SON DAKİKA
Hava Durumu

İş Kurmak İçin Kredi Veren Bankalar 2019

Haber Giriş Tarihi: 25.06.2019 12:52
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
İş Kurmak İçin Kredi Veren Bankalar 2019

Girişimcilere kredi verilmesi için harekete geçmekte olan bankalar, bu kişilerin harcamalarını ve ne tür bir iş kurma hayalinde olduklarını teyit ettikten sonra, kredi imkanı sunabilmektedir. İş kurma planları içinde olan fakat yeterli sermayeye sahip olamayan bireyler, çeşitli bankaların sunmuş olduğu iş kurma kredilerine başvuruda bulunabilirler.

İş Kurma Kredisi Almadan Önce Yapılması Gerekenler

İş kurma kredisine başvurmak için yapılacaklar dikkate alındığında, ilk sırada kurulmak istenen iş ile alakalı planlama yapılması ve ne tür harcamaların oluşacağının belirlenmesi gerekmektedir. Sermaye problemi yaşayan kişilerin büyük bir kısmı, ilk aşamada küçük bir işletmeyle başlamak istemektedir. Bunun sebebi; sermaye sınırının olması ve fazla kredi borcuna girilmek istenmemesidir. Aynı şekilde bazı işletmelerde ilk aşamada oldukça büyük girişimlerin içine girerler çünkü aldıkları krediyi kolaylıkla ödeyebileceklerine inanırlar. Ancak bu iki davranış da peşi sıra tehlikeler getirebilir. İş kurma kredisine başvurmadan önce yapılması gereken şey, ne tür bir işe girileceği ve net olarak kaç paralık sermayeye ihtiyaç duyulduğunu bilmektir. Gereken planlamanın doğru ve eksiksiz bir şekilde yapılması durumunda, iş kurma kredisinin alınması sonucu herhangi bir problem yaşanmaz ve işletmeler doğru adımlarla kurulmuş olur. 

İşyeri Açma Kredisi Almak İçin Gerekli Evraklar

İş kurmak için gerekli belgelerin tamamlanması durumunda, işyeri açma kredisine başvuruda bulunmak mümkündür. Girişimci adaylarının yerine getirmek zorunda oldukları yasal prosedürlerin gerçekleştirileceği kurumlar, belediye ve ticaret odaları olarak belirlenmiştir. İşyeri kurmak için talep edilen belgeler şu şekilde belirtilmiştir:

Vergi Dairesi Tarafından İstenen Belgeler

 • İşyeri açma bildirim formu
 • TC kimlik kartının bir fotokopisi
 • İkametgâh adresi bilgileri
 • Dükkânın tapu belgesi ya da kira kontratı

Belediye Tarafından İstenen Belgeler

 • Vergi levhasının 2 ayrı nüshası
 • Alınmış olan dükkânın tapu belge fotokopisi yada kira sözleşmesi
 • Dükkânın yer aldığı binanın sağlam olduğuna dairbelge
İşyeri Açma Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

İş kurma kredisi veren bankalar, özellikle de katılım bankası olursa verilen kredi için herhangi bir faiz sistemi uygulamamakta ya da çok düşük faiz oranları belirlemektedir. Katılım bankalarının haricindeki bankalarda da uygun faizli krediler almak mümkündür. İş kurma kredisi almadan önce, tüm bankaların faiz oranları kıyaslanmalıdır. Faiz oranları düşük görünse bile, herhangi bir dosya masrafının belirtilip belirtilmediğine dikkat edilmesi gerekir. İş yeri açmak için kredi vermekte olan bankaların listesi şu şekilde belirtilmektedir:

 • Halk Bankası
 • Ziraat Bankası
 • TEB
 • Denizbank
 • Yapı Kredi
 • OdeaBank
 • Garanti Bankası
 • Vakıfbank
 • Anadolu Bank
 • QNB Bank
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • İş Bankası

İş kurmak için sermaye gereksinimi duyan ve kredi almakisteyen kişiler, bu bankaların kredi faiz oranlarını gözlemledikten sonra,kendilerine en uygun bankayı seçebilir ve kredi başvurusunu gerçekleştirebilir.

Vakıfbank İşyeri Açma Kredisi

Vakıfbank girişimcilik kredisi; açılmak istenen işletmenin gereksinim duyduğu tüm ihtiyaçlar için kullanılabilmektedir. Sadece KOBİ’lere özel olarak verilmekte olan bu kredi, işletmelerin gelirine göre ve kredi sahibinin tercihlerine göre ödenebilmektedir. Ödeme konusunda kolaylık sağlamakta olan Vakıfbank, iş yeri açacak kişilere vermiş olduğu kredinin vadesi için de kolaylıklar sunmakta ve uzun vade seçeneklerini müşterilerinin tercihine bırakmaktadır. KOBİ’lere verilmekte olan bu işletme kredisinin üst limiti, kredi sahibinin gelirine göre belirlenmektedir. Kredi talep edecek kişinin; sicilinin temiz olmasının yanında, kredi notunun da yüksek olması gerekmektedir.

Halkbank İş Kurmak İçin Kredi

Halkbank işyeri açma kredisi, girişimci adaylarına düşük faizler ve geri ödenmesi için kolaylıklar sağlamaktadır. Devlet destekli bir kredi türü olduğu için Halkbank’tan alınmakta olan işyeri açma kredileri, diğer bankalara kıyasla daha düşük faiz oranları sunmaktadır. 48 aya kadar vade hakkı olan Halkbank işyeri açma kredisine sahip olmak için sicilin temiz ve kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Halkbank hesaplama robotunun kullanılması sayesinde, alınabilecek krediyi hesaplamak için www.m.halkbank.com.tr adresine gidilmeli ve bu sayfada yer alan form doldurulmalıdır. Kişilerin gelir durumlarına göre kredi miktarını belirlemekte olan Halkbank’tan işyeri açma kredisi almak isteyen kişilerden, kredi notu ve sicil konusunda emniyet talep edilmektedir. Kredi notu düşük olduğu için kredi alma hakkı bulunmayan kişiler, gelir düzeyi iyi olan bir kişiyi kefil göstererek ya da üzerinde bulunan bir mal varlığını teminat göstererek, Halkbank işyeri açma kredisini alabilmektedir.

Ziraat Bankası İş Kurma Kredisi

Ziraat Bankası işyeri açma kredisi aracılığıyla, işyeri kurmak için gereksinim duyulan sermaye temin edilebilmektedir. Ziraat Bankası, devlet destekli bir banka olduğundan dolayı diğer bankalarla kıyaslandığında daha düşük faizlerle işyeri kurma kredisi sağlamaktadır. Ofis, dükkân, mağaza, büro, muayenehane açmak isteyen kişilerin başvuruda bulunabileceği Ziraat Bankası işyeri açma kredisi, 120 aya kadar vade seçeneği sunmakta ve geri ödeme konusunda da kolaylıklar sağlamaktadır. Özel bankalara nazaran daha düşük faiz oranları sunmakta olan Ziraat Bankası, işyeri açma kredisi için tercih edilen bankaların başında gelmektedir ve sunmuş olduğu kredinin özellikleri şu şekilde belirtilmektedir:

 • Satın alınmak istenen işyeri ya da başka mülkünekspertiz değerinin %75’i oranında, kredi çekme hakkı bulunmaktadır.
 • Kredi ile alınmak istenen gayrimenkul, kredivadesi dolana kadar ipotek altında olmaktadır.
 • Ziraat Bankası şubeleri tarafından gerekligörülmesi durumunda, fazladan teminat talep edilebilir.
 • Alınmış olan işyeri açma kredisinin vade süresiboyunca, krediyi alan kişi için hayat sigortası, ipotek altına girengayrimenkul için de zorunlu deprem sigortası yaptırılmalıdır.
Garanti Bankası Kobi’ler İçin İşyeri Açma Kredisi

Garanti Bank iş kurma kredisinin verilmesi için krediyi talep eden kişinin bir KOBİ ya da esnaf olması gerekmektedir. İlk 3 ay ertelemeli ödeme imkânı bulunan ve %2,50 faiz oranından başlamakta olan işyeri açma kredisi hakkında belirtilmekte olan detaylar şu şekilde sıralanabilir:

 • İş kurmak için çekilecek kredinin taksitsüreleri; en az 1 ay, en fazla 36 ay olarak belirlenmiştir.
 • Çekilecek olan ödemesiz dönemli kredinin altlimiti 1.000 TL iken, üst limiti 100.000 TL olarak belirlenmiştir.
 • Ödemesiz dönemli krediler, aylık olarak eşittaksitlerle kullandırılmaktadır.
 • Çekilen krediler, sadece ticari harcamalar içinkullanılmakta olup, bireysel amaçlı kullanımı söz konusu değildir.
 • Garanti Bankası’ndan işyeri kurma kredisi talepetmek için; www.garantibbva.com.tradresi kullanılabileceği gibi, en yakın Garanti Bank şubesine de gidilebilir.
QNB Finansbank İş Kurmak İçin Kredi

QNB Finansbank işyeri açma kredisi sadece KOBİ’lere verilmekte ve bu kuruluşların küçük çaplı işyerleri açmalarına olanak sağlanmaktadır. İşyeri kurmak için 50 bin TL’ye kadar hızlı kredi vermekte olan QNB Finansbank, başvurularını internet şubelerinden kabul etmektedir. QNB tarafından, işyeri açmak isteyen KOBİ’lere verilmekte olan kredinin başvuru detayları şu şekilde belirtilmiştir:

 • “KOBİ Para Cepte” başvurusunun yapılabilmesiiçin; T.C. Kimlik numarasının yazılmasının ardından, 7646’ya kısa mesajgönderilmelidir.
 • Kredi başvurusunun ön onayı, aynı şekilde SMSyoluyla kişilere iletilmektedir.
 • Ön onayı bulunan kişilerin, kredi başvurusununetleştirmek için en yakın QNB Finansbank şubesine gidilmesi gerekmektedir.
İş Bankası İş Kuracaklara Kredi

İş bankası işyeri açacaklara kredi verirken, bu kişilerin kredi notunu ve sicilini göz önünde bulundurmaktadır. 60 ay vadeye kadar kredi kullanma imkanı sunan İş Bankası, vermiş olduğu krediler için ödeme kolaylığı oluşturmaktadır. Açılacak olan işyerinin ekspertiz değerine göre kredi vermekte olan İş Bankası, kredi süresince mevcut işyeri ipotek altına almaktadır.

Şekerbank İşyeri Açma Kredisi

Şekerbank iş kuracaklara kredi veren bankalar arasında yerini almaktadır. Ofis, mağaza, dükkân, büro ve daha birçok işlete açmak isteyen, ancak yeterli sermayeye sahip olmayan girişimci adayları için uygun faizli krediler sunmakta olan Şekerbank, bu kredilerin geri ödemesi konusunda da ayrıcalıklar oluşturmaktadır. 120 aya kadar vade fırsatı sunan Şekerbank, kredilerini sadece sicili temiz olan müşterilerine vermektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.