SON DAKİKA
Hava Durumu

Devlet Destekli Seracılık Hibe Kredisi 2019

Haber Giriş Tarihi: 20.08.2019 14:43
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Devlet Destekli Seracılık Hibe Kredisi 2019

2019 yılında devlet destekli hibe kredisi veren bazı bankalar şunlardır: Türkiye Ekonomi Bankası Denizbank Ziraat Bankası Garanti Bankası Şekerbank QNB Finansbank Yapı Kredi BankasıKişiler seracılık kredisini kamu bankalarından veya özel bankalardan alabilmektedirler. Devlet desteği ile seracılık kredisi alabilmek de mümkündür. Bunun için kişilerin öncelikle KOSGEB’e başvurması gereklidir. KOSGEB’in seracılık alanındaki eğitiminde 32 saat eğitim görmeleri ve devamsızlık yapmadan bu kursu başarı ile tamamlamaları gereklidir. Sonrasında kişiler yapmak istedikleri seracılık faaliyeti ile ilgili bir proje geliştirmelilerdir. Geliştirdikleri proje ile birlikte KOSGEB’e başvurmalılardır. KOSGEB kişilerin projelerini hibe desteği vermeye uygun görür ise; kendilerine 50.000 TL hibe ve 100.000 TL’ye kadar da faizsiz kredi alabilme fırsatı sunmaktadır. Kişilerin harcamalarını krediyi almadan önce yapmaları gereklidir. Kişiler seracılık faaliyeti ile ilgili yaptıkları bütün harcamaları faturalandırmalılardır. Daha sonra bu fatura ile birlikte hibe desteklerini ve kredilerini almalılardır. Ayrıca gençleri teşvik edebilmek amacı ile Genç Çiftçi Projesi kapsamında; 18 ve 41 yaş arasındaki kişilere, 30.000 TL’ye kadar hibe desteği verilebilmektedir.Seracılık Faaliyetine Uygun Ortam Nasıl Oluşturulur?
Seracılık faaliyetine uygun ortam oluşturabilmek için yapılması gerekenler şunlardır: Seracılık yapılırken, üretimi yapılacak olan ürünün alacağı ışığa dikkat etmek yapılması gerekenlerin en önemlilerindendir. Kişilerin öncelikle üretimini yapmak istedikleri ürünün ışık ihtiyacına göre bir ışık ayarlaması gereklidir. Kişi serasında hangi ürünü yetiştirmek istiyor ise; o ürünün yetişebilmesi için gerekli olan ısıyı sağlamalıdır. Seranın içerisindeki nem dengesine dikkat edilmesi gereklidir. Seracılık esasında suni şartlar içerisinde yapılan bir tarım faaliyeti olduğu için; kişininüretimini yapmak istediği ürünün normalde yetiştiği şartları sağlaması gereklidir.Seracılık Faaliyetinin Avantajları Nelerdir?
Seracılık faaliyetinin avantajları şunlardır: Tarım sadece belirli bölgelerde yapılabilmektedir. Koşulları uygun olmayan bölgelerde tarım yapılamamaktadır. Dolayısı ile seracılık faaliyetinin yaygınlaşması ile birlikte; doğal koşulları tarıma elverişli olmayan yerlerde seracılık ile tarım yapılmaktadır. Bu durum tarım verimliliği arttıran bir durumdur. Seracılık yapılırken uygun koşullar devamlı olarak sağlanabildiği için; normal şartlarda senede bir kere mahsul alınabilecek bir üründen, sene içerisinde birden fazla sayıda mahsul alabilme olanağı doğmaktadır. Kişilerin yetiştirmek istedikleri ürünlere içinde bulundukları mevsimlere göre karar vermelerine gerek kalmamaktadır. Üretimin yapıldığı koşullarda bir sürpriz olmadığı ve koşulları kişinin kendisi belirlediği için; elde edilen mahsul kaliteli olmaktadır. İstihdam açısından bakıldığında; seracılık alanında çalışanlar, yılın her döneminde iş bulabilmektedirler.Seracılık Devlet Destekli Hibe Kredisine Başvurabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?
Seracılık devlet destekli hibe kredisine başvurabilmek için gerekli şartlar şunlardır: Öncelikle kişinin üretim yaptığı koşulların uygun olması gereklidir. Üretim yapılan koşulların, seracılık kayıt sisteminin yönetmeliğinde belirtilen esaslara uygun olması gereklidir. 1 dekardan az olmayan alanlarda seracılık yapılması halinde hibe desteği verilmektedir. Kontrollü örtü altı üretim şartlarının dışına çıkılmadan seracılık faaliyetinin sürdürülmesi gereklidir. Kişiler seracılık hibesini birden fazla sayıda alamamaktadır. Dolayısı ile daha önce bu desteği almamış olduğunun tespit edilmesi gereklidir. Kimyasal gübre kullanan kişilere hibe desteği verilmemektedir. Kişilerin güve gibi durumlar için kimyasal ilaç kullanımının sınırları belirtilmiştir.Örneğin; domates üretiminin yapıldığı 1 dekarlık alana 4 güve için kimyasal ilaç kullanılması uygun karşılanmaktadır.Seracılık Devlet Destekli Hibe Desteğine Başvurabilmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?
Seracılık devlet destekli hibe desteğine başvurabilmek için gerekli evraklar şunlardır: Seracılık için hibe desteği almak isteyen kişinin başvuru yaparken yanında kimlik belgesinin fotokopisini bulundurması gereklidir. Kişilerin öncelikle Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt olması gereklidir. Sonrasında ise buradan alabilecekleri ÇKS belgesi ile seracılık hibe desteğine başvurması gereklidir. Seracılık hibe desteği verilirken, kontrollü örtü kayıt sistemi evrakı ile başvuru yapılması talep edilmektedir. Kişinin bu hibe desteğini aldıktan sonra başka bir yere harcama yapması mümkün değildir. Dolayısı ile seracılık faaliyetini gerçekleştireceğine dair evraklar veya bir proje gereklidir. Seracılık faaliyetine yapılan harcamaların değerlerinin belgelenmesi gereklidir. Kişi ilk kez bir seracılık ile uğraşacak ise ekspertiz raporu, var olan serasını güzelleştirmek istiyor ise harcamalarının faturası gereklidir.QNB Finansbank Seracılık Kredisinin Özellikleri Nelerdir?
QNB Finansbank seracılık kredisinin özellikleri şunlardır: QNB Finansbank; kişilerin faturalandırdıkları seracılık harcamalarının %75’ini kredi olarak verebilmektedir. Kişilerin kredi notlarının yüksek olması durumunda, bu oran %85’e kadar çıkabilmektedir. QNB Finansbank kişilere seracılık kredisi verdiğinde; bu kredinin geri ödemesi için 36 aya varan vade seçeneği sunmaktadır. Kişiler seracılık kredisi aldıklarında düzenli taksitler ile ödemek zorunda değillerdir. Belirli aralıklarla toplu ödeme yapmalarına izin verilmektedir. Fidan alımı, gübre alımı, ısıtma sistemleri, fide alımı ve sulama sistemleri gibi konularda yapılacak harcamalara verilebilecek bir kredidir.Ziraat Bankası Seracılık Kredisinin Özellikleri Nelerdir?
Ziraat Bankası seracılık kredisinin özellikleri şunlardır: Seracılık kredisi için 7 yıl vade seçeneği bulunmaktadır. Kişilerin bu 7 yılın ilk 2 senesinde düzenlerini kurabilmeleri açısından kendilerinden geri ödeme talep edilmemektedir. 32 saatlik bir eğitim almış olan ve ayrıca seracılık konusunda kabul gören bir proje sunmuş olan kişilere; 50.000 TL hibe kredi verilebilmektedir ve 100.000 TL’ye kadar devlet destekli kredi verilebilmektedir. Kişilerin seracılık faaliyetleri sırasında yaptıkları harcamaların %75’i karşılanmaktadır. Kişilere esnek bir ödeme planı oluşturulmaktadır ve kişiler senede bir kere veya birkaçayda bir kere, kredi ödemesi yapabilmektedirler.Şekerbank Seracılık Kredisinin Özellikleri Nelerdir?
Şekerbank seracılık kredisinin özellikleri şunlardır: Kişiler yaptıkları harcamaları faturalandırmaları halinde; Şekerbank’tan bu harcamaların %75’i oranında seracılık kredisi alabilmektedirler. Şekerbank seracılık kredisi alan kişilere 60 aya varan vade seçeneği sunmaktadır. Şekerbank’tan seracılık kredisi almak isteyen kişilerin; seracılık faaliyetleri ileuğraşmaya başlamasının üzerinden en az 2 yıl geçmiş olması gereklidir. Şekerbank kişilere kredinin geri ödemesi konusunda kolaylık sağlamaktadır.Mahsullerin toplanma zamanına denk gelebilmesi için; kişilerin senede bir kere toplu ödeme yapmasına izin vermektedir.Garanti Bankası Seracılık Kredisinin Özellikleri Nelerdir?Garanti Bankası seracılık kredisinin özellikleri şunlardır: Kişinin faturalandırabildiği seracılık ile ilgili harcamalarının %75’i oranında kredi verilebilmektedir. Kişi seracılık kredisini yeni bir sera kurabilmek için alabilmektedir. Ayrıca kişinin var olan serasını iyileştirme planı var ise veya var olan serasını işletebilmekte sıkıntı çekiyor ise; seracılık kredisini alabilmesi mümkündür.Yapı Kredi Bankası Seracılık Kredisinin Özellikleri Nelerdir?
Yapı Kredi Bankası seracılık kredisinin özellikleri şunlardır: Yapı Kredi Bankası, seracılık kredisi almak isteyen kişilere 12 aya varan vade seçeneği sunmaktadır. Yapı kredi Bankası, kişilere kredi verirken; yaptıkları harcamayı faturalandırmalarını istemektedir ve faturalandırdıkları harcamanın belirli bir kısmı için değil, tamamı için kredi vermektedir. Kişilerin esnek ödeme planı ile geri ödeme yapabilmeleri mümkün olduğu gibi, dilerlerse kredilerini tek seferde istedikleri zaman da kapatabilmektedirler.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.