SON DAKİKA
Hava Durumu

Kredi Kartı Olanları Yakından İlgilendiriyor! Resmen Açıklandı…

Haber Giriş Tarihi: 29.06.2019 14:16
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Kredi Kartı Olanları Yakından İlgilendiriyor! Resmen Açıklandı…

Ülkemizdeki milyonlarca kredi kartı sahibini yakından ilgilendiren son dakika açıklaması Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan (TCMB) geldi. Merkez Bankası Türk Lirası cinsinden kullanılan kredi kartı işlemlerinde aylık azami akdi faiz oranını belirledi. Özellikle kredi kartı borcu olanları yakından ilgilendiren Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, bugün Resmi Gazete’de yayımladı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Türk Lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanması kararlaştırılan aylık azami akdi faiz oranını %2,00 olarak belirledi. Bununla birlikte yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak olan aylık azami akdi faiz oranını ise %1,60 olarak açıkladı.

Tebliğ’de Değişiklik Yapıldı

Söz konusu belirlenen faizoranları, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından Kredi Kartıİşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ’de DeğişiklikYapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete yayımlanan bildiride resmen belirlenmişoldu. 12 Kasım 2016 tarihli ve 29886 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan öncekibildirinin dördüncü maddesinde değişikliğe gidildiği görüldü.

Bu bağlamda yapılan değişiklikle beraber Türk lirası türünden kullanılan kredi kartları işlemleriyle ilgili olarak aylık azami akdi faiz oranı %2,00 olacak şekilde belirlendi. Bununla birlikte Euro, Dolar gibi yabancı para birimleri türünden kullanılan kredi kartları işlemlerinde uygulanması planlanan aylık azami akdi faiz oranı ise %1,60 şeklinde açıklandı.

1 Temmuz 2019 Tarihinde Yürürlüğe Girecek

Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’in dördüncü maddesinin yanında beşinci maddesinde de değişiklik yapıldı. Özellikle kredi kartı borcu olan milyonlarca vatandaşımızı yakından ilgilendiren bu değişikliğe göre; Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde aylık azami gecikme faiz oranı %2,40 olarak açıklandı. Öte yandan tebliğde, Euro ve Dolar gibi yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami gecikme faiz oranı ise %2,00’dır denildi.

Söz konusu tebliğ 1 Temmuz2019 tarihinde resmen yürürlüğe girecek. Tebliğin kamuoyuna açıklanan buhükümleri Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı tarafından duyuruldu.

Kredi Kartı Faiz Oranları Düşürüldü

Son olarak 6 Nisan 2019 yayımlanan Resmi Gazete’de TCMB, 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde aylık azami akdi faiz oranını %2,15 olarak, aylık azami gecikme faiz oranını da %2,65 olarak belirlemişti. Bu durumda 1 Temmuz’da resmen yürürlüğe girecek olan yeni düzenleme ile kredi kartı işlemlerinde uygulanacak olan faiz oranları önceki değerlerine göre düşürülmüş oldu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.