SON DAKİKA
Hava Durumu

Konut Kredisi Faizleri Düşecek Mi? Piyasadaki Hareketlenme Ne Kadar Etkili?

Haber Giriş Tarihi: 02.07.2019 12:54
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Konut Kredisi Faizleri Düşecek Mi? Piyasadaki Hareketlenme Ne Kadar Etkili?

Geride bıraktığımız hafta sonu Japonya’nın Osaka kentinde gerçekleştirilen G-20 Zirvesi’nde dünya siyasetine yön veren liderlerin olumlu mesajlar vermesi, Türk Lirası ve piyasalarda pozitif etkiler göstermeye başlattı. Piyasalarda yaşanan olumlu yöndeki gelişmeler konut kredisi faiz oranlarını etkiler mi? Ev sahibi olmak isteyen vatandaşların yakından takip ettiği konut kredisi faiz oranlarında düşüş yaşanacak mı?

Japonya’da düzenlenen G-20 Zirvesi’nde Amerika Birleşik Devletleri Bakanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın S-400 ve F-35 konularını masaya yatırmasının akabinde dünya kamuoyuna verilen olumlu mesajlar, piyasalardaki yaptırım riskini azalttı ve Türk Lirası üzerinde bulunan varlıklar haftaya yükselişle başladı. Geride bıraktığımız gün içinde Borsa İstanbul %4’e yakın değer kazanarak 100.000 puan sınırını zorlamaya başladı. Bunun yanında son dönemde oldukça hareketli gözüken Dolar kuru ise yine G-20 Zirvesi’nde yapılan olumlu açıklamalardan etkilenerek 5.77 seviyesinden 5.63’e kadar düştü. Öte yandan Euro kurunda da gerileme yaşandığı görüldü. Dün piyasaların kapanışı itibarıyla 6.39 seviyelerine kadar gerileyen Euro kuruyla birlikte TL varlıklarında memnuniyet verici bir yükselme yaşandı. Nitekim temmuz ayının ilk işlem gününde ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın G-20 Zirvesi’ndeki görüşmesinden çıkan olumlu sonuçlar sonrasında en çok değer kazanan gelişen ülke parası Türk Lirası olarak dikkat çekti.

Ekonomistler Faiz Oranlarının Düşeceğini Öngörüyor

Piyasalarda yaşanan olumlu havanın akabinde Dolar ve Euro kurlarında yaşanan düşüşler bir yana İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından geçtiğimiz gün kamuoyuna duyurulan İstanbul enflasyon oranlarında; haziran ayında mayısa oranla perakende fiyatlarda %0,98 oranında bir düşüş yaşandığı belirtilirken, toptan fiyatlarda ise %2,09 oranında ciddi bir düşüş olduğu ifade edildi. İTO tarafından yayımlanan açıklamada yer alan veriler akabinde 3 Temmuz 2019 Çarşamba (yarın) açıklanacak olan haziran ayı enflasyon oranlarında da ciddi bir düşüş olacağı beklentisini ortaya çıkardı.

Analistler, piyasalardakendini göstere olumlu yönde hareketlilik ve kur düşüşü ile enflasyondabeklenen olası düşüş karşısında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB)temmuz ayında para politikası faiz oranlarını düşürebileceğini öngörüyor.Nitekim geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamuoyunayaptığı çağrıda, yaklaşık 10 aydır %24 seviyesinde seyreden haftalık repo faizoranlarını, kabul edilemez bir seviyede yüksek olduğu yönünde nitelendirmedebulunmuştu. Bu oranların yetkililer tarafından ivedilikte düşürülmesigerektiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu çağrısından sonra gözlerTCMB’na çevrildi.

Öte yandan piyasalarda yaşanan olumlu havanın devam etmesi ve bu beklenti yönünde TCMB’nın para politikası faiz oranlarını indirmesi durumunda bankalar tarafından verilen konut kredisi faiz oranlarında da yaklaşık iki haftadır devam eden düşüşün çok daha hızlanabileceği tahmin ediliyor.

Enflasyon Endeksli Konut Kredisi Ne Kadar Düşecek?

Geçtiğimiz dönemde T.C Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank gibi kamu bankalarının önderlik ettiği ve daha sonraki süreçte özel bankaların da destek verdiği “Enflasyon Endeksli Konut Kredisi” kampanyası için temmuz ayında düşüş yaşanacağı öngörülüyor. TCMB’nın 3 Temmuz Çarşamba günü açıklayacağı enflasyon rakamları sonrasında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) üzerine %0.19’luk banka marjının eklenmesiyle hesaplanan konut kredisi faiz oranlarının enflasyonla birlikte gerileyeceği tahmin ediliyor.

Güncel durumda mayıs ayıTÜFE oranları baz alınarak hesaplaması yapılan “Enflasyon Endeksli KonutKredisi” faiz oranları mevcut halde %1.75 oranı üzerinden uygulanmaya devamediyor. Bu bağlamda haziran ayı TÜFE oranının %16 civarında seyretmesi halindebu kredinin faiz oranı doğrudan %1.52 seviyesine geriliyor. Bankalar arasındaen uygun konut kredisi faiz oranı %1.55 olarak uygulanıyor. Bu noktada “EnflasyonEndeksli Konut Kredisi” faiz oranının temmuz ayında ne kadar olacağı merakkonusu olmaya devam ediyor.

Konut Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

En düşük konut kredisi faiz oranı üzerinden 100 bin TL’lik kredi kullanımında konut kredisi hesaplaması yapıldığında, söz konusu kredinin 5 yıl vadede aylık taksit tutarı 2 bin 500 TL oluyor. Aynı tutar üzerinden 10 yıl vadeli konut kredisi kullanımında ise söz konusu aylık ödemeler bin 800 TL’ye tekabül ediyor. Mevcut durumda en uygun konut kredisi geri ödemeleri bu şekilde oluşmuşken, 3 Temmuz Çarşamba gününden sonraki süreçte bu ödemelerin daha altında tutarların gündeme gelmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.