SON DAKİKA
Hava Durumu

Kredi Kartı İnternet Onayı

Haber Giriş Tarihi: 27.06.2019 15:33
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Kredi Kartı İnternet Onayı

Kredi kartlarının internet onayını gerçekleştirmek internet alışverişleri açısından büyük bir öneme sahiptir. Geçtiğimiz yıl BDK tarafından yapılan açıklama ile tüm kredi kartlarının internet alışverişine kapalı bir şekilde vatandaşlara verileceği belirtilmiştir. BDDK’nın bu kararı almasındaki en önemli neden vatandaşların kart güvenliğini sağlamaktır. Kredi kartı internet onayı sanıldığının aksine oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır. Vatandaşlar müşterisi oldukları bankaların iletişim kanalları ve prosedürlerinden yararlanarak onay işlemlerini oldukça kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebilmektedir. Onay işlemi yapılırken sabit bir yöntemin olmadığı unutulmamalıdır. Her bankanın müşteriler için sunduğu çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

Kredi Kartlarını Neden İnternet Alışverişine Açmak Gerekir?

Kredi kartlarının neden online alışverişeaçılacağını anlamak için öncelikle BDK tarafından alınan kararı göz önündebulundurmak gerekir. Bilindiği gibi, BDK bir süre önce tüm kredi kartları içinonay sistemi hazırlamıştır. Kredi kartlarını internet alışverişlerindekullanabilmek için onay sistemine başvurmak gerekli hale gelmiştir. Sonyıllarda kredi kartı sahipleri internet üzerinden yapılan alışverişlersırasında olumsuz durumlarla karşılaşmaya başlamışlardır. İnternetdolandırıcılığı ve kart kopyalama işlemleri kart sahipleri için büyük bir riskoluşturmaktadır. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için kredi kartlarınıninternet alışverişlerinde kullanılabilmesi vatandaşların kendi istekleridoğrultusunda mümkün hale getirilmiştir. Aynı zamanda, bankalar tarafındanalınan yeni güvenlik önlemleri sayesinde kart kullanıcılarının başlarınagelebilecek olumsuz durumların önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

Kredi Kartı Onay Yöntemleri Nelerdir?

Kredi kartlarının onay yöntemleri banka ve kart türüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bankalar onay işlemi için çeşitli çözüm önerileri sağlamaktadır. Kredi kartlarını internet alışverişine açmak için kullanılan yöntemlerden bazıları şu şekildedir:

 • İnternet bankacılığı onay yöntemi,
 • Banka SMS onay yöntemi,
 • Bankaların mobil uygulamaları ile onayyöntemi,
 • ATM ile onay yöntemi,
 • Telefon bankacılığı ile onay yöntemi.
Hangi Kartlar Onay İşlemi Yapmak Zorundadır?

Hangi kartların onay işlemi yapacağı BDDK tarafındanbelirlenmektedir. Geçtiğimiz yıl yapılan yeni düzenlemeye göre TürkiyeCumhuriyeti’nde kredi kartı kullanmakta olan her kullanıcı onay işlemindebulunmak zorundadır. Bu durumda, hem eski kart sahipleri hem de yeni kartbaşvurusunda bulunacak adayların başvuru işleminde bulunması gerekmektedir. Vatandaşlarınkredi kartlarını değiştirmesine gerek kalmamaktadır. Kredi kartı sahiplerimevcut kartlarını kullanmaya devam edebilmektedir. Aynı zamanda sadece kredikartı için değil internet alışverişi özelliği sahibi olan her kart türü içinbaşvuru yapılmalıdır.

Ziraat Bankası İnternet Onayı

Ziraat bankası internet onayında vatandaşlar için çeşitli çözümler önermektedir. Ziraat bankası tarafından hazırlanan kredi kartlarını internet alışverişine açmak için Ziraat Bankası şubelerinden yararlanılabilmektedir. Ziraat Bankası şubeleri ziyaret edilerek kısa bir süre içerisinde internet onayı gerçekleşmektedir. Şubeye giden vatandaşların T.C. kimlik kartlarını yanlarında götürmeleri yeterli olacaktır. Aynı zamanda Ziraat Bankası mobil uygulamasına giriş yaparak internet onayı yapılabilmektedir. Ziraat Bankası internet onayı işlemlerinde vatandaşlardan ek bir ücret talep edilmemektedir. Ziraat Bankası tarafından müşterilerine yardımcı olmak amacıyla hizmete sunulan müşteri hizmetleri hatları ve internet bankacılığı sayfaları onay işlemleri için de kullanılabilmektedir.

Garanti Bankası İnternet Onayı

Garanti bankası internet onayında kullanılacak en güncelyöntemler şu şekildedir:

 • Vatandaşlar T.C. kimlik kartları ve bankahesap numaralarını yanlarında bulundurarak Garanti Bankası şubelerinden yardımalabilmektedir. Garanti Bankası müşterileri şube aracılığı ile yapılacakişlemlerde öncelik sahibi olup sıra beklemek zorunda kalmamaktadır. GarantiBankası şubeleri aracılığı ile internet onay işlemi kolay bir şekilde çözümekavuşmaktadır.
 • Garanti Bankası tarafından hazırlanan GarantiCep adlı internet uygulaması ile internet onayında bulunabilmektedir. GarantiCep uygulamasına giriş yapabilmek için T.C. kimlik numarası ve Garanti Cepşifresi kullanılmaktadır. Garanti Cep şifresine sahip olmak isteyenkullanıcılar Garanti Bankası şubelerinden yardım alabilmektedirler. Garanti Cepuygulamaları onay işlemine ek olarak vatandaşların tüm bankacılık işlemlerindeyardımcı olmaktadır. Garanti Cep uygulamasını kullanabilmek için akıllı telefonkullanıcısı olmak yeterlidir.
 • Garanti Bankası tarafından kullanıma sunulan www.garantibankasi.com.tradresine giriş yapılarak kredi kartı onayıişlemi yapılabilmektedir. Garanti internet şubelerinden yararlanmak içinGaranti Bankası hesabı ya da Garanti Bankası tarafından hazırlanan karttürlerine sahip olunması gerekmektedir.
 • Garanti Bankası’nın BonusFlaş hizmeti ilekart ayarları sekmesi seçilerek internet onayı verilebilmektedir. BonusFlaşhizmeti tüm Garanti Bankası kullanıcılarının yardım taleplerini hızlı birşekilde çözüme kavuşturmak için geliştirilmiştir.
 • Garanti Bankası ürünlerine sahip tümvatandaşlar Garanti Bankası tarafından kullanılmakta olan 3340 numaralı SMS hataracılığı ile onay işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Cep telefonlarının SMSmenüsü aracılığı ile “TERCIH” yazıp SMS hattına mesaj göndermek yeterliolacaktır.
Halkbank İnternet Onayı

Halk Bankası internet onayında tercih edilen en güncel yöntemler şu şekildedir:

 • Halkbank ürünlerine sahip olan tüm vatandaşlar 3404 numaralı hatta “ONAY” yazıp kısa mesaj gönderebilmektedirler.
 • Halkbank tarafından müşterilerin sorunlarına çözüm bulmak amacıyla açılan Halkbank Dialog hattı ile onay talebinde bulunulabilmektedir. Halkbank Dialog telefon numarası 0850 222 0 400’dür.
 • Halkbank kartlarına sahip tüm kullanıcılar Türkiye’nin çeşitli illerinde hizmet vermekte olan Halkbank şubelerinden internet onayı konusunda yardım alabilmektedirler.
 • Halkbank tüm müşterileri için internet uygulamaları ya da internet şubesi aracılığı ile de hizmet vermektedir. İnternet onay işleminde bulunmak isteyen vatandaşların bu uygulama ve hizmetlerden yardım almaları mümkündür.
Vakıfbank İnternet Onayı

VakıfBank internet onayında kullanılacak belli başlı yöntemler vardır. Bu yöntemler şu şekildedir:

 • VakıfBank’a ait 0850 222 07 24 numaralı çağrı merkezi ile internet onayı açılabilmektedir.
 • VakıfBank’a ait 6635 numaralı SMS hattı ile kredi kartının son 6 numarası yazılarak internet onayı verilebilmektedir.
 • VakıfBank müşterilerinin akıllı telefonları aracılığı ile kullanacakları mobil uygulamalar sayesinde internet onayı gerçekleştirilebilmektedir.
 • VakıfBank şubelerini ziyaret ederek internet alışverişlerine onay vermek mümkündür.
İş Bankası İnternet Onayı

İş Bankası internet onayında bulunmak isteyen vatandaşlar 4402 numaralıİş Bankası SMS hattını kullanabilmektedir. SMS servisinden yararlanmak isteyenvatandaşların “ONAY” yazıp 4402’e kısa mesaj atmaları gerekmektedir. Ayrıca İşBankası tarafından geliştirilen Maximum Mobil uygulamaları ile her türlü onayişlemi oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. İş Bankası müşterilerimüşteri destek hattını arayarak internet alışverişi işlemlerinidüzenleyebilmektedir. İş Bankası müşteri destek hatları için 444 02 02 ve 0850724 07 24 numaraları kullanılabilmektedir.

Akbank İnternet Onayı

Akbank internet onayında bulunmak isteyenler için birçok farklı yöntem hazırlanmıştır. Akbank tarafından hazırlanan kartlara sahip olan vatandaşların internet onayı için kullanabilecekleri yöntemler şu şekildedir:

 • Akbank SMS hattı: Akbank müşterileri“INTERNET” yazıp 8885 numaralı hatta kısa mesaj gönderebilmektedir.
 • Akbank Müşteri Hizmetleri: Akbankmüşterilerine hizmet vermek için açılan 444 25 25 numaralı hat aranarak onayişleminde bulunulabilmektedir.
 • Akbank Şubeleri: Akbank müşterileri Akbankşubelerini ziyaret ederek internet onayı işlemlerini çözümekavuşturabilmektedir.
İnternet Onayı Güvenli midir?

İnternet onayının güvenli olup olmadığını anlamak için bu işleminhayata geçirilme amacını göz önünde bulundurmak gerekmektedir. İnternet onayısayesinde vatandaşların internet alışverişleri sırasında yaşayabilecekleriproblemler önlenmeye çalışılmaktadır. Bu sebepten dolayı internet onayınıngüvenilir olduğunu söylemek mümkündür. Kredikartı onayı yapan vatandaşlar internet alışverişlerini güven içerisindegerçekleştirebilmektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.