SON DAKİKA
Hava Durumu

Kredi Çekecekler Acele Etmeyin! Faiz Oranları Yıl Sonuna Kadar Düşecek!

Haber Giriş Tarihi: 23.07.2019 10:06
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Kredi Çekecekler Acele Etmeyin! Faiz Oranları Yıl Sonuna Kadar Düşecek!

Nakit ihtiyacını bankaların sunduğu kredi ürünleriyle karşılamak isteyenlerin arayışları devam ediyor. Son dönemde ülkemizde faaliyetlerini sürdüren tüm özel ve kamu bankalarının kredi ürünlerinde uyguladıkları faiz oranları düşmeye devam ederken vatandaşlar, kredi kullanmak için en uygun zamanı merak konusu haline getirdi. Kredi faizlerinin düşeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Kredi çekmek isteyenler beklemeli mi? İşte merak edilen tüm soruların yanıtları ve detaylar...Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) 25 Temmuz tarihinde gerçekleştireceği 2019 Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı, özellikle bankalardan kredi desteği almak isteyen vatandaşlar tarafından odak konusu haline getirildi. Bu bağlamda Merkez Bankası'nın temmuz ayı da dahil olmak üzere önümüzdeki süreçte 3 kere politika faizi güncellemesi yapacağı göz önünde bulundurulduğunda kredi faiz oranlarında ciddi oranda değişiklikler gündeme gelebilir. Her toplantıda Merkez Bankası tarafından kademeli olarak faiz indirimi yapılması bekleniyor. Bu noktada Merkez Bankası'nın açıklayacağı politika faiz indirimi kararı ne ölçüde olacak, buna istinaden bankaların kredi faiz oranları ne kadar düşecek?Yıl Sonuna Kadar 8 Puanlık Faiz İndirimi Bekleniyor
Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Haber Türk yazarı Abdurrahman Yıldırım, Merkez Bankası'nın faiz indirimi yapması hususunda geç kalındığını ifade ederek, gelecek dönemde 8 puana varan bir faiz indirimi beklediğini açıkladı. Politika faizlerinin indirilmesi konusunda 4 farklı riskin, İstanbul seçimleri, S-400 savunma sistemi sevkiyatı sonucu gündeme gelen ABD yaptırım kararları ve ticaret savaşları ile ekonomik göstergeler olduğuna dikkat çeken Yıldırım, bu risklerin 3 tanesinin aşıldığını vurguladı.Bu tarihten sonra Merkez Bankası'ndan yüklü bir faiz indirimi beklediğini yazısında belirten Yıldırım, "Yüklü faiz indirimi olmasına olacak ama kaç puan? Faizin üst sınırını belirsizlikler ve riskler, alt sınırını ise beklenen enflasyon belirler." açıklamasında bulundu.Mevcut durumda gerçekleşen enflasyonun %15,72 seviyesinde olduğu, buna karşılık Merkez Bankası'nın belirlediği politika faizinin ise %24 seviyesinde bulunduğu görülüyor. Bu noktada arada meydana gelen ciddi makasa dikkat çeken Yıldırım, söz konusu makasın daraltılması için Merkez Bankası'nın toplamda yapacağı faiz indiriminin büyük bir kısmının ilk etapta gerçekleşebileceğine değindi. Dolayısıyla Merkez Bankası'nın 25 Temmuz Perşembe günü alacağı faiz indirimi kararlarının, gerçekleşen enflasyona göre değil de önümüzdeki dönem beklenen enflasyona göre alınacağının altını çizen Yıldırım, bankanın enflasyon hedefine de atıfta bulundu.Türkiye'nin 2019 yılı sonunda enflasyon rakamı beklentisinin %13 seviyelerinde olacağını tahmin eden Yıldırım, bu kapsamda Merkez Bankası'nın yıl sonu politika faizi beklentisini ise %16 olarak açıkladı. Yıldırım "Merkez Bankası'nın güncel politika faiz oranı olan %24 seviyesine oranla 8 puanlık bir indirim yapacak gibi görünüyor." ifadelerini kullandı.Merkez Bankası PPK Toplantısı Kaçta Bitecek?
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın 25 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştireceği Para Politikaları Kurulu toplantısının ardından politika faizi açıklamasını yapması bekleniyor. Toplantının saat 14:00 itibarıyla sonuçlandırılması ve TCMB Başkanı Murat Uysal'ın kameralar karşısına geçerek merakla beklenen politika faiz indirimi kararını resmen duyurması ön görülüyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.