SON DAKİKA
Hava Durumu

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşmeye Devam Ediyor! En Uygun Konut Kredisi Ne Kadar Oldu?

Haber Giriş Tarihi: 17.07.2019 07:20
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Konut Kredisi Faiz Oranları Düşmeye Devam Ediyor! En Uygun Konut Kredisi Ne Kadar Oldu?

Konut satışında yaşanan daralmaya son vermek adına özelbankaların başlattığı konut kredisi faizoranları indirimi tüm hızıyla devam ediyor. Bankaların girdiği konutkredisi uygun faiz oranları kampanyası yarışına kamu bankalarının da dahilolmasıyla birlikte ortaya çıkan kıyasıya rekabet, konut kredisi kullanarak evsahibi olmak isteyenlerin yüzünü güldürmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde kamubankalarının bir kez daha konut kredisinde uyguladıkları faiz oranınıdüşürmeleriyle birlikte %1,50'nin altına düşüldüğü görüldü.

Konut kredisi faiz oranları indirimlerinde yaklaşık 5haftadır devam eden düşüş eğilimi hız kazandı. Temmuz ayının ikinci yarısınagirmemizle beraber konut kredisi faizoranı ortalaması da epey bir puan kaybederek %1,96 seviyesine kadar gerilemişoldu. Ülkemizde bankacılık sektöründe faaliyetlerini sürdüren ve önde gelenbankalar arasında gösterilen Vakıfbank Sarı Panjur Konut Kredisi kampanyasındamüşterilerine sunduğu kredi faiz oranını güncelledi. Sarı Panjur Konut Kredisikampanyasında uygulanan faiz oranı %1,49 seviyesine düşürüldü.

İndirimler DevamEdecek Mi?

Mevcut durumda tüm özel ve kamu bankalarının müşterilerinesunduğu konut kredisi ürünlerinde uygulanan en düşük tabela konut faizi oranıZiraat Bankası'nda bulunuyor. Ziraat Bankası %1,50 oranını uygularken yine kamubankalarının ürünü olan EnflasyonEndeksli Konut Kredisi faizleri de aynı seviyede %1,50 oranında uygulanmayadevam ediliyor.

En uygun konut kredisi faiz oranı kullanarak bir hesaplamayapıldığında, 150 bin TL tutarında kullanılan konut kredisinin 10 yıl vadeseçeneğinde, aylık ödeme taksitleri 2 bin 690 TL oluyor. Kullanılan kredininvade süresi sonunda toplam geri ödemesi ise 322 bin TL tutarında tekabülediyor.

Her ne kadar bankalar kıyasıya bir konut kredisi faiz oranıindirim yarışına girmiş olsalar da vatandaşlar mevcut durumda da uygulananfaizleri yüksek buluyor. Bu noktada konut kredisi faizlerinin düşmeye devamedip etmeyeceği merak konusu olurken Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'ndangelecek olan muhtemel faiz indiriminin konut kredilerine yansıyacağıdüşünülüyor.

Faiz Oranlarındaİndirim Gündemde

Geçtiğimiz günlerde Rusya'dan S-400 savunma sistemlerisevkiyatının resmen başlamasının ardından ABD'nin olası yaptırımlarının riskolarak görülmesine rağmen piyasalarda sakin bir seyir devam ediyor. Bununyanında Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmaları kaynaklı yaptırım riski, Fitch kredi değerlendirme kuruluşunungeçtiğimiz günlerde kredi notu düşürmesine rağmen dolar 5.70 civarındatutunurken, piyasalar ABD kanadından yapılacak açıklamalar ile 25 Temmuz'dagerçekleşecek PPK toplantısına odaklandı.

Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) 28Temmuzda Para Politikası Kurulu toplantısı gerçekleştirecek. Bu toplantınınsonucunda faiz indirimi kararının çıkmasına kesin gözüyle bakılırken, piyasaaraştırması yapan kuruluşlar beklenti anketlerini yayınlamaya devam ediyor. Sonolara İş Yatırım, Merkez Bankası tarafından yapılacak muhtemel faiz indiriminekarşı beklentilerde 400 baz puana çıkıldığını kamuoyuyla paylaştı.

Ekonomistler, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ile Amerika MerkezBankası (FED) faiz indirimlerinin dünya genelinde likidite bolluğu yaratacağıkonusunda hemfikirler. Bununla birlikte bu olumlu havadan Türkiye'nin deetkileneceği düşünüldüğünden, enflasyon rakamlarının hızla düşmesi ve repofaizlerinin hızla gerilemesi gündeme geldi.

Konut Kredisi Faizleride Düşecek

Bankaların müşterilerine sundukları konut kredisiürünlerinde uyguladıkları faiz oranları; enflasyon,kur dengesi ve repo faizleri ile doğru orantılı bir seyir çiziyor. Bubağlamda enflasyonda beklenilen şekilde birkaç ay içinde tek rakamlarıngörülmesi durumunda konut kredisi faiz oranlarında yaşanan düşüşün hızkazanacağı öngörülüyor. Uzmanların bu görüşlerinin gerçekleşmesi durumundakonut kredisi ürünlerinde uygulanan faiz oranlarının 2019 yılı bitmeden %1seviyesinin altına gerileyeceği düşünülüyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.