SON DAKİKA
Hava Durumu

Ev Alacaklara Müjdeli Haber! Konut Kredisinde Kaçırılmayacak Fırsatlar Başladı

Haber Giriş Tarihi: 02.07.2019 08:33
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Ev Alacaklara Müjdeli Haber! Konut Kredisinde Kaçırılmayacak Fırsatlar Başladı

Her yıl, özellikle yaz aylarında on binlerce kişi konut kredisi ile ev sahibi olabilmenin hayalini kuruyor. Güncel ev fiyatları göz önünde bulundurulduğunda bu alanda bankaların desteğine başvurma yoluna giden vatandaşlar, bankaların sunduğu yüksek faizli krediler ile karşılaşınca hayallerini ertelemek zorunda kalıyor. Ancak son dönemde ülkemizdeki pek çok bankanın enflasyona endeksli konut kredisi sistemine geçmesiyle birlikte, ev alacakları sevindiren gelişmeler yaşandı. Enflasyon destekli konut kredisi veren bankalar ve detaylar haberimizde yer alıyor.

Türkiye’de bankacılık sektöründe devletin resmi bankaları arasında gösterilen T.C Ziraat Bankası, Vakıfbank ve HalkBank’ın liderliğinde başlatılan enflasyona endeksli konut kredisi sistemi sayesinde konut satışlarında da gözle görülür artış yaşanmaya başladı. Bankaların sunduğu konut kredisi faiz oranlarının %2 üzerine çıktığı son dönemde, ev sahibi olmak isteyen ancak bu sebeple hayallerini erteleyen vatandaşlara kaçırılmayacak fırsatlar sunan bu sisteme kısa sürede binlerce başvuru yapıldığı görüldü.

Ev Alacaklar Artık Hayallerine Kavuşabilir

Konut fiyatlarının mevcut durumdaki seviyeleri göz önünde bulundurulduğunda, bu alanda bankalardan alınan konut kredilerinin önemi yadsınamaz bir gerçek olarak öne çıkıyor. Nitekim konut kredilerine yapılan başvuruları da konut kredisi faiz oranları doğrudan etkiliyor. Bu bağlamda bankaların konut kredisi faiz oranlarını yükselttiği dönemlerde, konut satışlarında da doğal olarak düşüş yaşanıyor. Zira son dönemde bankaların sunduğu konut kredisi faiz oranları %2 rakamının üzerine çıkmasıyla birlikte konut satışlarında da dikkat çekici bir düşüş yaşanmıştı. Bu nedenle konut satışlarında da durgunluk yaşanması üzerine harekete geçen yetkililer, kredi faiz oranlarının bu sektörü olumsuz etkilemesinin önüne geçebilmek ve vatandaşların hayallerini ertelememesini sağlamak için “enflasyona endeksli konut kredisi modeli” gündeme getirildi.

Konut Satışları Yeniden Hareketlendi

Bankaların müşterilerinesunduğu konut kredisi faiz oranlarının oldukça yüksek oranda seyrettiği şudönemde enflasyona endeksli konut kredisinin uygulamaya konulması binlercevatandaşın hayallerini gerçekleşmesini sağlarken, inşaat sektörünü de memnunetti. İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, bu alandabankaların yaptığı yeniliklerin ve kampanyaların inşaat sektörünü de doğrudanolumlu etkilediğine dikkat çekerek, “İpotekli satışlarda her ne kadar müşterifirma kredisiyle almaya yöneldiyse de bu tip enstrümanlar faizlerin düşmesinibeklerken müşteriyi harekete geçiriyor.” tespitinde bulundu.

Faiz oranlarının daha da makul seviyelere düşmesini beklediklerini dile getiren Durbakayım, inşaat sektörü öncüleri olarak konut satışlarının artması için hem kendilerinin destek sunduklarını hem de bankaların gündeme getirdikleri kampanyalar ile bu duruma pozitif katkı sunduklarını açıkladı. “Gelecek aylarda da hep birlikte sektörde toparlanmayı daha iyi göreceğiz.” diyerek enflasyon endeksli kredi modelinden memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Zamanında Müdahale Edildi

Devletin resmi bankaları; T.C Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank’ın “enflasyon endeksli konut kredisi modeli”ni uygulamaya koymasının zamanlamasına dikkat çeken Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, yüksek konut kredisi faiz oranları ile tüketicinin ev sahibi olma ihtimalinin çok zayıf olduğunu aktardı. “Kredilerin vadeleri uzun, geleceği bugünün yüksek faiziyle fiyatlamak tüketiciyi ev almaktan imtina ettiriyor.” ifadelerini kullanan Akbalık, hükümetin de ileriye dönük enflasyon hedeflerinin bulunduğunu vurguladı. Sabit faiz ile enflasyona endeksli konut kredisi arasında %40’a varan bir fiyat farkı oluştuğunu belirten Akbalık, sistemin tüketiciye iyi anlatılması gerektiğini ve bu sayede de konut satışlarında ciddi bir ivmenin yaşanabileceğini kaydetti.

Enflasyona Endeksli Konut Kredisi İtici Güç Olacak

Kamu bankalarının ortaklaşagerçekleştirdiği enflasyona endeksli konut kredisi modelinin gayrimenkulsektöründe olumlu bir ivmelenme yaratacağını ifade eden Özyurtlar HoldingYönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, son dönemde faizlerin yükselmesinintalebin ertelenmesine neden olduğuna dikkat çekti. Bu sistem sayesinde konutalmak isteyen ancak mevcut durumda cesaret edemeyenler için ciddi bir itici güçoluşacağını aktaran Özyurt, “Konut satışlarını destekleyen kampanyalar, KDV,tapu harcı gibi indirimler ancak bir yere kadar etkili oldu. Eskisi gibi konutüretimi yok, maliyetlerdeki artış fiyatlara yansımadı.” ifadelerini kullandı.Ayrıca Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, kamu bankalarınınortaklaşa getirdiği sistem ile faiz oranlarını düşmesini bekleyen tüketicileriçin yepyeni bir fırsat olduğunu sözlerine ekledi.

DenizBank Da Sisteme Dahil Oldu

T.C Ziraat Bankası, VakıfBank ve HalkBank’ın öncülüğünü çektiği enflasyona endeksli konut kredisi modeline DenizBank da bu hafta yeni bir ürün piyasaya sürerek dahil oldu. Bu bağlamda kredi ile TÜFE + aylık 0.5’e endekslenen faiz oranı üzerinden 120 ay vadeye kadar kredi kullanım imkanı sunulmaya başlandı. DenizBank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Özark, faiz oranlarının önümüzdeki süreçte düşeceği beklentisi olan ve bu sebeple ev satın alma kararlarını erteleyen müşteriler için bu ürünü piyasaya sürdüklerini kaydetti.

Enflasyon Düştükçe Maliyet De Azalacak

Merkez Bankası’nın 3 Temmuz’da açıklayacağı haziran ayı enflasyon rakamlarından önce mevcut durumda enflasyon oranı %18.71 seviyelerinde seyrediyor. Beklentiler doğrultusunda enflasyon oranında düşüş olması durumunda, enflasyona endeksli konut kredisini tercih eden müşteriler, doğal olarak düşük faiz oranlarından konut kredisi kullanabilme imkanına sahip olacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.