala sorun devam ediyorsa 444 0 448 nolu müşterihizmetleri ile iletişime geçin.

Yapı Kredi POS ileTemassız Okuyucu Kullanarak İşlem Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi POS temassız kart okuyucu işlemi yapmak için ilk olarak temassız okuyucunun aktif olduğundan emin olun. Daha sonra ekrana toplam işlem tutarını girin. Giriş sekmesine tıklayın. Müşterinizin kartını cihaza en fazla 4 cm uzakta tutmasını isteyin. POS ekranında onaylandı yazısının çıkmasını bekleyin. Bu mesajı gördüğünüzde işlem tamam demektir. Eğer temassız işlem onaylanmazsa POS ekranında mesajlar sizi işlemin onaylanmadığına dair yönlendirecektir.

Yapı Kredi POS ileTemassız Okuyucu İşlemini Nasıl İptal Edebilirim?

Yapı Kredi POStemassız kart okuyucu işlem iptali yapmak için POS terminalinden iptaltuşuna basın. Karşınıza sıra no giriş ekranı gelecek. Eğer slip çoktan gelmişsesıra no bilgisini girin. Slip henüz yoksa, işleme tabi tutulan kartı bu kezmanyetik şerit kısmından okutun. İşlemler sliple karşınıza çıkacak. Ekrandakarşınızda sıra no giriş ekranı hala görünüyor olmalı.

Temassız işlemlerde her zaman slip basılmaz, tercihe bağlıolarak verilir. Eğer slip alamadıysanız ve almak istiyorsanız ikinci kopyatuşuna basmanız size slipi çıkaracaktır. Hangi tutara kadar slip almanızgerektiğini belirlediyseniz müşteri temsilcisine bağlanarak talimatverebilirsiniz. Böyle slip, otomatik olarak basılmış olur.

Her Kredi Kartı ileTemassız İşlem Yapmak Mümkün müdür?

Kredi kartları ile temassız işlem yapma her kredi kartı için mümkün değildir. Kredi kartını temassız olarak kullanmak isterseniz bunun için ya başvuru sırasında ya da daha sonradan bankaya talimat vermeniz gerekir. Her kredi kartı siz talimat vermek isteseniz dahi temassız özelliği desteklemiyor olabilir. Bu özellikten faydalanmak için kart kullanacaksanız kartın bunu destekleyip desteklemediğini önceden öğrenmenizde fayda var. Çoktan kartı aldıysanız elinizdeki kartın üzerinde temassız kart sembolü olup olmadığını kullanabilirsiniz.

Temassız Kartlar Puan Kazandırır Mı?

Temassız kart kullanarak yaptığınız alışverişlerinizde de normalde olduğu gibi puan kazanmaya devam ederseniz. Fakat biriken puanlarınızı temassız özellikle harcamanız mümkün değildir. Aynı zamanda temassız özelliğini kullandığınız zaman alışverişlerinizde taksit yaptıramazsınız. Hangi banka ile çalışıyor olursanız olun, bankalar karta temassız özelliği yüklenmesi için ücret talebinde bulunmaz ya da karta ek maliyet yansıması yapılamaz.

Maximum Kart Hızlı veTemassız Ödeme Özelliği

Maximum Kart iletemassız ödeme yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Temassız özelliğinikullanabileceğiniz Maximum kartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Maximum Gold Card,
 • Maximum Standart Card,
 • Maximum Premier Card,
 • Maximum Platinum Card.

Temassız ödeme özelliğinden faydalanmak isteyen müşterilerin kart başvurusu yaptıkları sırada bunu talep etmeleri yeterli olacaktır. Bu sayede günlük alışverişlerinizi yaparken zaman kayıp etme derdinden kurtulabilirsiniz. Hem de temassız özelliğini kullanarak yaptığınız alışverişlerinizde puan kazanmaya devam edecek, kartın özellikleri dahilinde avantaj ve kampanyalardan faydalanabileceksiniz. 

Nasıl Başvuru Yapılır?

Başvuru yapmak isteyen kişiler bankanın kendilerine en yakınşubelerini ziyaret edebilir, ben şubeye gidemem bulunduğum yerden başvuruyapmak istiyorum diyen kişiler ise SMS ile başvurularını iletebilirler:

 • Büyük harflerle TEMASSIZ MAXIMUM yazın,
 • Boşluk bırakın,
 • TC kimlik no yazın,
 • 4402’ye SMS gönderin.
Maximum Kart Hızlı veTemassız Ödeme Özelliği Uygulama Koşulları Nelerdir?

Maximum Kart ile temassız ödeme uygulama koşullarını yerine getirdiğiniz takdirde temassız özellikten faydalanabiliyorsunuz. Her bir ödeme için temassız işlem başına 90 TL harcama gerçekleştirmiş olmanız gerekiyor. Toplam temassız işlemlerde 100 TL üst sınır bulunuyor. 100 TL üzerinde olan harcamalarınızı gerçekleştirmek için cihaza şifrenizi girmeniz gerekiyor. Şifrenizi girdikten sona 100 TL limit daha gelir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.