SON DAKİKA
Hava Durumu

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılır, Kaç Gün Sürer?

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nedir?

Haber Giriş Tarihi: 10.07.2019 09:44
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılır, Kaç Gün Sürer?

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi yeni bir iş kurmayı planlayan ve kuracakları işletme için KOSGEB’ten destek almayı planlayan kişilerin gitmeleri gereken bir eğitimdir. KOSGEB işletme sahiplerine bazı destekler veriyor. Bu destekler arasında geri ödemesiz olan hibeler vardır. Bunun yanı sıra faizsiz krediler de yine KOSGEB tarafından sağlanıyor. Bu desteklerden yararlanmak için de bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu şartlardan bir tanesi de uygulamalı girişimcilik eğitimine katılımdır. Eğitimi başarıyla tamamlayanlara verilen sertifika ile KOSGEB desteklerine başvurabilmek mümkün oluyor.

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Süresi ve Kapsamı Nedir?

Uygulamalıgirişimcilik eğitimi süresigeçtiğimiz yıllarda 70 saatti. Fakat yapılan düzenlemelere göre bu eğitimsüresi 32 saate düşürüldü. Eğitim 4 farklı modülden oluşuyor. Bu modüllerinilkinde iş fikirlerini geliştirme ve yaratıcılık egzersizlerini yaptırmayıkapsıyor. Eğitime giriş niteliği de taşıyan bu ilk modül girişimcilerinözelliklerini sınamasını sağlıyor. Geri kalan modüllerin kapsamları ise şuşekilde:

 • Modül2: İş planını ve bu planın öğelerini kavrama,
 • Modül3: İş planı öğelerinin pekiştirilmesi amacıyla atölye çalışmasınındüzenlenmesi,
 • Modül4: İş planının yazımı ve sunumda hangi unsurlara dikkat edilmesi gerektiğinedair detaylı bilgiler.
Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Neden Önemlidir?

Uygulamalı girişimcilik eğitiminin önemi arasında gösterilebilecek faktörlerden bir tanesi bir işletmenin sahip olması gereken temel şeylerin öğrenilebilecek olmasıdır. Eğitim işletmenin karşılaşabileceği riskleri ve bunlar ile nasıl baş edilmesi gerektiğine dair de bilgiler sunuyor. Ayrıca iş planı hazırlayacak olan kişilerin bu planı nasıl hazırlamaları gerektiğini öğretmek eğitimin de temel amaçlarından bir tanesidir. Bu eğitimin çok önemli olmasından dolayı da KOSGEB bir işletmeye destek vermeden önce bu eğitime katılmasını şart koşar. Uygulamalı girişimcilik eğitimi KOSGEB desteği için zorunlu olmasından dolayı da oldukça önemlidir.

UygulamalıGirişimcilik Eğitimine Nasıl Başvurulur?

Uygulamalıgirişimcilik eğitimine başvurusue devlet üzerinden yapılıyor. KOSGEB’in hibe ya da kredi desteğini almakisteyen bunun için de uygulamalı girişimcilik eğitimine katılması şart olankişiler eğitime gidebilmek için başvuru da bulunması gerekiyor. Bunun için deilk olarak e devlet sistemine giriş yapılmalıdır. Bu girişi için e devletşifresi kullanılır. Şifresi olmayan kişiler ise PTT şubelerine giderek hemen edevlet şifresi alabilirler. Bunun alternatifi ise mobil imza, TC kimlik kartı,elektronik imza ve internet bankacılığı bilgilerinden birisi ile sistemegirilmesidir. E devlete giren kişiler eğitim başvurusu için UygulamalıGirişimcilik Eğitim Katılımcı Başvurusu ekranını açmalıdır. Bu ekran üzerindenbulunduğunuz ili tercih ederek eğitimine katılmak için başvurudabulunabilirsiniz. 

UygulamalıGirişimcilik Eğitimi Ücretli Mi?

Uygulamalı girişimcilik eğitimi ücreti yoktur. Bu eğitimler KOSGEB işbirliği ile verilmektedir. KOSGEB desteklerinden yararlanabilmek için zorunlu olan bu eğitim tamamen ücretsiz bir şekilde düzenlenmektedir. Şayet bir kurum ücret talebinde bulunursa bunun kesinlikle KOSGEB’e bildirilmesi gereklidir. Uygulamalı girişimcilik eğitimi veren bir kurum hiçbir şekilde öğrencisinden ücret talebinde bulunamaz. Böyle bir talebi olan kursun da KOSGEB İl Müdürlüklerine şikayet edilmesi gereklidir.

EğitimNerelerde Verilir?

Uygulamalıgirişimcilik eğitimi veren kurumlarKOSGEB’in anlaşmalı olduğu yerlerdir. Bu eğitimler Türkiye’nin tüm illerindeveriliyor. Kişiler de istedikleri illerdeki eğitimlere dahil olabiliyor. Bueğitimlerin düzenlenebilmesi için KOSGEB’in işbirliği yaptığı farklı kurumlarmevcuttur. Bu kurumların başında da İşkur gelmektedir. Pek çok ilde İşkuraracılığıyla uygulamalı girişimcilik eğitimleri düzenleniyor. Bunun yanısıra KOSGEB’in işbirliği yaptığı diğer kurumlardan bazıları şu şekildedir:

 • AnkaraFatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,
 • Malatyaİnönü Üniversitesi,
 • DiyarbakırTicaret ve Sanayi Odası,
 • İzmirTicaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı,
 • KayseriDeveli Belediyesi.
UygulamalıGirişimcilik Eğitimi Katılım Belgesi Geçerliliği Ne Kadar?

Uygulamalı girişimcilik belgesi geçerlilik süresi 2021 yılıdır. KOSGEB’in destek programlarından yararlanmak için bu eğitim şarttır. Eğitime kaydını yaptıran daha sonrasında eğitimi başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler sertifika almaktadır. KOSGEB desteklerine de bu sertifika ile başvurulması gereklidir. Ancak sertifika alınır alınmaz KOSGEB girişimciliği geliştirme destek programına başvuru yapmak şart değildir. Daha ilerleyen zamanlarda da başvurunun gerçekleştirilebilmesi mümkündür. Fakat eğitimi tamamlayan kişilerin en geç 01.01.2021 tarihine kadar destek programına başvurması gereklidir.

DevamZorunluluğu Var Mı?

Uygulamalıgirişimcilik eğitiminde devam zorunluluğu kursiyerlerden beklenmektedir. Geçmiş yıllarda eğitimsüresi 70 saatti. Bu süre daha sonrasında 32 saate düşürüldü. Bundan dolayıeğitimin her bir saati bile önemli bir konuma geldi. Bu yüzden eğitiminaksatılmaması kursa katılanlardan beklenir. Fakat resmi olarak eğitimlerde enaz %80 devam etme zorunluluğu bulunur. Ancak kursa katılan kişilerin çokgerekli olmadığı sürece dersleri aksatmaması tavsiye edilir. Bir derse bilegidilmemesi özellikle iş planına dair birçok önemli faktörün kaçırılmasıanlamına gelir.

EğitimiTamamladıktan Sonra Ne Yapılmalı?

Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayan kişiler KOSGEB’in girişimciliği geliştirme destek programına başvurma işlemlerine geçebilir. Yeni bir işletme kuracak ya da var olan işletmesini geliştirecek olan kişilerin bu eğitimi tamamlaması şarttır. Daha sonrasında ise iyi bir iş planının hazırlanması gereklidir. KOSGEB’in belirlediği tüm şartları sağlayan kişilerin destek başvurusu yapabilmesi için KOSGEB veri tabanına üye olması gereklidir. Veri tabanında daha önce bir kaydı olmayan kişiler KOSGEB’in internet sitesinde bulunan KOBİ/Girişimci Giriş linkini tıklamalıdır. Daha sonrasında açılan ekranda bulunan KOSGEB’e Kayıtlı Değilseniz Tıklayınız yazına basılmalıdır. Sonraki adımda ise işletmeye ait olan bilgilerin tek tek doğru ve eksiksiz bir şekilde girilmesi gereklidir. Veri tabanına giriş yapılmasının ardından da bu belgenin çıktısı alınmalı ve imzalanıp kaşelenmelidir.  

İş PlanıNedir?

İş planının anlamı bir şirketin var olan durumunu ve gelecekteki hedeflerini ortaya koyan bir belge olmasıdır. Bu planda bir işletmenin şimdiye kadar neler yaptığı, şu anda hangi konumda olduğu ve gelecekte neler yapacağına dair detaylı analizlerin yer alması gereklidir. İş planı var olan bir işletme için hazırlanabileceği gibi yeni kurulacak bir işletme için de hazırlanabilir. İş planı KOSGEB’in destek programları için en önemli unsurlardan bir tanesidir. KOSGEB iş planını inceleyerek bir işletmeciye destek verip vermeyeceğini kararlaştırır. Bundan dolayı da KOSGEB destek programlarından yararlanmak isteyen kişilerin iyi bir iş planının nasıl hazırlanması gerektiğine dair detaylı bilgi edinmesi gerekir.

İş PlanındaNeler Olmalıdır?

İş planında olması gerekenler arasında en temel olanı firma ve işin tanımıdır. İyi bir iş planı hazırlamak isteyen kişilerin bunun için uygulamalı girişimcilik eğitimine başvurmalıdır. İş planı hazırlayan kişilerin ilk başta firmayı tanıtması gereklidir. Var olan bir firma için plan oluşturuluyorsa firmanın ne zaman kurulduğu ve o zamandan bu zamana neler yapıldığı anlatılmalıdır. Yeni kurulacak bir işletme için ise firmanın hangi amaç ile kurulacağından bahsedilmelidir. İş planının bir diğer önemli noktası ise pazar analizidir. İşletmenin faaliyet göstereceği ya da gösterdiği pazardaki müşteri potansiyelinin iyi bir şekilde analiz edilmesi gereklidir. Bu da firmanın pazarlama stratejisini de belirleyecektir. İyi bir iş planında olması gereken diğer temel bilgiler ise şunlardır:

 • Rakipanalizi,
 • Hedefkitle analizi,
 • İşletmeyeait finansal bilgiler,
 • Yaşanabilecekriskler ve getiriler.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.