SON DAKİKA
Hava Durumu

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Şartları Nelerdir?

Haber Giriş Tarihi: 08.07.2019 08:27
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Şartları Nelerdir?

Nitelikli eleman desteğinden faydalanmak için şartlar yerine getirildikten sonra başvurular yapılabilir. KOSGEB nitelikli eleman desteği şartları yerine getirdikten sonra, geri ödemeli ve geri ödemesiz olarak farklı destek oranlarından faydalanma şansı bulacaksınız. Sizin için hazırlanan rehberde, faydalanabileceğiniz destek oranları, KOSGEB’in ne olduğu ve hangi amaçlarda hizmet verdiği, başvuru için gerekli belgeler ve şartları ve konu hakkında diğer bütün detayları bulabileceksiniz. Siz de hayallerinizdeki işletmeyi KOSGEB desteği alarak hayata geçirebilirsiniz!

KOSGEB Nedir?

KOSGEB 1990 senesinden bu yana küçük işletmelere destek vermek amaçlı kurulan bir kuruluştur. KOSGEB açılımı, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’dır. KOSGEB faaliyetlerini Türkiye Cumhuriyeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak sürdürmektedir. KOSGEB faaliyetleri sayesinde kendi işini kurmak isteyenler, mevcut işlerini büyütmek isteyenler ve girişimcilik faaliyetlerinde bulunmak isteyenler hayallerini gerçekleştirme fırsatına sahip olmuş oluyor.

KOSGEB Amaçları Nedir?

KOSGEB amaçları en genel anlamıyla ülkenin ekonomisinin gelişmesi için katkıda bulunmaktır. KOSGEB sayesinde küçük işletmeler farklı sektörlerde yer sahibi olmuş oluyorlar. Bu sayede ülke için rekabet gücü artıyor. Küçük işletmeli şirketler KOSGEB’in vermiş oldukları hizmetler sayesinde kendilerini Arge, ihracat ve kurumsallaşma gibi önemli konularda geliştirme fırsatı buluyorlar. Bu da Türkiye Cumhuriyeti işletmelerinin globalleşmesine yardım ediyor. Elbette bu fırsatlardan faydalanmak için nitelikli eleman için şartları ya da başvuru yapılan diğer destek paketlerinin şartlarını yerine getirmek şart.

KOSGEB DestekPaketlerinin Faydaları Nelerdir?

KOSGEB destekpaketleri faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Sermayesi olmayan girişimciler iş hayatınaatılmak için gerekli desteği alırlar,
 • Ülkenin ekonomisi gelişime açık olur,
 • Ülkede istihdam problemleri çözülür,
 • İş gücü artar,
 • İthalat ve ihracat faaliyetleri artar,
 • Girişimcilik yaygınlaşır,
 • Şirket kurmak isteyen kişiler KOSGEB çatısıaltında eğitim alma fırsatı bulurlar.
Kimler KOSGEB DestekPaketlerine Başvuruda Bulunabilir?

KOSGEB destek paketleri başvurusu yapacak kişilerin belli koşulları yerine getirmiş olmaları gerekiyor. Her iş kurmak isteyen kişilerin KOSGEB destek paketlerinden faydalanması ne yazık ki mümkün olmuyor. Destek paketinden faydalanmak isteyen kişilerin ilk olarak, kurum tarafından verilen eğitimi tamamlamaları gerekiyor. Kişilerin eğitim sonunda verilen sertifikaya sahip olmaları gerekiyor. Buna ek olarak, üniversitelerin içinde verilen programlara katılım zorunlu. Bu kişilerin başvuruları değerlendirmeye alınıyor.

KOSGEB DestekPaketlerine Adım Adım Başvuru Nasıl Yapılır?

KOSGEB destekpaketleri adım adım başvuru yaparak işletme kurma hayallerinizi gerçeğedönüştürmeniz mümkün. Başvuru koşullarını yerine getirdiğinizden emin olduktansonra, aşağıdaki adımları tamamlayın:

 • Kurumun veri tabanına kayıt olun: Kurumun websitesini ziyaret edin ve sizden istenilen bilgileri eksiksiz girin. Kaydınızıoluşturun.
 • KOBİ beyannamesi belgesi: Kurumun sizin KOBİolduğunuzu tespit etmesi için bir beyannameyi doldurmanız gerekiyor. KOBİolmayanlar KOSGEB’in destek paketlerinden faydalanamıyor.
 • Kurum kontrolleri: Doldurmuş olduğunuz beyannameile birlikte diğer bilgileriniz kurum yetkilileri tarafından kontrol ediliyor.Eğer koşullarınız uygun ise kurum yetkilileri sizinle iletişime geçerekbaşvurunuzun onaylandığını söylüyor.
 • Son adım: Artık resmen KOSGEB destek paketlerinebaşvuru yapabilirsiniz. Bunun için KOSGEB paketleri hakkında size detaylı bilgiverecek KOSGEB uzmanlarına yönlendirileceksiniz.
KOSGEB NitelikliEleman Desteğinden Faydalanmak için Gereklilikler Nelerdir?

KOSGEB nitelikli eleman desteğinden yararlanmak için şartlar yerine getirilmelidir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Başvuru yapacak olan kişi son on iki ay içindeistihdam edilmemiş olmalıdır.
 • Kişilerin yüksek öğrenim kurumundan mezun olmaşartı aranır.
 • İşletmede çalışacak olan kişiler tam zamanlıçalışıyor olmalıdır.
 • Destekten faydalanmak için, SGK Sigortalı Hizmetlistesinde, başvuru yapan kişinin en az 5 tane çalışanı bulunuyor olmalıdır. Başvurutarihinin onaylanmış olması gerekir. Teknoloji alanında faaliyetgöstereceksiniz, bu şart sizin için geçerli değildir.
 • Eleman desteği için yalnızca yeni istihdamsağlanacak olması halinde destek verilecektir. Desteğin verilmesi için başvuruyapılmasından en geç 45 gün içinde istihdamın sağlanması gerekir.

Bu şartların yerine getirilmemesi halinde başvurular usulenreddedilmiş sayılacaktır.

KOSGEB NitelikliEleman Desteği Destek Miktarları Ne Kadar?

KOSGEB NitelikliEleman Desteği destek tutarları önceden belirlenmiştir. Bu tutarlar şuşekildedir:

 • Program dahilinde verilen destek en fazla 50 bin TL olabilir,
 • Destek tutarı hesaplanırken, yeni istihdam sağlanması gerekir ve eleman için verilen ücret net ücrettir.
 • İstihdam edilen yeni eleman için yıllık meslek yüksekokulu mezunu ise 2 bin TL olarak belirlenmiştir.
 • Ön lisans mezunları için bu miktar 2 bin 500 TL’dir.
 • Lisans ve üzeri mezunlar için net ücretin en az 3 bin 500 TL olması gerekir.

Nitelikli elemanların net ücreti yukarıda belirtilen tutarlarındışında olması halinde destek ödemesi yapılmaz. Buna ek olarak:

 • Asgari geçim indirimi,
 • Ek ödemeler,
 • Prim,
 • İkramiye gibi ödemeler net ücretin içine dahiledilemez.
KOSGEB NitelikliEleman Desteğinden Faydalanabilecek Azami Eleman Sayısı Kaçtır?

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği faydalanabilecek kişi sayısı önceden belirlenmiştir. Buna göre limit dahilinde aynı anda en fazla iki eleman destek alabilir. Başvuru yaptığınız zaman yinede 4 kişi için talepte bulunabilirsiniz. Başvuru yapılan elemanın mezuniyet durumu önemlidir. Başvuru yapılan tarihte elemanın eğitim durumu dikkate alınır. Yani, başvurudan sonra eğitimdeki değişiklikler dikkate alınmayacaktır. Destek kapsamında faydalanabilecek olan kişilerin sorgulamalar yapılacaktır. İşletme ve nitelikli elemana ilişkin sorgulamalar; KOBİ bilgi sistemi üzerinden yapılır. Protokoller değerlendirmeye alınır.

KOSGEB NitelikliEleman Desteğinden Faydalanabilecek Elamanların Sahip Olması Gereken ÖzelliklerNelerdir?

KOSGEB NitelikliEleman Desteği destekten faydalanabilecek kişilerin özellikleri KOSGEBtarafından incelenmektedir. Aykırı durum olması halinde başvurular reddedildiğiiçin koşulları önceden bilmekte fayda var. Bu koşullar şu şekildesıralanabilir:

 • İstihdam edilebilecek kişiler, işletme sahibininbabası, annesi, kardeşi, eşi, çocuğu olamaz,
 • İstihdam edilecek yeni elemanların, çocuk,emekli, yabancı uyruklu olmaması gerekir.
 • Destek verilmesi planlanan kişi için SGK kaydıoluşturulması zorunludur. Bu kayıt yalnızca destek verilecek olan işletmede yeralmalıdır.

Yukarıdaki durumların aksinin yaşanması halinde, işletmelerdestekten faydalanamazlar. Eğer istihdam edilen aday, destek verildiği süredeişten ayrılmak isterse, bunu KOBİ’ye bildirmek zorundadır. Böylece işletmeyeverilen destek süreci sona ermiş olur.

KOSGEB NitelikliEleman Desteğinde Elemanlarda Askerlik ve Doğum Süreci

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteğinde askerlik ve doğum halleri söz konusu olabilir. Bu durumlarda elemanların KOBİ Bilgi Sistemini kullanarak gerekli bilgilendirmeyi yapmaları gerekmektedir. Böyle bir durumda eleman işten ayrılmak isteyebilir. Elemanın özel hallerin bitmesi zamanı geldiğinde, işletmeye yeniden dönerek çalışma sözü vermesi şartıyla, destek verilmeye devam edebilir.

Elemanın aynı işletmede işe başlaması gerekir. Destek miktarı üst limiti aşamaz. Destek tutarları hesaplanırken, elemanın yeniden işe giriş tarihi esas alınarak ödemeler yapılacaktır. Elemanların işletmenin farklı şubelerinde çalışması durumu söz konusu olabilir. Böyle bir durumda KOBİ bilgi sistemi üzerinden bilgilendirme yapılması gerekir ve işletme bu bilgilendirme ile birlikte aynı miktarda desteği almaya devam etmiş olur.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.