SON DAKİKA
Hava Durumu

Kredi Kartı Asgari Hesaplama Nasıl Yapılır?

Haber Giriş Tarihi: 17.06.2019 08:48
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Kredi Kartı Asgari Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi kartı asgari tutar hesaplama yöntemleri kart kullanıcıları tarafından dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Ekonomik ihtiyaçların artması ve gelir durumundaki yetersizlikler sebebiyle kredi kartı kullanımı her geçen yıl büyük oranda yükselişe geçmektedir. Birçok banka, müşterilerine alışverişlerinde ve nakit avans ihtiyaçlarında kullanabilecekleri avantajları olan çeşitli kartlar sunmaktadır. Bu kartları kullanan kart sahipleri borçlarını ödeme konusunda bazen aksaklıklarla karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle çok fazla kredi kartına sahip olan vatandaşlar bu sorun ile çıkmaza düşmektedir. Bankalar, müşterilerini mağdur etmemek adına kredi kartı asgari hesaplama kısmına oldukça önem vermektedir.

KrediKartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi kartı borç tahsilât etme problemi günümüzde git gide büyüyen bir sorun haline gelmektedir. Bu yüzden bankalar müşterilerine kolay ödeme fırsatları sunmaktadır. Bu fırsatlardan biri kredi kartına asgari miktarda ödeme yapılmasıdır. Kredi kartı asgari ödemenin tanımı, her bankanın kendine özgü oluşturduğu miktarın ödenmesidir. Böylece kart sahipleri kullanmış oldukları kartların asgari tutarlarını ödeyerek karşılaşmış oldukları sorunlara çözüm üretmiş olmaktadır.

Ziraat Bankası kredi kartı müşterisiyseniz ve asgari ödemeyi dahi yapmakta zorlanıyorsanız Ziraat Bankası kredi kartı yapılandırma konumuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Kaç Defa Yapılabilir?

Kredi kartına yapılan asgari ödeme sayısının belli bir sınırlaması bulunmamaktadır. Bankalar için önemli olan husus, belirttikleri tarihte ve miktarda ödeme yapılmasıdır. Bu sebepten dolayı kredi kartı kullanıcılarının kartlarının son ödeme gününe de oldukça önem vermeleri gerekmektedir. Ayrıca müşteriler ödemeleri gereken miktara banka tarafından gönderilen hesap özeti aracılığı ile ulaşabilmektedir.

KrediKartının Asgarisini Ödeyince Ne olur?

Türkiye’de kredi kartı kullanıcıların birçoğuborçlarının tamamını ödemek yerine bankaların belirtmiş oldukları miktarıödemeyi tercih etmektedir. Fakat bu durum ilerleyen zamanlarda onları zorlu birsürecin içine sokmaktadır. Çünkü kredikartının asgari tutarlarının ödenmesisonucunda karta uygulanacak olan faiz oranı ortadan kalkmamaktadır. Sadecekarta daha düşük faiz uygulamasına yardımcı olmaktadır. Bu yüzden müşterilerinbu konuda gerekli bilgi ve hassasiyete sahip olmaları gerekmektedir.

KrediKartının Asgarisini Ödemeyince Ne Olur?

Günümüzde ekonomik sebeplerden dolayı birçokkredi kartı kullanıcıları borçlarını ödeyememektedir. Bu sebepten dolayıbankalar kullanıcılarına katı kurallar uygulamaktadır. Kredi kartının asgaritutarlarının ödenmemesi sonucunda kartlar gecikme faiziyle karşı karşıyakalmaktadır. Kart kullanıcıları 3 ay içerisinde 3 kereden fazla borçlarınınasgari miktarını ödemedikleri takdirde banka tarafından işlem takibinealınmaktadır. Bununla beraber kart, yapılan işlemlere tamamen kapatılmaktadır. Kartıntekrar kullanılabilir duruma gelebilmesi için toplamda meydana gelen borcuntümünün ödenmesi gerekmektedir.

AsgariÖdemenin Kredi Notu Üzerindeki Etkisi

Azami ödemenin kredi notuna etkisi konusu gelecekte kredialmak isteyen birçok vatandaşı yakından ilgilendirmektedir. Kartlara son ödemegününden önce belirlenen miktarda para yatırma işlemi yapılması müşterilerinbankadaki notuna olumlu katkı sağlamaktadır. Fakat bunun yanı sıra gecikenkredi kartı borç ödemeleri durumunda kart kullanıcılarının banka içerisindekinotları olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Bu durum ileriki dönemlerde kartsahipleri için oldukça sıkıntı yaratmaktadır. Çünkü bankalar bu notları gözönünde bulundurarak vatandaşlara kredi çekme imkânı sunmaktadır. Bu sebeptendolayı müşterilerin bankalarından kredikartı asgari hesaplama konusu hakkında gerekli tüm bilgileri elde ederekistenilen zamanda ve tutarda borçlarını ödemeleri gerekmektedir.

KrediKartı Faiz Oranları

Kredi kartı kullanımı sonucunda meydana gelenen büyük sorunlardan bir tanesi kredi kartına uygulanan faiz miktarlarıdır.Kredi kartı faiz oranlarının Türkiye’de belirlenmesinde rol alan kurum MerkezBankası’dır. Ülkedeki ekonomik olaylar sonucunda bu faiz oranları süreklideğişiklik içerisine girmektedir. Merkez Bankası’nın duyurularında yer alan enson verilere göre faiz oranları aşağıdaki şekilde görüldüğü gibiaçıklanmaktadır:

 • AkdiFaiz Oranı: %2.15
 • GecikmeFaiz Oranı: %2.65

Her ülkenin kendi kredi kartlarınauyguladıkları faiz oranının para birimi farklılık göstermektedir. Diğer birifadeyle her ülke kendi para birimi üzerinden işlem yapmaktadır. Bu sebeptendolayı Türkiye “TL” para birimi ile faiz uygulama işleminigerçekleştirmektedir. Kredi kartına uygulanan faiz oranı nakit krediyeuygulanan faiz oranında daha yüksektir. Ekonomik sebeplerden dolayı problemleryaşayan vatandaşlar, kredi kartından ihtiyaçlarını gidermeyi tercih etmektenziyade bankalardan nakit olarak kredi çekme imkânını kullanmalıdır.

KrediKartı Gecikme Faizi Hesaplama Formülü

Vatandaşlar geciken kredi kartlarına uygulanan faiz miktarı hesaplama işlemi ileödemeleri gereken tutarı ödemedikleri zaman uygulanacak faiz oranını kolay birşekilde öğrenebilmektedir. Bu faiz oranlarının hesaplanması bankalarınsitelerinde mevcut olan oranlar ile yapılabilmektedir. Hesaplamada sırasıylaaşağıdaki adımlar izlenmektedir:

 • Asgari ödeme tutarının belirlenmesi içinkişisel bilgilerin öncelikle eksiksiz bir şekilde sisteme girilmesigerekmektedir.
 • Borç ödemesi için yatırılan miktar varsa bumiktardan müşterilerin ödemekle yükümlü olduğu asgari ödeme miktarıçıkarılmaktadır. Buna ek olarak yatırılan borç miktarı verilen asgari ödememiktarının üstünde değilse geriye kalan paraya uygulanan gecikme faiz oranı%2.65’tir.
 • Hesap özetinde yer alan dönem borcundanasgari ödeme miktarı çıkarıldıktan sonra uygulanan akdi faiz oranı %2.15’tir.
 • Daha sonra bu iki faiz miktarları toplanaraktoplamda mevcut olan faiz tutarı ortaya çıkarılmaktadır.
 • Bulunan bu faiz tutarıyla birlikte vergimiktarları da eklenerek hesap özetindeki dönem borcuna ilave edilmektedir.
AkdiFaiz Nedir?

Bankalar ile müşteriler arasında mevcut olanödeme gecikmelerinde uygulanması gereken faiz miktarıdır. Bu belirlenen sözleşmefaiz oranı yasalar çerçevesinde yapılmaktadır. Akdi faiz hesap özetindebelirlenen ödenmesi gereken asgari miktarın yatırılması durumunda toplam borçile bu miktarın farkına uygulanmaktadır.

Akdi Faiz Hesaplama

Uygulanan sözleşme faizinin hesaplanmasıaşağıda belirtildiği gibi yapılmaktadır:

 • Kart kullanıcılarının hizmet aldıklarıbankanın resmi sitesine giriş yaparak toplamda mevcut olan dönem borçlarınınbilgisine ulaşmaları gerekmektedir.
 • Sistemde yer alan banka tarafından belirlenenasgari ödeme miktarı oranında ya da bu orandan daha fazla bir ödeme yapmalarıile yükümlüdürler.
 • Bu ödeme gerçekleştirildikten sonra hesapözetinde yer alan toplam borç ile asgari ödeme miktarının farkı alınarak %2.15oranında akdi faiz uygulanmaktadır.
KrediHesaplama

Vatandaşlar, kredi kartı asgari hesaplama, faiz oranları takibi, borç ödeme gibiişlemlerde çeşitli sorunlar yaşamaktadır. Gün geçtikçe artan ekonomik problemlere bankalar kredi kartı hizmeti dışındada çözüm önerileri getirmektedir. Müşteriler istedikleri bankaya başvuraraknakit ihtiyaçlarını karşılamak için kredi talebinde bulunabilmektedir. Krediile ilgili merak edilen konulardan biri bankadan alınan nakit para hesabınınnasıl yapılması gerektiğidir. Temel olarak ekonomik sebepler sonucu ortayaçıkan 4 çeşit kredi türü vardır. Bunlar şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Üretim Kredisi
 • Yatırım Kredisi
 • İşletme Kredisi
 • Tüketim Kredisi

Yukarıda sıralanan kredi çeşitlerine hesaplama işlemi uygulanırken farklı faiz oranları kullanılmaktadır. Buna ek olarak bankalardan alınan ve ödenmesi gereken toplam kredi miktarı da farklılık göstermektedir. Kredi almak isteyen müşteriler başvurmak istedikleri bankanın sitesine girerek hesaplama işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Bunun yanı sıra bankalarının şubelerine de müracaat ettikleri takdirde kredi hesaplama konusunda her türlü bilgi ve desteğe ulaşabilmeleri mümkündür. Ayrıca kredi alma, kredi hesaplama, faiz oranları gibi konularda zihinlerde oluşacak soru ve taleplere Müşteri Hizmetleri aracılığıyla dilendiği zaman yanıt bulunabilmektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.