SON DAKİKA
Hava Durumu

Kredi Kartı ile Fatura Ödeme Nasıl Yapılır?

Haber Giriş Tarihi: 18.06.2019 06:06
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Kredi Kartı ile Fatura Ödeme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı ile fatura ödeme işlemleri, günümüzde en çok tercih edilen fatura ödeme uygulamalarından biridir. Nitekim kredi kartının sunmuş olduğu avantajlardan yararlanılarak nakit paraya ihtiyaç duyulmadan da faturalarımızı ödeyebilme imkanına sahibiz. Bu alanda pek çok özel ve resmi kuruluş, vermiş oldukları hizmetin bedeli olarak faturalara yansıttıkları ücretleri, abonelerden kredi kartı ile tahsil edebilmektedir. Dolayısıyla nakit paraya gereksinim duymadan kredi kartı ile de kolaylıkla faturalar ödenebilmektedir. Özellikle doğalgaz, elektrik, su, telefon ve internet faturaları milyonlarca abone tarafından kredi kartı kullanılarak ödenmektedir. Bu noktada kredi kartı ile fatura ödeme nasıl yapılır sorusunun yanıtını ve bu konuyla ilgili olarak kredi kartı sahiplerinin bilmesi gereken tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi kartıyla yapabileceğiniz diğer işlemler şunlardır:

İnternetten KrediKartı ile Fatura Ödeme

İnternet üzerinden kredi kartı ile fatura borcu ödeme, kredi kartı kullanılarak yapılan fatura ödemelerinde ilk sırayı almaktadır. Nitekim internet üzerinden değil de şahsen şubelere giderek de kredi kartınızla fatura ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ülkemizde pek çok özel fatura ödeme merkezi bulunmaktadır. Bu merkezlerin şubelerine veya abonesi olduğunuz şirketin şubelerine giderek de kredi kartınızla fatura ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, kredi kartı sahiplerinin iyi bilmesi gereken bir diğer konu da söz konusu firmaların bazıları bu işlem için abonelerden çok düşük meblağlarda kesinti yapmaktadır.

İnternet platformundan kredi kartını kullanarak fatura ödemeişlemleri ise kendi başına pek çok avantajı da beraberinde getirmektedir. Busebeple olacaktır ki milyonlarca abone ve kredi kartı sahibi, abone olduklarıelektrik, su, doğalgaz, internet ve telefon gibi şirketlerden aldıklarıhizmetin bir karşılığı olarak gerçekleştirdikleri fatura ödemelerini, internetplatformu üzerinden sürdürmektedir. Bu sebeple diledikleri yerden vediledikleri zaman internete bağlanarak abone oldukları faturaları kredikartlarını kullanarak gerçekleştirmektedir.

İnternetten ElektrikFaturası Ödeme Nasıl Yapılır?

İnternet üzerindenelektrik faturası borcu ödeme işlemleri de bu şekilde sahip oldukları kredikartlarını kullanarak elektrik faturalarını ödemek isteyen aboneler tarafındanmerak konusu edilmektedir. Bu noktada abone olunan elektrik dağıtım ve tedarikşirketinin online hizmet verip vermemesi de önemlidir. Zira günümüzde sayılarıher geçen gün artan elektrik dağıtım ve tedarik şirketlerinin pek çoğu,internet üzerinden kendi abonelerine online işlemler menüsü altında fatura ödemefırsatı sunmaktadır. Bu sayede söz konusu abone olunan şirketin resmi internetsitesine girerek, online işlemler menüsünden abone numarası ile T.C kimliknumarasını ilgili kutucuklara girdikten sonra kredi kartı bilgilerinikullanarak elektrik faturasını ödemek mümkündür.

Enerji ve elektrik sektöründeki dağıtım ile tedarikşirketlerinin yanı sıra, pek çok fatura ödeme merkezi de internet üzerindengüvenilir fatura ödeme hizmeti sunmaktadır. Fatura ücreti üzerinden bir miktarkomisyon alarak bu işlemi gerçekleştiren firmalar sayesinde oturduğunuz yerdenelektrik faturanızı ödeyebilirsiniz.

Online Fatura Ödeme

Online platformdan fatura ödeme işlemleri, günümüzde vatandaşlara ve müşterilere sağlamış olduğu kolaylıklar ile avantajlar bakımından oldukça popüler bir hale gelmiştir. Nitekim eskiden aboneler, aldıkları hizmetin karşılığı olan faturalarını ödemek için kurumların veya şirketlerin şubelerinde uzun kuyruklar oluşturup vakit kaybetmekteydi. Ancak şimdi pek çok işimizde olduğu gibi fatura ödemelerimizde de internet dünyasının kullanıcılara sağlamış olduğu avantajlardan yararlanmaktayız

Online fatura ödeme işlemleri için, abonesi olunan kurumveya şirketin resmi internet sitesi üzerinden online işlemler menüsüseçeneğiyle hizmet vermesi gerekmektedir. Bunun yanında pek çok banka da kendimüşterilerine kolaylıkla internet üzerinden fatura ödeme imkanı sağlamaktadır.Öte yandan en çok tercih edilen online fatura ödeme yöntemlerinden biri demuhakkak fatura ödeme merkezlerinin sunmuş olduğu hizmettir. Sektörde bu alandaişlem yapan pek çok şirket, kullanıcılarına kolaylık sağlayarak internetüzerinden fatura ödeme işlemleri hizmeti sunmaktadır. Öte yandan internetüzerinden fatura ödemede genellikle kredi kartı veya banka kartıkullanılmaktadır. Kredi kartından yararlanarak internet platformu üzerindenfatura ödemek isteyen abonelerin ve kredi kartı sahiplerinin dikkat etmesigereken birtakım hususlar bulunmaktadır.

Kredi Kartı ileFatura Ödemek İçin Gerekli Bilgiler

Kredi kartıkullanarak fatura borcu ödemek için gerekli bilgiler, her kredi kartısahibinin özellikle dikkat etmesi gereken birtakım unsurları içermektedir.Öncelikle kredi kartı kullanarak ödeyebileceğiniz faturalara genel bir bakışatacak olursak, kredi kartınızı kullanarak;

  • Elektrik faturası
  • Doğalgaz faturası
  • Su faturası
  • Telefon / İnternet / Televizyon faturaları
  • Üniversite harçları
  • Site aidatı ve benzeri giderlere ait faturalar

ödemeleri gibi işlemleri kolaylıkla yerine getirebilirsiniz.Bununla birlikte söz konusu faturaların büyük bir çoğunluğunda ödemeişlemlerini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmek için genellikle kredikartı ile ödeme yapacak olan kişiden “abone numarası” ve “işletme kodu”istenmektedir. Müşteriler hem kendilerinden talep edilen hem abone numarasınıhem de işletme kodunu faturalarının ön yüzünde görüntüleyebilirler. Bununlabirlikte bazı özel durumlarda örneğin doğalgaz faturasında “tesisat numarası”,telefon veya internet faturası ödeme işlemlerinde ise “hizmet numarası” gibifarklı numara talepleri de gündeme gelebilmektedir. Dolayısıyla bu işlemiyapacak olan kredi kartı sahiplerinin fatura bilgilerini de ellerinin altındabulundurmalarında fayda vardır.

Kredi Kartı ileÖdenen Faturaların Komisyon Oranları

Kredi kartı kullanılarak ödenen faturalarda alınan komisyon oranları, hemen hemen bütün kredi kartı kullanıcılarını yakından ilgilendirmektedir. Zira pek çok şirkette kredi kartı kullanılarak gerek internet üzerinden gerekse de şubelere gidilerek yapılan fatura borcu ödeme işlemlerinde kart sahiplerinden bir miktar komisyon alınmaktadır. Yapılan işlemin hizmet bedeli olarak yansıtılan komisyonlar, bankaların uygulamalarına göre oldukça fazla değişikliklere tabi tutulmaktadır.

Genel olarak istisnaları olmakla birlikte;

  • Banka hesapları kullanılarak ödenen faturalardankomisyon bedeli alınmamaktadır.
  • Kredi kartı üzerinden otomatik ödeme talimatıverilen işlemlerden komisyon alınmaz.
  • Kredi kartı üzerinden ve otomatik ödeme talimatıolmadan fatura ödenmesi halinde genel anlamda faturanın %1 ila %2’si arasındadeğişen bir oranda kart sahinibden komisyon alınmaktadır.
Kredi Kartı ile GSMOperatörü Faturası Ödeme

Kredi kartıkullanarak GSM operatörü faturası ödeme işlemleri, milyonlarca abonesi olanve ülkemizde telekomünikasyon sektöründe hizmet veren büyük şirketlerinmüşterilerine sunduğu hizmetler arasında yer almaktadır. Bu bağlamda gerekTurkcell, gerek Vodafone gerekse de Türk Telekom olsun bütün şirketlerin resmiinternet siteleri üzerinde yer alan online işlemler menüsünden kredi kartınızıkullanarak telefon faturası borcunuzu kolaylıkla ödeyebilirsiniz.

Kredi Kartı ileOtomatik Fatura Ödeme Talimatı

Kredi kartı üzerinden otomatik fatura ödeme talimatı vermek, bankaların kart sahibi olan müşterilerine sunduğu hizmetler arasındadır. Bu sayede müşteriler her ay kredi kartlarının bakiyelerinden otomatik olarak kesilen fatura bedellerini, özellikle ödemek zorunda kalmazlar. Fatura ödemek için ekstra çaba ve zaman gerektirmeyen bu yöntem günümüzde milyonlarca kredi kartı sahibi tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.

Kredi kartınızla yapabileceğiniz diğer işlemler şunlardır:

Otomatik ÖdemeTalimatı Nasıl Verilir?

Otomatik ödemetalimatı vermek, ülkemizde faaliyette bulunan tüm bankalardan yapılabilenbir işlemdir. Müşterisi olduğunuz bankanızın şubelerinden, internet veya mobilbankacılık hizmetlerinden veya ATM’lerinden otomatik ödeme talimatıverebilirsiniz. Söz konusu otomatik ödeme talimatını aktifleştirmek içinherhangi bir form veya sözleşme doldurmanıza gerek görülmemektedir.

Otomatik ÖdemeTalimatı Nasıl İptal Edilir?

Otomatik ödeme talimatı iptal işlemleri de pek çok banka müşterisi tarafından merak edilmektedir. Faturalarınızı otomatik ödeme hizmetinden çıkarmak ve aktivasyonunuzu iptal etmek istiyorsanız yine yukarıda bahsettiğimiz kanalları kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte otomatik ödeme talimatının iptalinde de herhangi bir sözleşme veya belge imzalamanıza gerek yoktur.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.