SON DAKİKA
Hava Durumu

Kredi Kartı Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Haber Giriş Tarihi: 23.06.2019 11:30
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Kredi Kartı Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borç sorgulamasında bulunmak için kullanılan birçok farklı yöntem vardır. Kredi kartlarının kullanım alanları gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Günümüzde milyonlarca vatandaş kredi kartı kullanmakta ve bu sayı gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Kredi kartları gündelik alışverişlerimizde birçok avantaj sağlamaktadır. Ancak, kredi kartı kullanıcılarını bekleyen çeşitli tehlikelerin olduğu göz ardı edilmemelidir. Kredi kartı borçlarının geç ödenmesi vatandaşlar için çeşitli riskler taşımaktadır. Kredi kartlarının borç tutarı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşların düzenli aralıklarla kredi kartı borç sorgulama işlemi yapmaları önerilmektedir.

Kredi Kartı Güncel BorçNedir?

Kredi kartı güncelborcunun ne olduğunuanlamak için öncelikle dönem borcu ile arasındaki farkın incelenmesigerekmektedir. Dönem borcu ve güncel borç sıklıkla birbiriyle karıştırılan ikifarklı borç türüdür. Dönem borcu hesaplanırken vatandaşların ödemeleri gerekenasgari borç tutarı göz önüne alınmaktadır. Asgari tutarın ödenmesi sonucu mevcutaya dair ekstra bir borç durumunun ortaya çıkması engellenmektedir. Güncel borçmiktarı ise kart sahibinin o güne kadar yapmış olduğu toplam harcama tutarı gözönünde bulundurularak hesaplanmaktadır. Kısacası, kredi kartı güncel borcuvatandaşların bankaya olan toplam borç tutarını göstermektedir. Vatandaşlarınolumsuz bir durumla karşılaşmaması için en azından dönem borçlarını ödemelerigerekmektedir. Ancak, asgari dönemin ödenmesi vatandaşlar için ekstra faizanlamına da gelebilmektedir. Bu yüzden, banka kullanıcılarının en kısa süredegüncel borç tutarını da ödemeleri önem taşımaktadır.

Geleneksel Şube YoluylaBorç Sorgulama

Gelenekselşube ile borç sorgulamavatandaşlar tarafından hala sıklıkla tercih edilmektedir. Müşterisi olduklarıbankaya müracaat eden her bir vatandaşın güncel borç durumunu sorgulama yetkisibulunmaktadır. İstenilen durumlarda banka tarafından güncel borç durumunugösteren bir belge de verilebilmektedir. Banka yolu ile sorgulama işlemindebulunacak vatandaşların banka yoğunluk durumunu göz ardı etmemeleri tavsiyeedilmektedir. Bu yolla yapılan sorgulamalar diğer işlemlere göre daha uzunsürebilmektedir. Ancak, resmi belge gereken durumlar için kullanılması gerekenen güvenilir yollardan biridir. Banka şubelerine başvurmayı düşünenvatandaşların T.C. kimlik kartlarını yanlarında götürmeleri yeterli olacaktır.Bu işlem için herhangi bir ek belge talep edilmemektedir. Banka şubeleri, sahipolunan tüm kartlara dair her türlü bilgiyi müşterileri ile paylaşabilmektedir.

ATM Yoluyla BorçSorgulama

ATM yolu ile borçsorgulamasındabulunacak vatandaşlar işlemlerini oldukça kısa bir süre içerisindegerçekleştirebilmektedirler. Öncelikle müşterisi olunan bankaya ait bir ATMbulunulması gerekmektedir. Kartın ATM’ye yerleştirilmesi ile ortaya çıkanmenülerden “Güncel Borç Bilgisi” sekmesi seçilerek güncel borç bilgisineulaşılabilmektedir. ATM yoluyla sorgulanan borç bilgisi güncel tutarıyansıtmaktadır. ATM yoluyla borç sorgulamasında bulunan vatandaşlardan ek birücret talep edilmemektedir. Ancak, müşterisi olunan bankaya ait bir ATM’ninseçilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Bankaya ait ATM’lerin konum bilgilerimüşterisi olunan bankanın internet sitesi ya da mobil uygulamalarındanöğrenilebilmektedir.

İnternet Yoluyla BorçSorgulama

İnternetyolu ile borç sorgulamasındabulunabilmek için müşterisi olunan bankaya ait internet sitelerinden yardımalınabilmektedir. Günümüzde birçok banka müşterileri için kolay bir kullanımasahip internet siteleri hazırlamaktadır. İnternet şubelerinden yararlanmakisteyen vatandaşların kredi kartı numarası, kredi kartı şifresi ya da ceptelefonu numarası gibi bilgileri hazır bulundurmaları gerekmektedir. İnternetşifresinden işlem yapabilmek için genellikle cep telefonlarına gönderilen kısamesaj kodlarından yararlanılmaktadır. İnternet şubeleri sayesinde birçok işlemkısa bir süre içerisinde gerçekleştirilebilmektedir.

Telefon BankacılığıylaBorç Sorgulama

Telefon bankacılığı ileborç sorgulaması diğeronline sorgulama yöntemlerine kıyasla daha güvenli olabilmektedir. Telefonbankacılığı uygulamaları sesli yanıt sistemi teknolojisi ile çok daha hızlı birşekilde hizmet verebilmektedir. Telefon bankacılığı uygulamalarındanyararlanmak isteyen vatandaşların müşteri hizmetleri numaralarını çevirmeleriyeterlidir. Numaranın aranması sonucu operatör hangi işlemin yapılmakisteneceğini sorabilmektedir. “Borç Sorgulama” adımı sonrasında operatörtarafından otomatik olarak kredi kartıborç sorgulama bilgilendirmesi yapılmaktadır. Telefon bankacılığı işlemleriiçin müşteri temsilcisine bağlanarak uzun bir telefon görüşmesi yapılmasınagerek yoktur. Bankalara ait müşteri hizmetleri numaraları hızlı bir şekildehizmet vermektedir.

Mobil Uygulama YoluylaBorç Sorgulama


Mobil uygulamalar ile borç sorgulama işleminde bulunmanın yolu akıllı telefon sahibi olmaktadır. İlk olarak müşterisi olunan bankaya ait mobil uygulamanın cep telefonuna indirilmesi gerekmektedir. Mobil uygulamalar ile Havale, EFT, bankalar arası para transferleri ve borç ödeme işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bankalara ait mobil uygulamaları kullanarak ek masraflardan kaçınılabilmektedir. Mobil uygulamalar ile kart kullanım bilgileri ya da hesap bilgisi detaylarına ulaşmak oldukça basittir.

Kısa Mesaj İle KrediKartı Borcu Sorgulama

Kısa mesaj yoluyla kredikartı borçları sorgulamasıyapabilmek için bankalara ait olan SMS numaraları kullanılmaktadır. Her bankamüşterileri için kısa mesaj numaraları hazırlamaktadır. Borç sorgulamasıişlemleri için “BORC” yazılıp banka tarafından hazırlanan numaraya kısa mesajgönderilmelidir. Bankalar güncel borç tutarını kısa mesaj yolu ile vatandaşlarailetmektedir. Kısa mesaj yolu ile borç sorgulaması bankadan bankaya değişiklikgösterebilmektedir. Sorgulama işlemleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmakisteyen vatandaşların bankaları ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Kredi Kartı BorcuÖdenmezse Ne Olur?

Kredikartı borçları ödenmezse vatandaşlariçin çeşitli yasal sonuçlar görülebilmektedir. Üç dönem boyunca ödemesiyapılmayan kartlar nakit kullanımına kapatılabilmektedir. Bu gibi durumlarınyaşanmaması için en azından asgari tutarın ödenmesi gerekmektedir.Vatandaşların üç dönem üst üste asgari tutarı ödememeleri durumunda isekartları tamamen bloke olmaktadır. Kullanıma kapatılan kredi kartının yenidenkullanıma açılması için ise mevcut borcun tamamını ödemek gerekmektedir. Uzundönem ödenmeyen borçlar için banka takip süreci de başlatılabilmekte olup budurum kredi notu açısından olumsuz bir duruma sebep olabilmektedir.

Kredi Kartı Borcu Geç ÖdemeFaizi

Kredi kartı borçlarınıngeç ödeme faizi bankadanbankaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Kredi kartı borçlarını geç ödeyenvatandaşlar için 2019 yılının ilk çeyreğinde aylık  %2,65 oranında gecikme faiziuygulanabilmektedir. Ancak, dönem borcu asgari ödeme tutarının dışında kalırsa%2,15 oranında akdi faiz eklenebilmektedir. Vatandaşların akdi faiz konusundadikkatli olmaları gerekmektedir. Özellikle nakit avans çekimleri için uygulananakdi faiz oranı yüksek olabilmektedir. Bankalar tarafından uygulanan faizoranları dönemsel olarak değişiklik gösterebilmektedir. Faiz oranları hakkındagüncel bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşların bankalarından bilgi almalarıgerekmektedir. Yüklü faiz oranları ile mağduriyet yaşamak istemeyenvatandaşların ise mevcut borçlarını ya da asgari tutarı en kısa süre içerisindeödemeleri tavsiye edilmektedir.

Kredi Kartının KullanımaKapatılması

Kredi kartlarınınkullanıma kapatılmasıüç dönem üst üste ödenmeyen asgari ödeme tutarı sayesindegerçekleşebilmektedir. Mevcut borç tutarını ödemekte zorlanan vatandaşların enazından asgari tutar konusunda dikkatli olmaları tavsiye edilmektedir.Kullanıma kapatılan kredi kartlarının yeniden açılması için ise yapılacakbirçok işlem vardır. Kartlarını kullanıma açtırmak isteyen vatandaşlarınöncelikle borç miktarının tamamını kapatmaları beklenmektedir. Borç miktarınıkapatmak için bankalar tarafından hazırlanan birçok farklı seçenekbulunmaktadır. Vatandaşlar bankaları ile iletişime geçtikleri takdirdekendileri için hazırlanan ödeme planları hakkında bilgi sahibiolabilmektedirler. Tüm banka kullanıcılarının kredi kartı borç sorgulama işlemi yaparak borç miktarını takipetmeleri gerekmektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.