SON DAKİKA
Hava Durumu

KOSGEB Ne Kadar Kredi Veriyor?

Haber Giriş Tarihi: 09.07.2019 08:12
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
KOSGEB Ne Kadar Kredi Veriyor?

KOSGEB kredi miktarı 5 bin, 50 bin, 150 bin TL arasında değişiklik gösterebiliyor. KOSGEB kredi oranları başvuru yapılan sektöre göre değişiklik gösteriyor. Krediler faizle ya da hiç faiz ödemeden verilebiliyor. KOSGEB’in bu avantajlarından faydalanmak için kurumun öne sürdüğü koşulları yerine getirmek gerekiyor. Sizin için hazırlanan bu rehberde, farklı KOSGEB destek paketleri hakkında bilgi alacak, kredi miktarlarını öğrenecek ve konu hakkında diğer detaylara ulaşabileceksiniz.

KOSGEB Kredi Miktarı ve Girişimcilik Kredisi

KOSGEB girişimcilik kredisi miktarı 50 bin TL hibe ve 100 bin TL geri ödemeli olarak belirlenmiş. Yeni girişimcilere verilen bu kredi türü, hibe+kredi şeklinde formüle edilmiş. Bu destekle birlikte KOSGEB, ülkede ekonomik kalkınmanın sağlanması, istihdamın artmasını, girişimcilik faaliyetlerinin yaygınlaşmasını ve başarılı işletmelerin sektörde kendine yer bulması amaçlıyor. Bu doğrultuda işletmeler toplamda 150 bin TL değerinde finansal destek alıyorlar. KOSGEB kredi oranları her zaman 150 bin TL değerinde değil. Pakete göre destek miktarı artabiliyor ya da azalabiliyor.

KOSGEB GirişimcilikKredisi Oranları Ne Kadar?

KOSGEB girişimcilik kredisi oranları başvuru yapan kişiye göre değişiklik gösteriyor. Kredi oranlarında pozitif ayrımcılık uygulanıyor. Kadınlar, engelliler, birinci dereceden şehit yakınları ve gaziler başvuru yapmaları halinde yüzde 10 daha fazla kredi kullanma hakkına sahip olmuş oluyor. Bu kredi oralarından faydalanmak için şirket ortaklı dahi olsa, başvuru yapan kişinin şirkette en az yüzde 30 hissesi bulunması gerekiyor. Kredi kullanmak istediğiniz harcamalarınızın faturası bulunması gerekiyor. İlk aşamada harcama başvuru yapan kişi tarafından yapılacak. Geri ödemenizi 2 ya da 3 ay sonra KOSGEB’ten alacaksınız. Ödeme alırken KDV bedeli dahil edilmeyecektir.

KOSGEB HangiSektörlere Kredi Vermiyor?

KOSGEB kredi verilmeyensektörler şu şekilde sıralanabilir:

 • Muhasebecilik,
 • Alkollü içecekler hizmeti,
 • Otobüs firması kurulumu,
 • Rent a car,
 • Büyükbaş ve küçükbaş hayvan alımı,
 • Emlakçılık.
KOSGEB GelenekselGirişimci  Kredisi Oranları Ne Kadar?

KOSGEB geleneksel girişimci kredisi oranları 60 binden başlayarak 360 bine kadar çıkıyor. Geleneksel girişimciler destek kapsamında 60 bin TL alıyor. İleri girişimci sınıfındakiler ise 360 bin TL destekten faydalanabiliyorlar. Engelli, şehit yakını, gazi ve kadınlar bu oranlardan yüzde 10 daha fazlasını alma hakkına sahipler.

KOSGEB Kredi OranlarıKişiden Kişiye Değişiyor mu?

KOSGEB kredisioranları başvuru yapan kişiye göre değişiyor. Erkek girişimciler kredioranlarından yüzde 70 oranında faydalanırken kadın girişimciler yüzde 90oranında kredilerden faydalanabilirler. Kredi oranları başvuru yapılanbölgelere göre değişiklik göstermektedir.

Banka Borcu OlanKişiler KOSGEB Kredilerinden Faydalanabilirler mi?

KOSGEB kredisinden borçluların faydalanması bazı durumlarda mümkün olabilir. Eğer KOSGEB krediyi banka anlaşması olmadan veriyorsa, banka borcu olan kişilerin kredilerden faydalanmasının önünde engel bulunmaz. Eğer krediler banka anlaşmaları ile veriliyorsa banka borcunuzun olmadığından, kredi sicilinizin bozuk olmadığından ve adınızın kara listede geçmediğinden emin olmanız gerekir.

KOSGEB 100 bin TL geri ödemeli kredi avantajında, kurumdevlet tarafından verilecek olan teminat mektubunu ister. Adına kredi borcuolan kişilerin teminat mektubu alması mümkün değildir.

KOSGEB’in VerdiğiMaksimum Kredi Oranları Ne Kadar?

KOSGEB kredi maksimumoranı 150 bin TL’dir. Bu oranın 50 bin TL’si geri ödemesiz iken, 100 binTL’si geri ödemelidir. 50 bin TL değerinde fatura almak isteyen kişilerin 70bin TL civarında bir faturaya, 100 bin TL alabilmek için de 130 bin TLcivarında fatura olması gerekiyor. Bu miktarların daha üst seviye çıkması için,başvuru yapılan icatın halk yararına geliştirilmiş olması ya da çok değerli birproje olamsı gerekiyor.

KOSGEB’in VerdiğiKredi Ne Zaman Geri Ödenmeye Başlar?

KOSGEB kredi geri ödemesi yapılırken 2 yıl sonra başlar ve 8 eşit takside bölünür. Ödemeler 3 ayda bir alınır. KOSGEB yalnızca 2016 senesinde KOBİ’ler için 50 bin TL faiz ödemesi olmadan kredi desteği sağladı. Bu seneden yana ödemeler 2 yıl sonra yapılıp taksitlendiriliyor.

KOSGEB Sıfır FaizliKredi Desteği Ne Kadar?

KOSGEB sıfır faizli kredi desteği miktarı 50 bin TL olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda KOSGEB, geçtiğimiz sene 460 bin 167 esnafın başvurusuna onay verdi. Bazı esnaların yalnzca durumlarına göre 20 bin TL, bazılarının ise 50 bin TL faizsiz kredi imkanlarından faydalanmasına izin verildi. Avantajdan faydalanmaya hak kazanan kişilerin telefonuna SMS gönderilip haber verildi. Kredi kullanmak için hak kazanan kişiler aşağıda yer alan anlaşmalı bankalardan birine başvuru yaparak ön onay almalıdır:

 • Denizbank,
 • İş Bankası,
 • Yapı Kredi,
 • Akbank,
 • QNB Finansbank,
 • Ziraat Bankası,
 • Vakıf bank,
 • Halkbank.

Ön onay alındıktan sonra işletmenin KOBİ kaydı olupolmadığına bakılır. KOBİ kaydı bulunmayan işletmeler destekten faydalanamıyor.Eğer destek kapsamında tarım ve hayvancılık yatırımı yapmak isterseniz,hayvancılık kredisi veren bankalar ile iletişime geçmeniz gerekiyor.

KOSGEB İş BirliğiDestek Programı Ne Kadar Kredi Veriyor?

KOSGEB İş Birliği Destek Programı kredi miktarı 2019 yılı için 10 milyon TL olarak belirlenmiştir. Bu destek miktarı ileri teknoloji için geçerlidir. Girişim yapmak isteyen kişinin yeni girişimci statüsünde olması halinde 360 bin TL’ye kadar destekten faydalanma hakkı bulunuyor. Üstelik bu avantajdan faydalanırken erken ödeme avantajlarından da faydalanabileceksiniz. Bu haktan faydalanmak için girişimciler başvurunun açılmasından itibaren en geç 3 ay içinde başvuru yapması gerekiyor.

Erken ödeme konusunda devreye Kredi Garanti Fonu girecek.Önceden KOBİ’lerin avantajlardan faydalanması için 400 tane belgeyidoldurmaları gerekirken, şimdi bütün bu evraklar e devlet uygulaması üzerindenpratik şekilde halledilebilecek.

İş Bankası KOBİKredisi Ne Kadar?

İş Bankası KOBİ kredisi İş Bankası ile avantajlardan faydalanmak isteyen KOBİ’leri bekliyor. 50 bin TL olarak kullanabileceğiniz bu kredi tutarı, en fazla 36 ay vade ile ödeme yapılabiliyor. Kredi faiz oranı yüzde 2,45 olarak belirlenmiş. Bu oranlarla kullandığız kredi için aylık 2 bin 146 TL ödemeniz gerekir. Toplamda yapacağınız ödeme miktarı ise 77 bin TL’dir.

İNG Bankası KOBİKredisi Ne Kadar?

İNG Bankası KOBİ kredisi hızlı bankacılık işlemleri sayesinde gönüllerde taht kuruyor. Şubeye uğramadan özel faiz oranları sizleri bekliyor. Toplamda kullanabileceğiniz kredi tutarı 50 bin TL’dir. Kredi maksimum vade süresi diğer bankalarda olduğu gibi 36 aydır. Faiz oranı yüzde 1,97 olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda aylık ödemeniz gereken tutar bin 983 TL olacak. Toplamda ödemeniz gereken miktar ise 71 bin TL.

Garanti Bankası BBVAKOBİ Kredisi Ne Kadar?

Garanti Bankası BBVA KOBİ kredisi müşterilerin avantajlı faiz oranlarından faydalanmasına olanak sağlıyor. Bu bankadan en fazla kullanabileceğiniz kredi miktarı 30 bin TL’dir. Limit artırmak isteyen müşteriler bankanın en yakın şubelerini ziyaret edebilirler. Vade süresi 36 y olup, bankanın güncel faiz oranı yüzde 2 olarak belirlenmiştir. Ödeyeceğiniz aylık taksit bin 214 TL olacak olup, toplamda yapmanız gereken ödeme miktarı 44 bin 746 TL’dir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.