SON DAKİKA
Hava Durumu

Faiz Düşüşü Kesinleşti! En Çok Bankalara Yarayacak

Haber Giriş Tarihi: 08.07.2019 08:44
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Faiz Düşüşü Kesinleşti! En Çok Bankalara Yarayacak

Milliyet Ekonomi yazarı Ali Ağaoğlu, Murat Uysal’ın Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) yeni başkanı olarak atanmasının ardından bugün itibarıyla borsa açılışında ilk tepkinin “faiz düşüşü kesinleşti, bu da bankalara yarar” diye düşünülen olumlu bir bakışa neden olduğu kaydetti. Söz konusu bakış açısının bankacılık sektöründe bir yükselişe bile neden olabileceğini ifade eden Ağaoğlu, bu yükselişin büyük bir ihtimalle 15 – 30 dakika süreceğini belirtti.

Ali Ağaoğlu, 2014 ila 2015 yılları arasındaki dönemde “yüksek enflasyonun sebebi yüksek faiz” tezinin ısrarla savunulduğu zamanlarda “faizleri %3’e indirelim” önerisi getirdiğini ifade ederken, daha sonraki dönemde eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ise “sıfıra” indirelim önerisinde bulunduğunu kaydetti. Ağaoğlu, söz konusu dönemde “Hep birlikte görelim, düşük faiz ortamı yatırıma mı, yoksa tüketime mi gidiyor, döviz kurları ne oluyor deneyelim” dediğine dikkat çekerken göreve yeni gelen Merkez Bankası Başkanı ve ekibinin bu önerileri yeniden hatırlamayacaklarını umduğunu kaydetti.

Yeni Merkez Bankası Başkanından Beklentiler Ne Yönde?

Piyasaların yeni Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’dan bekleyeceği bir konunun da Merkez Bankası kaynaklarına başvurma düşüncesine karşı nasıl bir tutum içinde olacağı ile ilgili olduğuna dikkat çeken Ağaoğlu, Başkan Çetinkaya döneminde 2018 yılı kârının Hazine’ye aktarılması iki – üç öne çekildiğini ve Merkez Bankası’nın bilançoda yer alan yedeklerin Hazine’ye aktarılması teklifinin gündeme geldiğini hatırlattı. Bu noktadan sonra kamu bankalarının ihraç ettiği ve piyasaların da hiç sıcak bakmadığı menkul kıymetlerin Merkez Bankası’nda repo işlemlerine konu edilerek bu bankalara likidite sağlanıp sağlanmayacağının önem kazandığını kaydetti.

Bununla birlikte faiz indiriminin ve kurda yaşanan düşüşlerin banka bilançolarına yansıyacak olması ile Borsa İstanbul (BİST) tarafında bankacılık sektörüne alım getirdiğini ifade eden Ali Ağaoğlu, son birkaç haftada BİST’in yükselişinde önde giden sektörün bankacılık olduğuna dikkat çekti.

Merkez Bankası Başkanı Değişiminin Piyasalara Etkisi

Milliyet Ekonomi yazarı AliAğaoğlu, son olarak Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye Cumhuriyeti MerkezBankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınarak yerine yardımcı MuratUysal’ın atanması gelişmesinin piyasalardaki ne tür değişimlere etkigösterebileceği hakkında da açıklamalarda bulundu.

Borsanın açılışında ilk tepkinin “faiz düşüşü artık kesinleşti, bu da bankalara yarar” diyen olumlu bir bakış açısı olacağını, söz konusu durumun da bankacılık sektöründe bir nebze yükseliş bile yaratabileceğini kaydeden Ağaoğlu, bu durumun sadece 15 – 30 dakika süreceğini yüksek ihtimalle gördüğünü belirtti. Dolar / TL paritesinde Uzakdoğu’da çıkış yaşanmamışsa, kendi borsamızda da yavaş bir yükseliş olabileceğini ifade eden Ağaoğlu, doların 5,75 ila 5,85 bandına doğru yükseleceğini ifade etti.

Kurumlarla ilgili endişelerle birlikte kurun yükseleceği endişesinin borsaya satış getirme olasılığını yüksek gördüğünü söyleyen Ağaoğlu, kısa vadede gerçekleşecek olan kur artışının baskılanmasında kamu bankalarının doğrudan döviz satışları olabileceğini kaydetti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.