SON DAKİKA
Hava Durumu

Kredi Kartı Asgari Ödeme Ne Kadar?

Haber Giriş Tarihi: 23.06.2019 05:30
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Kredi Kartı Asgari Ödeme Ne Kadar?

Kredi kartı asgari ödeme miktarı kredi notunu düşürmek istemeyen, sicinilinin bozulmasının önüne geçmek isteyen kişiler tarafından önemsenin bir konu. Kredi kartı en az ödemesi miktarını hesaplayarak, borcunuzun bir kısmını yatırsanız dahi, kredi notunuzun düşmesinin önüne geçmiş oluyorsunuz. Bu miktarın hesaplanması için hesaplama araçlarından faydalanabilirsiniz.

Kredi Kartı AsgariÖdeme Tutarı Nedir?

Kredi kartı asgariödeme tutarı kişinin kullandığı kredi kartı limitine göre belirlenmiştir.Bu limit baz alınarak kredi kartı dönem borcunun ödenmesine kredi kartı asgariödeme tutarı denir. Kredi kartı en azödemesi işleminin gecikmesi halinde, banka müşterilerinden gecikme faizialır. Gecikme faizinin alınması demek, bu bilginin Kredi Kayıt Bürosuna gitmesive kredi notunuzun düşmesi anlamına gelir. Kredi notunuzun düşmesi halinde, birsonra kredi kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali düşer. Kredi kartı asgariödeme miktarında yapılması bu nedenle önemlidir. Toplam borç miktarında paranızolmasa dahi, asgari ödemesini yaparak, kredi notunuzun düşmesinin vesicilinizin bozulmasının önüne geçebilirsiniz.

Kredi Kartı AsgariÖdeme Tutarı Hesaplanması

Kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplanmasıyapılırken aşağıda yer alan bilgilerigirmeniz gerekmektedir:

 • Kredi kartı limitiniz,
 • Dönem borcu,
 • Kredi kartı alınması üzerinden 1 yıl geçipgeçmediği.

Örnek hesaplama şu şekildedir:

 • Kredi kartınızın limiti 5 bin TL ise,
 • Bin TL dönem borcunuzun olması halinde,
 • Kredi kartınızı almanızın üzerinden 1 senegeçtiyse,

Asgari ödeme tutarınız 300 TL olarak hesaplanır.

Kredi Kartı AlımSüresine Göre Asgari Tutar Ödeme

Alım süresine göre kredikartı asgari ödeme tutarı Banka Kartları ve Kredi Kartları hakkındayönetmelik ile belirlenmiştir. Yeni alınmış olan kartlarda ödenmesi gerekenasgari ödeme tutarı yüzde 40 olarak belirlenmiştir. İlk yıldan sonra kullanılanbütün kartlar için asgari ödeme oranı yüzde 30’dur.

Kredi Kartı AsgariÖdeme Tutarı ve Kredi Notu

Kredi kartı asgari ödeme ve kredi notu birbiri ileilişkili iki kavramdır. Asgari ödemenin yapılmaması halinde kredi notunda düşüşmeydana gelir. Eğer kredi kartı asgari ödeme tutarını öderseniz, borcunuzuntamamını ödememenize rağmen,  borçödenmiş olarak görülür. Bu sayede kredi notunuza geç ödeme yapıldı olarak yansımaz.Bu da bankalardan kredi kartı başvurusu yaptığınız zaman sıkıntı yaşamamanızanlamına gelir. Yalnızca asgari tutarın ödenmesi halinde, diğer borçlarıngörünmesi, toplam borç miktarının yüksek görünmesine neden olabilir.

Kredi Kartı AsgariÖdemerinde Uygulanan Faiz Oranı Ne Kadar?

Kredi kartı asgariödemelerinde faiz oranı uygulaması var. Asgari ödeme yapıldıktan sonra,geride kalan borcunuz için faiz alınır. 2019 yılının 3. Çeyreği için bu faizoranı yüzde 2,15 olarak hesaplanmıştır. Faiz türü akdi faiz oranıdır. Bununanlamı ise piyasada kredi kart için uygulanabilecek en yüksek faiz oranıdır. Buoranlar 3 ayda bir değişiklik göstermektedir. Faiz oranlarının belirlenmesindeTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası karar merciidir.

Örnek Kredi KartıAsgari Ödeme Tutarı Hesaplama

Örnek kredi kartı asgari ödeme hesapları, kendiödemeleriniz için size örnek olabilir:

 • 5 bin TL kredi kartı limiti, 2 bin TL dönemborcu, alım üzerinden 1 yıl geçmesi ile, asgari ödeme miktarınız 600 TL olarakbelirlenir.
 • 20 bin TL kredi kartı limiti, 2 bin TL dönemborcu, alım üzerinden 1 sene geçmemesi ile, ödemeniz gereken asgari ödemetutarı 3 bin 500 TL olarak hesaplanır.

Siz de kendi asgari ödeme miktarınızı hesaplamak içininternette yer alan kredi tutarı asgari ödeme sayfasından faydalanabilirsiniz.

Kredi Kartı AsgariÖdeme Tutarında Faiz Uygulamaları

Kredi kartı asgariödeme faizi kanunda belirtildiği şekilde yapılmak zorunludur. Kanunda yeralan bilgiye göre temerrüt hali olması durumu geçerli olmak üzere, bileşik faizuygulaması yapılamaz. Bileşik faizin uygulanmaması demek, faiz üzerine faizalınmasının kanunlara aykırı olduğu anlamına gelmektedir.

Kredi kartınıza gelen borç miktarının 50 TL olduğunu farzedelim. Bu durumda faiz alınırken yalnızca ana para miktarı olan bin TLüzerinden işlem uygulanabilecektir. Temerrüt olması yani takip olması durumundadahi, aynı kural geçerli olacaktır.

Kredi Kartı AsgariÖdeme Tutarı Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı asgari ödemesi yapılmaması halinde hesapkesilme tarihinden itibaren borcunuza ek olarak gecikme faizi uygulanmayabaşlar. 90 gün süre boyunca (toplam 3 döneme tekabül eder) ödeme yapılmamasıhalinde, kişinin hakkında yasal takip başlatılmış olur. Son ödeme tarihi; hesapkesim tarihinden sonra gelen 9 ya da 10 güne verilen isimdir.

Ödeme yapılmamaya devam ederse, adınıza gecikme faiziişlemeye devam eder. Buna ek olarak, akdi faiz ödemeniz de gerekir.Aboneliğinizin sonlandırılması da söz konusu olabilir. Bu gecikme yüzündenadınıza yasal takip başlatılması ya da idari takip yapılması söz konusudeğildir.

Bu nedenle kredi kartı asgari tutarınızın kaç olduğunuhesaplayın, bu miktarı ödemeye özen gösterin. Bu sayede hem gecikme faiziödemekten kurtulur, hem de kredi notunuzu düşürmenin önüne geçersiniz.

Kredi Kartı BorcununÖdemesinin Bir Dönem Gecikmesi Halinde Ne Olur?

Kredi kartı borcununbir dönem gecikmesi halinde ya da asgari ödeme miktarının altında ödemeyapmanız halinde, 30 günlük gecikme görünür. 30 gün bir döneme tekabül eder. Budurumda bir aylık gecikme ve akdi faiz borcunuzun üzerine eklenir. Kredisicilinizde bir dönem gecikme görünür. Eğer 2. Dönemde de borcunuzuödemezseniz, 2. Dönemin içine girmiş olursunuz.

Kartınız alışveriş için ve nakit çekim işlemleri içinkapatılmış olur. Bu da kartınızda limit dahi bulunsa, alışveriş yapamayacağınızanlamına gelir. Ödemenizi yapmaya devam ederseniz, banka sizinle iletişimegeçerek adınıza yasal takip başlatılacağı bilgisini verir. Bu durum, bankanınkendi insitayifi elinde olup, çalıştığınız bankaya göre yaptırım farklıolabilir.

Bir kere yasal takibe uğramanız halinde, kara listeyealınmış olursunuz. Bu durum kredi sicilinizin bozulması anlamına gelir.Borcunuzu kapatmanız halinde, yinede bu bilgiler sicilinizde 5 yıl süre ile yeralır. Bu nedenle yasal takibe düşmemeniz önemlidir. 5 sene içinde bir bankayatüketici kredisi, ev kredisi ya da araba kredisi için başvuru yapmakistediğiniz zaman, kredi sicilinizin bozuk olduğu bilgisi bankalar tarafındangörülmüş olur. Bu da kredi başvurunuzun yüksek ihtimalle olumsuz sonuçlanmasıanlamına gelir.

Kredi Kartı ÖdemeleriHakkında Yapılan Değişiklikler

Kredi kartı ödemesihakkında değişiklikler Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikile belirlenmiştir. Bu kapsamda, nakit çekim, müşteri limit artış ve son olarakmal ve hizmet alım işlemleri hakkında değişikliğe gidilmiştir:

 • Eğer bir takvim yılında en fazla 3 dönem ödemeyapmadıysanız, kredi kartının borcunun tamamını ödemeden, bankadan nakit çekimişlemini gerçekleştirmeniz mümkün değildir.
 • Uygulamalar 8 Ekim 2013 tarihinden itibarenyürürlüğe girmiştir.
 • 3 dönem yapılmayan asgari ödemelerde kredi kartıborcunun tamamını ödemeden kredi kartı limitini artıramazsız.
 • Aylık azami akdi faiz oranı yüzde 2,15 olarakbelirlenmiştir. Gecikme faizi ise yüzde 2,65’tir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.