SON DAKİKA
Hava Durumu

İmar Barışı Ödemeleri Uzatılacak Mı? İmar Barışı Ödemesi Alan Bankalar Hangileri?

Haber Giriş Tarihi: 30.06.2019 09:49
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
İmar Barışı Ödemeleri Uzatılacak Mı? İmar Barışı Ödemesi Alan Bankalar Hangileri?

Türkiye’de yapılan araştırmalar neticesinde imar düzenlemelerinin gerekliliklerine aykırı bir şekilde inşa edilen yapıların, toplamda %50’nin üzerinde olduğu bilinen bir gerçek. Bu oran yaklaşık olarak 13 milyon bağımsız birime denk düşüyor. Dolayısıyla yapılan kapsamlı araştırmaların akabinde ülkemizde imar kurallarına aykırı yapılan 13 milyon konut ve işyerinin bulunduğu belirlendi. İmar Barışı uygulaması ile söz konusu imara aykırı yapılar imar planlarına katılarak, bu binalar için gerekli ruhsat işlemleri düzenleniyor. Özellikle bu tür yapılarda oturan dar gelirli vatandaşları yakından ilgilendiren İmar Barışı uygulamaları ne zaman sonlanıyor, süreç yeniden uzatılacak mı?

Ülkemizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 8 Haziran 2018 tarihinde resmen uygulaması başlatılan İmar Barışı; hazırlanan mevzuat kapsamında 31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış, kırsalda veya kentsel birimlerde bulunan tüm yapıları kapsıyor. Yoğun ilgi gören İmar Barışı, bu talep doğrultusunda 15 Haziran 2019 tarihine kadar uzatılmıştı. İmar Barışı başvurularında geç kalan vatandaşlar, bu uygulamaya ilişkin sürenin yeniden uzatılmasını talep etse de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamaya göre uygulama tarihinin yeniden uzatılması mümkün değil. Bakanlığın 6 aydan fazla devam ettirdiği İmar Barışı sürecinde sona gelindi.

İmar Barışı Ödemesi Veren Bankalar Hangileridir?

İmar Barışı uygulamasıkapsamında ödeme alan bankalar vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Bubağlamda devletin resmi bankaları İmar Barışı ödemelerini gerçekleştirmeyedevam ediyor. Söz konusu bankalar;

  • T.C ZiraatBankası
  • HalkBank
  • Vakıfbank

olarak belirlendi. İmar Barışı kapsamında yapı kayıt bedellerinin vatandaşlar tarafından bu bankalara ödenmesi gerekiyor. Yapı kayıt belgesi bedelleri için son ödeme tarihi ise 30 Haziran 2019’dur.

Bu nedenle İmar Barışıödemelerinde sona gelinmesiyle birlikte T.C Ziraat Bankası, Halkbank veVakıfbank’ın 81 ildeki bazı şubeleri 29 Haziran Cumartesi ve 30 Haziran Pazargünleri saat 10.00 ila 16.30 arasında açık olacak. Vatandaşlar söz konusucumartesi ve Pazar günleri açık olacak olan banka şubelerini;

internet siteleri üzerindenöğrenebilecek.

Bununla birlikte İmar Barışı ödemeleri, yukarıda belirtmiş olduğumuz bankaların ATM’leri aracılığıyla 30 Haziran 2019 Pazar günü saat 23.59’a kadar vatandaşlar tarafından yapılabilecek. Öte yandan bu bankaların müşterileri, mobil bankacılık hizmetlerinden yararlanarak da İmar Barışı yapı kayıt belgesi bedellerini yatırma işlemini gerçekleştirebilecek. Böylelikle yapı kayıt belgesi alan vatandaşların konutları, yapının yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirmeye alınabilecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.