SON DAKİKA
Hava Durumu

ICBC Güncel Konut Kredisi Kampanyası 2019

Haber Giriş Tarihi: 03.08.2019 10:25
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
ICBC Güncel Konut Kredisi Kampanyası 2019

ICBC konut kredisi ,ev almak isteyenlere ICBC Turkey bankasının uzun dönemde geri ödeme şartı ile sağladığı konut destek finansmanıdır. ICBC konut kredisi kampanyası ‘’Yeni Evim Kredisi’’ olarak adlandırılır.Yeni Evim Kredisi Kampanyası Özellikleri
Yeni evim kredi kampanyası özellikleri şunlardır:
 • Alınması planlanan konut için banka bir değerlendirme uzmanı görevlendirir. Bu uzman tarafından evin piyasa satış değeri belirlenir. Bu değere ekspertiz değeri denir. ICBC konut kredisi belirlenen ekspertiz değerinin en fazla % 80’i kadar olabilir.
 • ICBC Turkey bankası konut kredileri geri ödeme vadelerini 120 aya kadar uzatır.
 • Alınacak konut kredisi için ekstra bir teminat gösterilmesi gerekmez. Alınan konutun üzerine ipotek konularak, söz konusu emlak aynı zamanda teminat olarak da değerlendirilebilir.
 • Kredi geri ödeme planlarında artan taksit ödemeli ya da azalan taksit ödemeli, esnek ödeme planından ya da eşit taksitler halinde ödeme planından yararlanılabilir.
 • Konut kredisi geri ödeme süresi boyunca, kredi kullanan kişinin adına Hayat Sigortası yapılır.
 • Konut kredisi kullanılırken borcun erken ödenmesi ya da tamamen kapatılması durumunda, ICBC tarafından bankanın yasal hakları kapsamında erken ödeme ücreti alınır.
ICBC Konut Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler
ICBC konut kredisi almak için istenen evraklar şunlardır:
 • Alınması planlanan konuta ait kat mülkiyeti tapusu veya kat irtifakı tapusu ve yapı kullanım izin evrakı ya da kat irtifakı tapusu ve inşaat ruhsatına ait fotokopiler,
 • Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Başvuru sahibi ücretli çalışan ise en son maaş aldığı aya ait maaş bordrosu ya da ücret yazısı ile imza sirküleri,
 • Başvuru sahibi serbest meslek ile meşgulse vergi levhası, ticaret sivil gazetesi, güncel mizan, gelir tablosu ve karşılaştırmalı bilanço,
 • Başvuru sahibi emekli ise emekli maaşını aldığı bankaya ait hesap cüzdanı,
 • Başvuru sahibi geçimini kira geliri ile sağlıyorsa, kira alınan mülkün tapusu ve kira kontratının bankaya ibraz edilmesi istenir.
Gerekli gördüğü durumlarda banka, daha başka evraklar ve teminat isteyebilir. Söz gelimi ikametgah belgesi ya da oturulan konutta en son ödenmiş elektrik, su, doğalgaz, telefon faturası istenebilir. Bu fatura kredi başvurusu yapan kişinin adına olmalıdır.Eğer banka kredi vermek için başvuru sahibinden kefil getirmesini istiyorsa, yukarıda sayılan belgelerin hepsi kefil olacak kişiden de istenir.Kredi başvurusu yapan kişi herhangi bir ipotek karşılığı kredi kullanacak ise ipotek için bankaya göstereceği mülk mutlaka kendi adına olmalıdır.ICBC Bankasının Kredi Verdiği Konutların Özellikleri
ICBC bankası kredi vereceği konutlarda bazı özellikler arıyor. Bu özellikler şunlardır:
 • Alınması planlanan konutun inşaatı bitmiş ise en fazla 20 yaşında olmalıdır.
 • Alınması planlanan konut henüz inşaat halinde olabilir.
 • Alınması planlanan konut henüz bir proje kapsamında olabilir.
 • ICBC Turkey bankası kredi için başvuruda bulunan kişilerin kendi sahip oldukları arsada inşaatı devam eden ve inşaat ruhsatı bulunan konutlara kredi verilebiliyor.
ICBC konut kredisi konut olarak kullanılmayıp, ticari amaçla kullanılması planlanan mülkler için tahsis edilemez. Bu kredi sadece konut olarak kullanılacak mekanlar için planlanmış bir kredi türüdür.Kredi Başvuru Sürecinin İlerlemesi
Kredi müracaatı sürecinin başlaması için önce satın alınacak konuta karar verilir. Daha sonra yukarıda belirtilen evraklar ile ICBC şubelerine şahsen gidilerek başvuruda bulunulur. Bu aşamadan sonra banka birtakım mali değerlendirmeler yapar ve kredi verilecek konut için ekspertiz değeri hesaplanır. Kullandırılabilecek kredi miktarı belirlenen ekspertiz değerinin en fazla %80’i kadar olabilir.Bütün bu işlemlerden sonra kredi başvurusu banka tarafından onaylandığı takdirde, kredi çekecek kişi kendisine en uygun geri ödeme planını belirler. Bu plan dahilinde,  istenen konut satın alınır.Kredi başvurusu için bankaya gitmeden önce, ICBC resmi web sitesi üzerinden online olarak ön başvuru da yapılabilir.100.000 TL Konut Kredisi İçin Geri Ödeme Planı
100.000 TL konut kredisi örnek ödeme planı şu şekildedir:
 • 000 konut kredisi için 36 aylık geri ödeme sürecinde ödenecek aylık taksit miktarı 3.761,35 TL olup, aylık faiz oranı % 1.74, yıllık maliyet oranı %24,3149’ dur.
 • 000 konut kredisi için 48 aylık geri ödeme sürecinde ödenecek aylık taksit miktarı 3.070,81 TL olup, aylık faiz oranı % 1.71, yıllık maliyet oranı %23,5892’ dir.
 • 000 konut kredisi için 60 aylık geri ödeme sürecinde ödenecek aylık taksit miktarı 2.585,26 TL olup, aylık faiz oranı % 1.57, yıllık maliyet oranı %21,3831’ dir.
 • 000 konut kredisi için 84 aylık geri ödeme sürecinde ödenecek aylık taksit miktarı 2.151,30 TL olup, aylık faiz oranı % 1.51, yıllık maliyet oranı %21,1932’ dir.
 • 000 konut kredisi için 120 aylık geri ödeme sürecinde ödenecek aylık taksit miktarı 1.826,28 TL olup, aylık faiz oranı % 1.57, yıllık maliyet oranı %21,0558’ dir.
Yeni Evim Kredisi kampanyası için alınacak tahmini masraf banka tarafından 1.461,74 TL olarak belirlenmiştir.Konut Kredisi Güvencesi Hayat sigortası
Konut kredisi ile birlikte hayat sigortası yaptırmak, borçlu ve yakınlarını güvenceye almaktır. Konut kredisi ödemesi bitinceye kadar Hayat Sigortası yapıldığı için, borçlunun ödeme süresi içinde vefat etmesi ya da daimi olarak malul kalması durumunda yakınlarına güvence sağlanmış olur. Bu sigorta kapsamında kişinin bankaya kalan borcu sigorta şirketi tarafından ödenir ve kalan bir miktar para olduğu takdirde bu miktar da hak sahiplerine ödenir.Hayat sigortası yaptırmak için herhangi bir ICBC Turkey şubesine müracaat edilmesi yeterlidir.Konut Kredisi İçin Talep Edilen Diğer Sigortalar
Konut kredisi kullandırmak için banka hayat sigortasının yanı sıra konut sigortası ve DASK  sigortası yaptırılmasını da talep ediyor.Erken Ödeme ve/veya Kapatmada Erken Ödeme Komisyonu
Erken ödeme ve/veya kapatma amacıyla yapılan, henüz zamanı gelmemiş ödemelerde ICBC Bankası mevzuat ve kurallar çerçevesinde erken ödenen miktarın % 2 ‘si kadar bir tutarı erken ödeme komisyonu olarak kesmektedir.Konut Kredisi Kullanmanın Avantajları
Konut kredisi çekmenin avantajları şunlardır:
 • Konut kredilerinin geri ödeme vadeleri diğer kredilere göre çok daha uzun olduğu için aylık ödenecek taksitler çok daha düşüktür.
 • Konut kredisi çekilip konut alımı yapıldığı takdirde, söz konusu kredilerden KKDF ( Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) ve BSMV (Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi) ödenmez. Konut kredisinde borçlu bu vergilerden muaf tutulur.
 • Yukarıda bahsedilen muafiyetler nedeniyle aylık ödenecek taksitlerde de, belli oranda düşme sağlanır.
 • Konut kredisi kullanma içeriğinde, başvuru sahibi isterse bir konutu teminat gösterir ve buna bağlı olarak araç ve ihtiyaç kredisi çekebilir. Böylece borçlu kişi konuttaki hissesi oranında BSMV ‘den % 5’e kadar olabilen muafiyet avantajı sağlar. Bu sayede borçlu, standart ihtiyaç ve araç kredilerine oranla, daha düşük faiz ile daha uzun geri ödeme vadesi kazanabilir.
ICBC konut kredisi güncel şartları hakkında banka tarafından resmi web sitesinde açıklanan bilgiler bunlardır. Daha özel koşullar hakkında bilgi alınması için ICBC Turkey şubelerine müracaat edilmesi önerilir. ICBC İletişim numarası 444 00 50 olup bu kanaldan da istenilen farklı bilgiler öğrenilebilir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.