SON DAKİKA
Hava Durumu

Kredi Kartı Kaç Günde Gelir?

Haber Giriş Tarihi: 29.06.2019 11:43
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Kredi Kartı Kaç Günde Gelir?

Kredi kartı gelme süresini etkileyen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Kredi kartına başvuru aşamasından sonra onaylanma işlemi için inceleme süreci başlamaktadır. Bu süreçten itibaren onaylanan kredi kartı bankaların anlaşmalı olduğu kargo şirketlerine gönderilmeleri üzere teslim edilmektedir.

HızlıKredi Kartı Veren Bankalar

Bankaların bazıları kredi kartı başvurusürecinden sonra detaylı incelemeler yapmaktadır. Bunun aksine bazı bankalar damüşterilerine hızlı şekilde alınabilenkredi kartı imkanı sunmaktadır. Bu şekilde alınabilen kartlargenelde internet üzerinden ya da SMS ile başvuru yapılarak talep edilmektedir.Aşağıda hızlı bir şekilde kredi kartı imkânı sunan bankalar gösterilmektedir:

 • Akbank:Müşteriler Akbank Direk ve telefon bankacılığı ile hızlı kredi kartına başvuruişlemlerini gerçekleştirmektedir.
 • Denizbank:Denizbank başvuruları online şekilde almaktadır.
 • QNBFinansbank: Finansbank’tan hızlı kredi kartı talep edilmesi içinsite içerisinde yer alan bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir.
 • Halkbank:Halkbank hızlı kredi kartı başvurularını şubelerden kabul etmektedir.
 • ZiraatBankası: Ziraat Bankası da Halkbank’ın uygulamış olduğu başvuruyolunu kullanarak başvuruları şube aracılığı ile almaktadır.
 • Türkiyeİş Bankası: Müşteriler İşCep uygulaması üzerinden başvuruyapabilmektedir.
 • TEB:Türkiye Ekonomi Bankası telefon bankacılığından kart başvuruları kısmındanbaşvuru gerçekleştirme olanağı sunmaktadır.
 • Vakıfbank:Vakıfbank internet üzerinden başvuruları kabul etmektedir.
 • INGBank: ING Bank banka şubelerinden kredi kartı teslimatıyapmaktadır.
 • Odeabank:Odeabank müşterisi olmak isteyen vatandaşlar hızlı kredi kartı talepleriniinternet sitesinden ya da banka şubelerinden gerçekleştirmektedir.
KrediKartı Başvurusu

Kredi kartı müracaatişlemleri bankalar tarafından değişik yollarla gerçekleşmektedir. Kredi kartıbaşvuruları banka şubelerinden, internet ya da telefon bankacılığı aracılığıile gerçekleşmektedir. Aşağıda bazı bankaların başvuru kabul etme yollarıverilmektedir:

 • Akbank:Akbank müşterilerine Akbank Direkt telefon uygulamasıyla kredi kartı başvuruyapma imkânı tanımaktadır.
 • YapıKredi Bankası: Yapı Kredi Bankası’ndan kredi kartı almakisteyen vatandaşların banka şubelerine gitmeleri gerekmektedir.
 • ZiraatBankası: Müşteriler şubelere giderek başvuruda bulunabilir.
 • TEB:Türkiye Ekonomi Bankası kart müracaatlarını telefon ve internet bankacılığıaracılığı ile kabul etmektedir.
 • GarantiBankası: Garanti Bankası’ndan kart hizmeti almak isteyenmüşteriler bankanın “www.garanti.com.tr”internet sitesi üzerinden başvuruda bulunabilmektedir.
KrediKartı Başvuru Onaylanma Süreci

Kredi kartı müracaat kabul süreci ortalama 10 iş günüolarak gerçekleşmektedir. Müşterilerin kredi notlarının düşük ya da yüksekolması onaylanma sürecinde önemli faktörlerdendir. Bunun yanı sıra bankalarkendi müşterilerinin kart başvurularında öncelik tanımaktadır. Ayrıca daha öncekredi kartı çıkartmayan müşterilerin başvuru süreçleri 10 günden daha fazlaolabilme ihtimaline sahiptir.

KrediKartı Gelmeden Kullanılır Mı?

Kredi kartı gelme zamanının gecikmesi durumunda kredi kartı almadan işlem yapmak mümkündür. Bazı bankaların sunmuş olduğu sanal kart imkânı ile müşteriler başvurmuş oldukları kartların onaylanmasından sonra alışveriş yapabilmektedir. Sanal kart ile ilgili işlemler bankaların mobil uygulamaları üzerinden gerçekleşmektedir. Sanal kartı kullanmaya başlayabilmek için kullanılabilen kart limitinin oluşturulması gerekmektedir.

BankalarlaAntlaşmalı Olan Kargo Şirketleri

Bankalar kendilerine gelen kredi kartıbaşvurularından uygun olanları onayladıktan sonra kart basım işleminebaşlamaktadır. Kart basımının tamamlanmasından sonra bankaların antlaşmalı olduğukargo şirketleri devreye girmektedir. Bu aşamadan itibaren sorumluluk kargoşirketine aittir. Bankaların büyük bir çoğunluğu kredi kartı teslimatı için“kuryenet” şirketini kullanmayı tercih etmektedir. Aşağıda bu şirket ileanlaşması bulunan bankalar listelenmektedir:

 • Türkiye Finans
 • Türkiye İş Bankası
 • Vakıfbank
 • Yapıkredi Bankası
 • Halkbank
 • HSBC
 • ING Bank
 • Kuveyt Türk
 • Odeabank
KrediKartı Kargo Takip İşlemi

Kredi kartının başvuru onayından geçmesi üzerine müşteriler banka tarafından bilgilendirilmektedir. Bilgilendirme mesajından sonra vatandaşlar kargo şirketinin belirlemiş olduğu takip numarası ile hem kargo şirketinin internet sitesi hem de telefon aracılığı ile kredi kartı kargo sorgulama işleminin yapılması mümkündür. Takip numarası ile sorgu işlemlerinde kredi kartının hangi gün teslim edileceği ve hangi şubede bulunduğu bilgisi yer almaktadır. Bunun yanı sıra kargo şirketlerinde teslimat konusunda yapılan hataların sorumluluğu da kendilerine aittir.

KrediKartının Müşteriye Teslim Süresi

Bankaların teslimat için kargo şirketine verdiği kredi kartı ortalama 3 iş günü içerisinde kart sahibine ulaştırılmaktadır. Resmi ve dini bayramların olması bu sürenin değişmesine sebep olmaktadır. Talep edilen kredi kartının banka tarafından onaylanması, kartın basılma işlemi ve kargo şirketi tarafından dağıtılma süresi toplandığı zaman başvurudan itibaren yaklaşık 15 iş günü geçmektedir. Ayrıca kartın kaybolması durumunda da bu süre değişmektedir. Kredi kartı teslimat süresinin geçmesi durumunda müşterilerin banka ile iletişim kurması gerekmektedir.

TeslimAlınan Kredi Kartı Kullanıma Açık Mıdır?

Yeni gelen kredi kartlarını kullanmak pek mümkün olmamaktadır. Sadece internet uygulamalarında sanal kartlar kullanılabilmektedir. Kredi kartının kullanıma açılabilmesi için ATM’ler ya da bankaların telefon bankacılığı işlemleri kullanılmaktadır. Kredi kartlarına şifre işlemlerinin yapılma durumda kart kullanıma açılmaktadır.

YeniGelen Kredi Kartlarında Şifre Mevcut Mudur?

Yeni alınan kredi kartlarında banka tarafından tanımlı şifrebulunmaktadır. Bu şifre kredi kartıyla birlikte gelen belge üzerinden ya datelefon bankacılığı ile öğrenilmektedir. Daha sonra şifre girildikten sonrayeni şifrenin oluşturulması istenmektedir. Her bankanın kredi kartlarının 4haneli şifresinin olması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı müşteriler dörtrakamdan oluşacak şekilde yeni şifre belirlemek zorundadır. Şifre değişikliğiişlemleri ATM’lerden kolay bir şekilde yapılmaktadır.

YeniGelen Kredi Kartlarında Limit Öğrenme

Kredi başvurusunun onaylanmasıyla birlikte bankalar başvuran kişinin mesleğine ve aylık elde ettiği kazanç miktarına göre limit belirlemektedir. Yeni alınan kredi kartlarının sınır harcama miktarı kredi kartı ile birlikte gelen belgede yer almaktadır. Bankaların belirlemiş oldukları bu limiti müşterilerin değiştirmesi de mümkündür. Kart kullanıcıları müşteri hizmetlerini arayarak limit artırımı ya da azalımı yapabilmektedir. Limit artırımının gerçekleşebilmesi için bankadaki kredi notunun da düşük olmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra güncel kazanç limit artırımı talebinde tekrar sorulmaktadır. Bazen nadir de olsa limiti önden belirlenmiş kredi kartları da bulunmaktadır. Bu kredi kartları genelde üniversite öğrencileri için tasarlanmış düşük limitli kredi kartlarıdır.

YenidenKredi Kartı Çıkarma

Kredikartı yenileme işlemine başvurulmasının sebepleri aşağıdalistelenmektedir:

 • Kredi kartlarında bulunan son kullanmatarihlerinin geçmesi
 • Kart çalınması,
 • Kredi kartlarının kaybolması

Başvurular internet bankacılığı, telefonbankacılığı ya da banka şubelerinden gerçekleşmektedir. Yeniden başvurulankredi kartlarının onaylanma süresi ilk kez başvuru kısmındaki süreye oranladaha kısadır. Kredi kartının onaylanması durumunda kart kargo şirketine teslimedilmektedir. Daha sonra buradan kargo şirketlerinin dağıtım gününe göremüşteriler kartlarını almaktadır. Kredi kartına yeniden başvuru işlemi ücretsizbir şekilde gerçekleşmektedir.

BankaDestek Hattı

Kredi kartı başvuru sürecinde müşteriler internet vetelefon bankacılığı kanallarını kullanarak müşteri desteği hizmeti alma imkânınasahiptir. Ayrıca müşteriler hizmet aldıkları banka şubelerine de başvurarakistedikleri konuda destek alabilmektedir. Aşağıda bazı bankaların müşterihizmetleri numaraları listelenmektedir.

Akbank: 444 2525

Yapı Kredi Bankası: 0850 222 04 44

Ziraat Bankası: 0850 220 00 00

TEB: 0850 200 06 66

Garanti Bankası: 444 03 33

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.