SON DAKİKA
Hava Durumu

KOSGEB'in Destek Verdiği Sektörler Hangileri, Şartları Neler?

Haber Giriş Tarihi: 04.07.2019 16:57
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
KOSGEB'in Destek Verdiği Sektörler Hangileri, Şartları Neler?

KOSGEB’in destek verdiği sektörler arasında toptan ve perakende ticaret vardır. KOSGEB küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri için destek programları yürütüyor. Bu destekler sayesinde de işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi sağlanıyor. Ancak bu desteklerden yararlanabilmek için KOSGEB’in desteklediği işlerden birisini yapmak gerekiyor. KOSGEB her sektör için destek sağlamıyor. Bu sektörlerin dışında kalanlar ise KOSGEB’ten hibe ya da kredi alamıyor. Toptan ve perakende ticaret dışında KOSGEB’in destek verdiği sektörlerden bazıları şunlardır:

 • Gıdaürünleri imalatı,
 • İnşaat,
 • Bilgisayarprograma, danışmanlık ve ilgili faaliyetler,
 • Makineve ekipmanların kurulumu ve onarımı,
 • Kimyasallarınve kimyasal ürünlerin imalatı,
 • Seyahatacentesi, tur operatörü ve diğer rezervasyon hizmetleriyle ilgili faaliyetler.
KOSGEB'in Destek Verdiği Sektörler İçin NACE Kodu Nedir?

NACEkodunun anlamı AvrupaTopluluğunda Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflandırması’nınkısaltılması olmasıdır. KOSGEB hangi işlere destek vereceğini bu NACE kodu ilebelirler. Her bir işletmeye 6 haneli olan bir kod verilir. Bu kodlar sayesindede işletmenin Avrupa standartlarına ne kadar yakın olduğu belirlenir. Böyleceişletmelerin Avrupa Birliği’ne uyumlu olması da sağlanır. NACE kodu KOSGEBtarafından en dikkat edilen unsurlardan da birisidir.

NACE KodunaGöre Tehlike Sınıfları Nelerdir?

NACE kodu tehlike sınıflandırılması bir işletmeye destek verilip verilmeyeceğini gösterir. NACE koduna göre işletmeler tehlike sınıflandırılmasına tabi olurlar. Tehlike düzeyi ne kadar yüksek ise KOSGEB’ten de destek alma ihtimali o kadar azalır. Sektöre göre tehlike sınıfını öğrenmek isteyen kişiler Bakanlığın yayınladığı tebliğ listesine bakabilir. NACE koduna göre tehlike sınıfları ve bu sınıflarda yer alan bazı sektörler ise şu şekildedir:

 • İnşaat,maden gibi işlerin yapıldığı yerler: Çok tehlikeli,
 • İmalat,kesme, boya gibi işlerin yapıldığı yerler: Tehlikeli,
 • Bürohizmetleri, gıda, eğitim gibi işlerin yapıldığı yerler: Az tehlikeli.
KOSGEB HangiProje Giderleri İçin Destek Sağlar?

KOSGEBdesteğinin karşıladığı proje giderleriarasında personeller için ödenen ücretler vardır. KOSGEB desteklerindenyararlanmak isteyen kişilerin bir proje hazırlaması gereklidir. Bu projekapsamında olan giderler için de KOSGEB hibe ya da kredi verir. Ancak projeyeait her türlü gider KOSGEB tarafından karşılanmaz. Bazı giderler KOSGEB desteğikapsamı dışında kalır. KOSGEB işe yeni başlamış olmak kaydıyla proje kapsamındaistihdam edilecek olan personelin ücreti için destek verir. Ancak personele aitolan sosyal güvenlik primleri KOSGEB’in destek verdiği giderler arasında yeralmaz. Proje kapsamında desteklenecek olan diğer giderler ise şu şekildedir:

 • Yenimakine, teçhizat, hammadde ve malzemeye ilişkin giderler,
 • Projehazırlamak için alınacak olan danışmanlık hizmetleri,
 • KOSGEBkurulu tarafından uygun bulunan diğer proje giderleri.
KOSGEB’in DestekVermediği Proje Giderleri Hangileridir?

KOSGEB’in desteklemediği giderler arasında enerji, su ve kira giderleri vardır. KOSGEB proje kapsamında olmayan hiçbir gideri karşılamaz. Proje kapsamı içerisinde olan giderlerin hepsi de yine KOSGEB tarafından karşılanmaz. KOSGEB’in belirlediği bazı giderler vardır. Yalnızca bu giderler için destek alınabilmesi mümkün olur. Ayrıca bir işletmenin KOSGEB’in desteklediği işlerden birisini yapıyor olması da gereklidir. Proje kapsamında olsa da yine de KOSGEB’in desteklemeyeceği giderlerden bazıları şu şekildedir:

 • Arsa,bina, inşaat, tadilat, tefrişat gibi giderler,
 • Ticaritaşıt giderleri,
 • Haberleşmegiderleri,
 • Finansmangiderleri,
 • Projeyleilgili olmayan personele ait giderler.
KOSGEB DestekProgramları Nelerdir?

KOSGEB’in destek programlarından en çok başvurulanlarından bir tanesi girişimcilik için verdiği desteklerdir. KOSGEB işletme sahipleri için farklı destek programları yürütüyor. Bu destekler sayesinde de farklı faaliyetler için hibe ya da kredi alınabiliyor. KOSGEB’e girişimcilik yapmak isteyen kişiler sıklıkla başvuruyor. KOSGEB’in bu alandaki destek programına dahil olabilmek için de uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmak gerekiyor. Bu eğitimden başarılı olan kişilerin destek alabilmesi mümkün oluyor. KOSGEB’in diğer destek programları arasında ise şunlar vardır:

 • Gelişenişletmeler pazarı KOBİ destek programı,
 • Teknolojikürün tanıtım ve pazarlama destek programı,
 • Stratejikürün destek programı,
 • Geneldestek programı,
 • Endüstriyeluygulama destek programı.
KOSGEBİşletmelere Ne Kadar Destek Veriyor?

KOSGEB’in verdiği desteğin miktarı hangi destek programına başvurulacağına göre değişiyor. Örneğin geleneksel girişimcilik için 60 bin TL destek verilirken ileri girişimcilikte bu destek 370 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Yeni girişimci desteği alacak olan kişilerin yararlanacağı tutarlar ise şu şekildedir:

 • İşletmekuruluşu için 3.000 TL,
 • Kuruluşdönemi makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım desteği için 15.000 TL,
 • İşletmegiderleri olarak 12.000 TL,
 • Sabityatırım desteği 70.000 TL.
KOSGEB DesteğiAlma Şartları Nelerdir?

KOSGEBdesteği alma koşullarındanen önemlisi desteklenen sektörlerin birisinde faaliyet gösteriyor olunmasıdır.Bu faaliyetler dışında kalan sektörlerde bulunan işletmeler KOSGEBdesteklerinden faydalanamıyor. Bunun yanı sıra 18 yaşından büyük olmak da yineKOSGEB tarafından beklenen şartlardan bir tanesidir. KOSGEB destek vereceğiişletmeleri seçerken daha önce herhangi bir destekten yararlanılıpyararlanılmadığına da bakar. Daha önceden KOSGEB desteklerini almış bir işletmesahibine yeni bir destek verilmez. Ayrıca KOSGEB’in desteklediği işlerdenbirisinde faaliyet gösteriyor olmak da gereklidir. Bunların dışında KOSGEBdesteğinden yararlanmak için veri tabanına kayıt da zorunludur. Daha öncedenkaydı olmayan kişilerin kayıt yaptırması, kaydı olan kişilerin ise bu bilgilerinigüncellemesi şarttır.

Veri TabanınaKayıt Nasıl Yapılır?

KOSGEB veri tabanına kayıt işlemi KOSGEB’in internet sitesi aracılığıyla hızlı bir şekilde yapılabilir. KOSGEB veri kaydının yaptırılması destek alabilmek için zorunlu bir uygulamadır. Bu kaydı olmayan kişilerin de ilk olarak KOSGEB’in internet sitesine girmesi gereklidir. KOSGEB’in internet sitesinin alt kısmında KOBİ/Girişimci Giriş linki mevcuttur. Bu linkin tıklanmasının ardından açılan ekranda KOSGEB’e Kayıtlı Değilseniz Tıklayınız yazısı seçilmelidir. Ardından ekrana bir bilgi formu çıkacaktır. Bu formdaki tüm bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Sonrasında ise kayıt işlemi tamamlanmalı ve bu belgenin çıktısı alınıp imzalanmalıdır.

KOSGEBDesteğine Başvurmak İçin Gerekli Olan Belgeler

KOSGEB desteği için gerekli olan evraklardan bir tanesi KOSGEB veri tabanına kayıt belgesidir. KOSGEB’in sağladığı hibe ya da kredi desteğinden yararlanmak isteyen kişilerin gerekli olan belgeleri edinmesi gerekir. Bu belgelerden en önemlisi de KOSGEB veri tabanına kayıt belgesidir. Ayrıca KOBİ beyannamesi de yine başvuru için istenen evraklardandır. KOBİ beyannamesi olmayan kişilerin KOBİ beyannamesini de doldurması gerekir. Bu belgelerin dışında KOSGEB’in talep ettiği evraklar şunlardır:

 • Uygulamalıgirişimcilik eğitim sertifikası,
 • İşplanı,
 • KOBİticari kredilerinde istenen evrakların tümü.
KOSGEB DestekÖdemelerini Nasıl Yapar?

KOSGEB destek ödemesini harcamaların gerçekleştirilmesinin ardından yapar. KOSGEB’in hibe ya da kredisine başvuruda bulunan ve bu başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler KOSGEB’in desteğinden yararlanmaya başlayabilirler. KOSGEB tüm destek tutarını tek seferde ödemez. İşletme sahibi harcamaları yaptıkça bunu KOSGEB’e bildirmeli ve bu harcamaların ödemesini talep etmelidir. Bunun için de KOSGEB sistemi üzerinde bulunan Ödeme Talep Formunun oluşturulması gereklidir. Bu form oluşturulurken de ödeme belgeleri eklenmelidir. Daha sonrasında KOSGEB bu formu inceleyerek ödemeleri işletme sahibine yapacaktır. Ancak bu desteklerden yararlanmak için gerekli olan en önemli şartı KOSGEB’in desteklediği işler arasında bulunan faaliyetlerde hizmet veriyor olmak olduğunun unutulmaması gereklidir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.