SON DAKİKA
Hava Durumu

Esnaf Kefalet Kredisi Yıllık Yüzde 6 Faiz Oranıyla Veriliyor! (2020 Başvuru Şartları, Hesaplaması)

Esnaf Kefalet kredisi, 2020 yılında da kooperatife üye esnafa düşük faizli kredi vermeye devam edecek. Esnaf Kefalet kredisi şartları, faiz oranları, evraklar ve özellikleri hakkında tüm bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Haber Giriş Tarihi: 16.12.2019 20:44
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Esnaf Kefalet Kredisi Yıllık Yüzde 6 Faiz Oranıyla Veriliyor! (2020 Başvuru Şartları, Hesaplaması)

Esnaf kefalet kredisi, devlet tarafından yeni işyeri açan ya da işyerini büyütmek isteyen işletme sahiplerine nakit desteği veren kredidir. Piyasa koşullarında büyük işyerleriyle ve sermayelerle rekabet etmek isteyen esnafların tercih ettiği bir kredidir.Birçok esnaf için can simidi olan esnaf kefalet kredisi, 2019 yılında verildiği gibi 2020 yılında da verilmeye devam edecektir.ESNAF KEFALET KREDİSİ NEDİR?


İşletme sahibi olan ve nakit sorunu çeken esnafların giderleri için 200 bin TL’ye kadar kredi verilebilir. Ayrıca yeni bir işyeri açmak isteyen esnaflara ise 500 bin TL’ye kadar esnaf kefalet kredisi verilmektedir.Ancak küçük işletme sahiplerine, devlet 30 bin TL kadar faizsiz esnaf kefalet kredisi imkânı da sunmaktadır. Bu krediler için 60 aya varan vade seçeneği sunulmaktadır.Esnaf kefalet kredisi veren anlaşmalı banka ise Halk Bankası’dır. 2020 ESNAF KEFALET KREDİSİ ŞARTLARI NELERDİR?


Bu imkândan Hazine destekli esnaf kredisi alanlar ve KOSGEB destek kredisi alanlar faydalanamayacaktır. Aranan bir diğer nitelik ise kişinin Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kop. üyesi olması gerekmektedir.Ayrıca işletmenin Türkiye il ve ilçe sınırları içinde olması şartı da aranmaktadır. Ayrıca başvuran kişinin T.C. uyruklu olması gerekmektedir. Bu kredinin alınabilmesi için işletmenin faal halde olması gerekmektedir.Kredi başvurusun ardından Halk Bankası tarafından gerekli incelemelerin yapılması beklenmelidir. Halk Bankası’nın inceleme yapmak için 15 gün süresi vardır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra talep edilen kredi kişinin mevduat hesabına yatacaktır.Tüm bu süreç 30 gün sürebilir.Halkbank Esnaf Kredisi Miktarı ve Vadesi

Esnaf kredilerindeki risk raporu verilerine göre, 100 bin TL ile 50 bin TL arasında kredi desteği verilmektedir. 60 ay vade imkânı sunan bu kredilerin geri ödemesi, 3 ay veya 6 aylık zaman aralıklarıyla yapılabilir. 48 aylık vade seçeneği de sunulan bir diğer alternatif ödeme şeklidir.Eğer esnaf faizsiz kredi çekmek isterse, kredi tutarı 30 bin olmalıdır. Yani Halk Bank, 30 bin TL’ye kadar olan krediyi 0 faizle vermektedir. Başvuran kişinin herhangi bir kredi borcu veya icra takip durumunun olmaması gerekir.60 ay vade ve 48 ay vade seçeneğine göre ödenecek taksit miktarı da değişecektir. 60 ay (5 yıl) ay vadeli 30 bin TL kredi başvurusu yapan bir esnaf aylık 500 TL ödeyecektir.48 ay (4 yıl) ay vadeli 30 bin TL kredi başvurusu yapan bir esnaf ise aylık 625 TL ödeyecektir. 36 ay (3 yıl) vadeli kredi çekmek isteyen esnaflar ise 833 TL tutarında geri ödeme yapacaktır.24 ay (2 yıl) vadeli kredi çekmek isteyen esnaflar ise 1250 TL tutarında geri ödeme yapacaktır. 12 ay (1 yıl) ay vadeli kredi çekmek isteyen esnaflar ise toplam aylık 2,500 TL geri ödeme yapmak durumundadır.Esnaf Kefalet Kredisi Gerekli Belgeler Nelerdir?


Esnaf kefalet kredisi başvurusu için istenen evraklar şunlardır:  • Nüfus cüzdanı (yerine ehliyet veya pasaport sayılmaz)
  • Vergi levhası
  • Esnaf sicil belgesi
  • Oda faaliyet belgesi
  • İkametgâh belgesi
  • 4 adet güncel vesikalık fotoğraf
  • SGK gelir belgesi
  • Muhasebe üzerinden alınması gereken hesap özeti
  • Ortaklık beyannamesi
  • Başvuru yapacak şoför esnaflar için araç ruhsatı


Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranı Ne Kadar?


Son yapılan güncellemelerle birlikte esnaf kefalet kredisi faiz oranları da değişmiştir. Esnaf kefalet kredi ödemelerinde seçilen vade süresine göre faiz oranları da değişiklik gösterecektir.Vade süresi 12 ay ise uygulanacak faiz oranı %6 olacaktır. 12 ay yani 1 yıl ve üzeri vadelerde ise %8 oranında faiz uygulanacaktır. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.