SON DAKİKA
Hava Durumu

Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2019

Haber Giriş Tarihi: 11.09.2019 12:53
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2019

2019’daki devlet destekli evlilik kredisini almak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu şartların sağlanması gerekiyor. Evlenmek isteyen ancak düğün yapmak ya da yeni bir ev kurmak için yeterli bütçesi olmayan kişiler için devlet destek verebiliyor. Bu destek de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Maliye ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın katkılarıyla sağlanıyor. Devlet destekli evlilik kredisinin yanı sıra bankalara da evlilik için kredi almak adına başvuruda bulunulabilir.Devlet Destekli Evlilik Kredisi Alma Şartları Nelerdir?
Devlet destekli evlilik kredisi alma koşulları arasında herhangi bir ağır suç işlenmemiş olması bulunuyor. Devlet evlenmek isteyen kişilere kredi verirken bazı şartlar aranıyor. Bu şartlardan bir tanesi de Türk Ceza Kanunu’nda yer alan ağır suçlardan bir tanesinden dolayı ceza alınmamış olmasıdır. Ayrıca bu destek herkese de verilmiyor. Yalnızca maddi yetersizlik çeken kişilerin bu devlet destekli krediye başvurabilmesi mümkün oluyor. Maddi imkanı olan kişiler bu krediyi alamıyor. Bundan dolayı maddi olanaksızlıklardan dolayı evlenemeyecek durumda olunduğunun kanıtlanması gerekiyor. Bunların dışında evlilik kredisi alabilmek için bir yaş sınırı da bulunuyor. Bu kredi 18 yaşından büyük 26 yaşından da küçük kişilere sağlanıyor. Geçtiğimiz yıllarda 24 olan bu üst yaş sınırı daha sonrasında 26 yaşa yükseltildi.Devlet Evlenmek İsteyen Kişilere Ne Kadar Destek Veriyor?
Devlet destekli evlilik kredisi miktarı 10 bin TL’dir. Devlet maddi yetersizlik yaşayan kişilere evlenecekleri zaman kredi desteği sağlıyor. Devlet 10 bin TL’ye kadar evlilik kredisi verebiliyor. Bu krediye faiz uygulanmıyor. Ayrıca kredi taksitlerinin ödenebilmesi için 4 yıllık süre de tanınıyor. Ancak bu krediyi 1 yıl erteleme ihtimali de bulunuyor. Şayet evlenen çiftler evliliklerinin ilk yıllarında çocuk sahibi olurlarsa kredi taksitlerini 1 yıl erteleyebiliyorlar.Akbank Evlilik Kredi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
Akbank evlilik kredisi başvuru belgelerinden bir tanesi nüfus cüzdanıdır. Devlet destekli evlilik kredilerinin yanı sıra evlenmek için bankalardan kredi alınabilmesi de mümkündür. Evlenmek isteyen kişilere kredi sağlayan bankalardan bir tanesi Akbank’tır. Akbank düğün kredisi kampanyası düzenlemiştir. Bu kampanya kapsamında da uygun faiz oranlarına sahip ve herhangi bir masrafı bulunmayan kredinin alınabilmesi mümkündür. Bu krediyi almak isteyen kişilerin bankanın talep ettiği belgeler ile Akbank şubesine başvuruda bulunması gerekiyor. Akbank’ın düğün kredisi için istediği belgeler nüfus cüzdanı dışında şu şekildedir:
  • Çalışma durumuna göre gelir belgesi,
  • Adres teyidine ilişkin belgeler.
Yapı Kredi Evlilik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?
Yapı Kredi evlilik kredisi başvuru yöntemlerinden bir tanesi banka şubesine gidilmesidir. Yapı Kredi Bankası evlilik harcamaları için kredi desteği veriyor. Bu kredinin de 48 ay vadesi bulunuyor. Ayrıca Yapı Kredi müşterilerine evlilik kredisini uygun faiz oranları ile veriyor. Yapı Kredi’nin Evlilik Kredisi’ne başvurular banka şubesinden yapılabiliyor. Ancak bunun yanı sıra internet bankacılığı ve mobil şubeler üzerinden de başvuruların gerçekleştirilebilmesi mümkündür. SMS ile hızlı bir şekilde kredi başvurusu yapmak isteyen kişiler ise Kredi Türü boşluk TC Kimlik Numarası boşluk Aylık Net Geliri yazarak 4411’e mesaj göndermelidir. Evlilik kredisine başvuru yöntemlerinden sonuncusu ise 444 0 444 ya da 0850 222 0 444 numaralı Yapı Kredi telefon bankacılığının aranmasıdır. Bu krediye başvuran kişilerin de başvuru sonuçları 24 saat içerisinde bildiriliyor.Türkiye Finans Düğün Finansmanı Hesaplaması
Türkiye Finans düğün finansmanı hesaplama aracı bankanın internet sitesinde mevcuttur. Devlet destekli evlilik kredisi dışında faizsiz evlilik kredisi almak isteyen kişiler Türkiye Finans’a başvurabilir. Türkiye Finans, finans bankacılığına uygun olarak sağladığı kredilerde faiz uygulamıyor. Bunun yerine kredi taksitlerine kar payı ekleniyor. Krediye başvurular da banka şubelerinden yapılıyor. Başvuru yapmadan önce kredi hesaplaması yapmak isteyen kişiler bunun için Türkiye Finans internet sitesine girebilirler. Bankanın sitesinde Evlilik Finansmanı sayfası bulunuyor. Bu sayfada yer alan Hesaplama Aracı’na tıklanmasının ardından finansman hesaplaması kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Hesaplamanın da yapılabilmesi için çekilmek istenen finansmanın miktarı ve taksit sayısı yazılmalıdır.QNB Finansbank Evlilik Kredisi Vade Sayısı Kaçtır?
QNB Finansbank evlilik kredisi vade sayısı 60 aya kadar çıkabiliyor. QNB Finansbank doğrudan evlilik kredisi vermiyor. Ancak ihtiyaç kredisi kapsamında evlilik için kredi alınabiliyor. QNB Finansbank’ın ihtiyaç kredisinin de 60 ay vadesi bulunuyor. QNB Finansbank 35 bin TL’ye kadar da ihtiyaç kredisi sağlayabiliyor. QNB Finansbank’ın müşterilerine sunduğu en büyük ayrıcalıklardan bir tanesi taksitlerin 3 ay ertelenebilmesine olanak tanımasıdır. Böylece kredi alındıktan 3 ay sonra ödemelere başvurulabilmesi mümkündür. Bunun yanı sıra QNB Finansbank farklı ödeme seçeneklerine de sahiptir. Bütçenize en uygun ödeme planının oluşturulabilmesi için de en yakın QNB Finansbank şubesi ile iletişime geçmeniz gereklidir.Çeyiz Hesabı Açan Kişilere Devletin Verdiği Destek Oranı Kaçtır?
Çeyiz hesabına devlet desteğinin miktarı %25’tir. Devletin evlenmek isteyen kişilere sağladığı imkanlardan bir tanesi çeyiz hesabıdır. Anlaşmalı olunan bankalardan çeyiz hesabı açtıran kişiler devletin %25 oranında desteğine sahip olabiliyor. Bir birikim hesabı olan çeyiz hesabı ile rahat bir şekilde evlenebilmek de mümkün oluyor. Devletin sağladığı desteğin oranı ise ne kadar süre ile birikim yapıldığına göre değişiyor. Birikim yapılan süreye göre devletin katısı şu şekildedir:
  • 36 ile 47 ay arasında birikim yapanlar için %20,
  • 48 ay ile 59 ay arasında birikim yapanlar için %22,
  • 60 ay ve üzeri sürede birikim yapanlar için %25.
Çeyiz Hesabı Açma Şartları Nelerdir?
Çeyiz hesabı açma koşullarından bir tanesi 24 yaşından küçük olunmasıdır. Devletin destek verdiği çeyiz hesabını açabilmek adına bazı koşulların sağlanması gerekiyor. Bu koşullardan da en önemlisi yaş sınırıdır. 24 yaşından büyük kişilerin çeyiz hesabı açabilmesi mümkün değildir. Bunun yanı sıra hesap açacak olan kişilerin daha önceden evlenmemiş olması da şarttır. Daha önce evlenmiş ya da boşanmış olan kişiler çeyiz hesabı açamazlar. Bunların yanı sıra aranan bir diğer şart ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunmasıdır. Ayrıca devletin katısından yararlanabilmek için düzenli olarak para biriktiriliyor olunmalıdır. En az 36 ay boyunca aksatmadan çeyiz hesabına para aktarılmalıdır. Devletin %25’lik katısından yararlanabilmek için de en az 60 ay birikim yapılmalıdır.Hangi Bankalardan Çeyiz Hesabı Açılabilir?
Çeyiz hesabı açılabilecek bankalardan bir tanesi Ziraat Bankası’dır. Yalnızca Türk Lirası cinsinden açılabilen çeyiz hesabını açmak isteyen kişilerin başvurabilecekleri farklı bankalar mevcuttur. Evlenmek için devletten destek almak isteyen kişiler devlet destekli evlilik kredisinin yanı sıra devlet destekli çeyiz hesabına da başvurabilirler. Bir devlet bankası olmasından dolayı da çeyiz hesabı açtıracak kişilerin en çok başvurduğu adres Ziraat Bankası’dır. Ancak Ziraat Bankası dışında da pek çok bankadan çeyiz hesabı açılabilir. Çeyiz hesabı açmaya olanak tanıyan bankalardan da bazıları şu şekildedir:
  • Akbank,
  • Vakıfbank,
  • Ziraat Katılım Bankası,
  • Kuveyt Türk,
  • Yapı Kredi Bankası.
Bankaların çeyiz hesabı açan kişilere sağladıkları olanaklar da birbirilerinden farklı olabiliyor. Bundan dolayı çeyiz hesabına dair detaylı bilgi almak için bankalar ile iletişime geçilmesi gerekiyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.