SON DAKİKA
Hava Durumu

Kredi Kartı ile Bağkur Ödeme

Haber Giriş Tarihi: 25.06.2019 19:52
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Kredi Kartı ile Bağkur Ödeme

Kredi kartı ile Bağkur ödemesi yapabilmek için öncellikle güncel borç tutarı sorgulamasının yapılması gerekmektedir. Sorgulama işlemi yapabilmek için e-Devlet servisinden yararlanmak mümkündür. Bağkur ödemeleri vatandaşların emeklilikleri açısından büyük bir öneme sahiptir. Zamanında yapılmayan borç ödeme işlemleri için yüksek miktarda faiz oranlarının uygulanabileceği unutulmamalıdır. Bağkur ödemeleri farklı şekillerde yapılabilmektedir. Günümüzde vatandaşlar tarafından en sık tercih edilen yöntem ise kredi kartı ile Bağkur ödenmesidir.

İnternetten Bağkur BorcuNasıl Ödenir?

İnternetten Bağkur ödemesi yapmak oldukça kolay ve pratik bir işlemdir. Hem bankaların mobil uygulamaları hem de SGK tarafından hazırlanan online ödeme servisi sayesinde Bağkur borçları kısa bir sürede ödenebilmektedir. Bu servisler sayesinde vatandaşların banka gişeleri ya da Sosyal Güvenlik Kurumu şubelerinde uzun süre sıra beklemelerine gerek kalmamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet etmekte olan 2,9 milyona yakın Bağkur’lu vatandaş bulunmaktadır. Bağkur sahibi vatandaşların borç ödeme işlemlerini zamanında gerçekleştirmeleri önemlidir. Prim borçlarının zamanında ödenmemesi durumunda yüksek miktarlı faiz oranlarının uygulanabileceği unutulmamalıdır. İki aydan daha uzun bir süre içerisinde Bağkur ödemelerini yapmayan vatandaşlar sağlık hizmetlerinden yararlanamamaktadır.

E-Devlet’ten Bağkur BorcuÖdenir Mi?

E-Devlet ile Bağkur borcu sorgulaması yapmak için izlenecek çeşitli adımlar vardır. E-Devlet servisinden yararlanmak isteyen vatandaşların öncelikle PTT şubelerinden giriş şifresi almaları gerekmektedir. Sisteme giriş yapabilmek için PTT şubelerinden alınacak e-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası yeterlidir. Sisteme giriş yapan vatandaşların “4B Borç Durumu” sorgulama sayfasını seçmeleri beklenmektedir. Bu aşamada tüm e-Devlet kullanıcılarının kimlik doğrulama işleminde bulunmaları önemlidir. Vatandaşlar, kimlik doğrulama işlemi sonrasında işlemlerine devam edebilmektedir. 4B borç durumu sorgulama ekranının açılması ile güncel bilgileri görüntüleyebilmek oldukça kolaydır. Güncel bilgi ekranında yer alan bilgiler şu şekildedir:

 • Vatandaşlarınmesleklerine başladıkları tarih,
 • Vatandaşlarınmeslek tecil durumları,
 • Vatandaşlarıntoplam prim borçları,
 • Vatandaşlarınprim borcuna ait toplam ay sayısı,
 • Vatandaşlarınprim borcu ceza durumu.

E-Devletyolu ile yapılan diğer Bağkur işlemleri ise şu şekildedir:

 • Vatandaşlaraait güncel Bağkur hizmet durumu,
 • Vatandaşların4B tescil kayıtları,
 • Vatandaşlarınyapılandırma işleminde bulundukları borç bilgisine dair detaylar.

Onlineödeme işleminde bulunmak isteyen vatandaşların e-Devlet yolu ile borçsorgulaması yapmaları ve daha sonra açılacak sayfadaki yönlendirmeler aracılığıile ödeme işlemlerinde bulunmaları tavsiye edilmektedir.

PTT ile Bağkur BorcuÖdeme

PTT aracılığı ile bağkurödemesinde bulunacakvatandaşların T.C. kimlik numaraları ile beraber PTT şubelerine başvurmalarıgerekmektedir. Türkiye’nin farklı bölgelerinde hizmet vermekte olan PTTşubeleri aracılığı ile hem bağkur borcu sorgulamı  hem de bağkur borcu ödeme işlemleri hızlı birşekilde gerçekleştirilebilmektedir. PTT şubeleri aracılığı ile yapılan diğerişlemler şu şekildedir:

 • BağkurCari Dönem Ödemesi,
 • BağkurPrim Ödemesi ,
 • BağkurSosyal Güvenlik Destek Primi Ödemeleri,
 • BağkurTaksit Peşinatı Ödemeleri.
Bankalardan BağkurÖdemesi Nasıl Yapılır?

Banka yoluyla Bağkur ödemesi yapmak isteyen vatandaşlar için farklı türden yöntemler hazırlanmıştır. Ödeme işleminde bulunmak isteyen vatandaşların öncelikle müşterisi oldukları bankalardan bilgi almaları tavsiye edilmektedir. Birçok bankanın 2019 yılı itibarı ile SGK ile anlaşması bulunmaktadır. Bankalar vatandaşlarına online, kredi kartı ve şube yolu ile ödeme seçenekleri sunmaktadır. Aynı zamanda müşterisi olunan bankaya ait ATM, mobil uygulamalar, internet bankacılığı ya da müşteri destek hattı ile de ödeme yapmak mümkündür. Vatandaşların hangi ödeme yöntemini seçecekleri bankaların SGK ile yaptıkları anlaşmaya bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. SGK ile anlaşması bulunan bankaların güncel listesi şu şekildedir:

 • Ziraat Bankası,
 • ING Bank,
 • Garanti Bankası,
 • Deniz Bank,
 • Halkbank,
 • İş Bankası,
 • Yapı Kredi Bankası,
 • Vakıfbank,
 • Akbank,
 • TEB,
 • Albaraka Türk Katılım Bankası,
 • Anadolubank,
 • Alternatifbank,
 • Citibank,
 • Turkish Bank,
 • Şekerbank.
Bağkur Borçlarına KrediKartı İle Taksit Yapılır mı?

Bağkur borçlarını kredikartı taksitleri ileödemek için müşterisi olunan banka ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.Günümüzde vatandaşlar için hazırlanan avantaj ve kampanyalar sayesinde SGKborçlarını taksitler halinde ödemek mümkün hale gelmiştir. Banka kullanıcılarıyapacakları harcamalar sonrasında bankalara talimat vererek taksitlendirme yada ek taksit talebinde bulunabilmektedirler. Taksitlerin miktarı ve vadeoranları bankalar tarafından yapılan yıllık düzenlemelere göre değişiklikgösterebilmektedir. Taksitlendirme başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlarınbanka şubeleri ya da banka müşteri destek hatlarından yardım almalarıönerilmektedir. Bankalara ait mobil uygulamalar da kredi kartı ile bağkur ödeme konusunda destek verebilmektedir.

Anlaşmalı Bankalarınİnternet Bankacılığından Kredi Kartı ile Bağkur Primi Ödeme

Anlaşmalı bankaların internet bankacılığı ile Bağkur ödemeleri kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bankalar tarafından kullanıma sunulan mobil uygulamalar otomatik ödeme talimatına da sahiptir. Türkiye Cumhuriyeti’nde hizmet veren bankalar aracılığı ile sosyal güvenlik destek primi ödemeleri ya da geçmiş dönem ödemeleri de yapılabilmektedir. Çeşitli bankalar tarafından hazırlanan Bağkur ödeme seçenekleri şu şekildedir:

 • Akbank: Akbank müşterileri Bağkur ödemelerini çeşitli yollardan gerçekleştirebilmektedir. Akbank şubeleri, Akbank müşteri hizmetleri ve Akbank Direkt mobil uygulamaları vatandaşların Bağkur ödemeleri konusunda yardım alabilecekleri kanallar arasında yer almaktadır.
 • Yapı Kredi: Yapı Kredi kullanıcıları hem kredi kartı hem de banka kartları aracılığı ile Bağkur ödemesi yapabilmektedir.
 • Vakıfbank: Vakıfbank müşterileri için geliştirilen mobil uygulamalar ya da internet bankacılığı hizmetleri ile her türlü ödeme gerçekleştirilebilmektedir.
Bağkur Borçları ÖdenmezseNe Olur?

Bağkur borçlarınınödenmesi vatandaşlariçin büyük bir öneme sahiptir. Bağkur ödemelerini zamanında yapmayanvatandaşların emeklilik işlemleri sıkıntıya girebilmektedir. Aynı zamanda primborcunu geç ödeyen vatandaşların borç tutarına ek olarak faiz ödemelerigerekmektedir. Bağkur ödemeleri için önerilen süre iki aydır. İki ay içerisindeödeme yapmayan vatandaşlar, sağlık hizmetlerinden yararlanamamaktadır.

Tarım/Çiftçi Bağkur Primi

Tarım ve çiftçi Bağkur priminin mevcut borç miktarına uygun bir şekilde, zamanında ödenmesi beklenmektedir. Ödemelerini günü gününe gerçekleştiren vatandaşların Bağkur primleri üzerinden %5 oranında indirim uygulanmaktadır. 2019 yılı itibarı ile tarım/çiftçi Bağkur primi 653,99 TL’den başlamaktadır. Bağkur primlerini zamanında ödemeyen vatandaşlardan ise gecikme bedeli ile beraber 764,84 TL alınacaktır. Tarım ve çiftçilerin ödemeleri gereken en yüksek prim 5,736,3 TL’dir.

Şirket Ortağı/EsnafBağkur Primi

Şirket ortağı ya daesnafların bağkur primi 754,61TL’den başlamaktadır. Ancak ödemelerini düzenli bir şekilde gerçekleştirenvatandaşlar için % 5’lik vergi indirimi kullanılmaktadır. Geçmiş dönemborçlarına sahip olan vatandaşlardan gecikme bedeli ile beraber toplamda 882,65TL ödemeleri beklenmektedir.

İsteğe Bağlı Bağkur Primi

İsteğe bağlı Bağkur primleri 2019 yılı itibarı ile en düşük 818,56 TL olarak belirlenmiştir. Bu Bağkur türünün düzenli bir şekilde ödenmesi büyük bir önem teşkil etmektedir. İsteğe bağlı Bağkur primin ödemesi yapacak vatandaşlar için herhangi bir indirim seçeneği bulunmamaktadır. Bu Bağkur priminin ödemeleri PTT şubeleri ya da e-Devlet servisi üzerinden yapılabilmektedir. Kötü bir sürprizle karşılaşmak istemeyen vatandaşların belirli aralıklarla sorgulama işleminde bulunmaları tavsiye edilmektedir. Kredi kartı ile Bağkur ödemesi yapacakların ise bankaları ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.