SON DAKİKA
Hava Durumu

İkinci el araçta dolandırıcılığa son! Alıcı ve satıcı memnun! Halkbank güvenli ödeme sistemi mağduriyetleri ortadan kaldırıyor!

Halkbank ikinci el alım ve satım işlemleri için geliştirdiği Güvenli Ödeme Sistemini duyurdu. Halkbank'ın bu yeni uygulaması sayesinde 2. el araç satışlarında dolandırıcılık olayları yaşanmayacak. Halkbank'ın yeni sistemi sayesinde taşıt mülkiyeti ile satış bedeli taraflara eş zamanlı olarak ulaşabilecek.

Haber Giriş Tarihi: 25.10.2020 19:30
Haber Güncellenme Tarihi: 25.10.2020 07:35
https://gazetebanka.com/
İkinci el araçta dolandırıcılığa son! Alıcı ve satıcı memnun! Halkbank güvenli ödeme sistemi mağduriyetleri ortadan kaldırıyor!

Halkbank ikinci el araç alış ve satış işlemlerinde yaşanan dolandırıcılık olayları ve mağduriyetleri engellemek amacı ile yeni bir sistem geliştirdi. Araç alış satış işlemlerinde oluşan mağduriyeti önleyen bu sistemin ne olduğu vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı.Halkbank ikinci el araç alış ve satış işlemlerini kolaylaştırmak ve güvenli hale getirmek için Güvenli Ödeme Sistemi isminde bir uygulama geliştirdi. Türkiye Noter Birliği ile entegre bir şekilde çalışacak olan Güvenli Ödeme Sistemi ile araç alış satışlarında problem yaşanmayacak. Halkbank'ın bu yeni sistemi ile satışı yapılan taşıtın mülkiyeti ile satış bedeli eş zamanlı olarak el değiştirecek. Ödeme ve mülkiyetin, satıcı ve alıcıya aynı anda ulaşması sayesinde ikinci el araç alış ve satışlarında herhangi bir problem yaşanmayacak.GÜVENLİ ÖDEME SİSTEMİ NASIL KULLANILMAKTADIR?

Güvenli Ödeme Sisteminin işleyişi de son derec basittir. Alıcı ve satıcının çok bait bir şekilde katılabileceği sistem düzenli bir işleyişe sahiptir. Satıcının Güvenli Ödeme Sistemi'ne kayıt oluşturması ile kullanılabilen sistemden taraflara referans numarası iletilir. Alıcı kendi referans numarası ile sisteme giriş yapar ve satış bedelini yatırır. Yatırılan bedel Halkbank tarafından güvence altına alınır. Tarafların noterde aracın tescil işlemini tamamlamasından sonra bedel satıcıya iletilir.GÜVENLİ ÖDEME SİSTEMİNİ KULLANMAK İÇİN HANGİ ŞARTLAR GEREKLİDİR?Güvenli Ödeme Sistemi'nin kullanılabilmesi için gerekli olan tek şart satıcı kişinin Halkbank müşterisi olmasıdır. Kayıt işlemini oluşturan satıcının Halkbank müşterisi olması sistemi kullanmak için yeterlidir. Alıcının banka müşterisi olması gerekmez. Bununla beraber Halkbank bu işlem için 20 TL hizmet bedeli almaktadır. 2020 yılında 20 TL olan satış bedeli Halkbank ve Türkiye Noter Birliği arasında yarı yarıya paylaşılır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.