SON DAKİKA
Hava Durumu

Kredi Kartı ile Kurban Kesilir Mi? Müftü Açıkladı!

Haber Giriş Tarihi: 14.07.2019 07:11
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Kredi Kartı ile Kurban Kesilir Mi? Müftü Açıkladı!

Kurban Bayramı yaklaşırken bankalar ve vekalet ile kurbankesen kurumlar kesimlerde kredi kartınataksit seçeneklerini de duyurmaya başladı. Bu gelişmelerle birlikteülkemizdeki milyonlarca kredi kartı sahibi de kredi kartına taksitle kurbankesiminin İslami koşullara uygun olup olmadığını merak konusu haline getirdi.Bu konuda giderek artan tartışmalara bir son vermek adına Samsun ili Kavakilçesi Müftüsü Nuh Arslan, kurban kesimine ilişkin bilinmesi gereken detaylarıpaylaştı.

Samsun ili Kavak ilçesi Müftüsü Nuh Arslan, kurban kesmeninihtiyaçları ve borçları dışında belirli bir miktar varlığı bulunanlara vacipolduğunun altını çizdi. Kurban kesiminde kurbanlığın kredi kartı ile satınalınabileceğini ifade eden Müftü Arslan, ancak bu hususta birtakım şartlaradikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kredi Kartı ileKurban Almanın Şartı

Kurban kesmekle mükellef kişinin kurbanlığı nakit paraödeyerek satın alabileceği gibi kredi kartı ile tek çekim ya da vadeli olarakda alınabileceğini ifade eden Samsun Kavak ilçesi Müftüsü Nuh Arslan, buhususta dikkat edilmesi gereken noktaya da işaret etti. Satın alınacak kurban bedelinin kredi kartı ile ödenmesidurumunun kurbanın sıhhatine ve ibadetin gereğine engel teşkil etmeyeceğinikaydeden Arslan, ancak borcun ödeme tarihinde ödenmesine ve gecikmedenkaynaklanan faizli işleme düşürülmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Kredi Çekerek KurbanAlınmaz

Kredi kartı ile kurban satın almanın dini vecibeleri yerinegetirme açısından İslami koşullara zıt bir durum yaratmadığını aktaran Samsunili Kavak ilçesi Müftüsü Nuh Arslan'a bankaların sunduğu ihtiyaç kredisikullanılarak kurban satın alma hakkında da birtakım sorular soruldu.

Arslan yapmış olduğu açıklamasında, kurbanın banka kredisi kullanılarak satınalınması halinde faiz ödenecekse bunun faiz verme yasağını işlediği için günahagirmiş olunacağına dikkat çekti. "Maddi durumu iyi olmayan kişi veyakişilerin, böyle bir yönteme başvurması yerine kurban kesmemesi daha uygunolur" ifadelerini kullanan Arslan, "Krediyle kurban keserek haram paraylaAllah'a yakınlaşılmaz." açıklamalarını yaptı. Böylelikle kredi kartı veyabankaların sunduğu kredilerden yararlanarak kurban satın alma konusundakafalarda bulunan soru işaretleri de giderilmiş oldu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.