SON DAKİKA
Hava Durumu

Denizbank 1 Ay İçinde Satılıyor! Yeni Sahibi Açıklandı

Haber Giriş Tarihi: 06.07.2019 08:28
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Denizbank 1 Ay İçinde Satılıyor! Yeni Sahibi Açıklandı

Rus merkezli uluslararası bankalardan olan Sberbank, sahibi olduğu Denizbank’ın satışı için gereken tüm izinlerin alındığı ve bankanın satış sürecinin 1 ay içinde tamamlanacağını duyurdu. Sberbank yönetimi tarafından yapılan kamuoyu duyurusunda, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Denizbank’ın Emirates NBD Bank PJSC’ye devredilme süreci hakkında yapılan başvurunun onaylandığı açıklandı.

Bankacılık Düzenleme veDenetleme Kurumu’nun Denizbank’ın Emirates NBD Bank PJSC’ye devri için vermişolduğu onay hakkında yapılan açıklamada, devir süreci için gerekli olan tümizinlerin alındığına dikkat çekildi. Mevcut durumda devir sürecinintamamlanması için sadece şirket prosedürlerine dair teknik kısımların kaldığıbelirtilirken bu sürecin de kısa bir süre içinde sonuçlandırılacağı ifadeedildi.

Denizbank Ruslardan Araplara Geçiyor

Rusya’nın en büyük devlet bankası olan Sberbank’ın yönetim kurulu başkan yardımcısı Lev Hasis, sahibi oldukları Denizbank’ın Emirates NBD Bank PJSC’ye satışının tamamlanması için her iki tarafın da düzenleyici kurumlarından gerekli olan izinlerin alındığını kamuoyuna duyurdu. Hasis, satış protokolü kapsamında Denizbank’ın hisselerinin %99.85’inin Emirates NBD’ye devri için tamamlanması gereken şirket prosedürlerine dair teknik kısımların bir ay içinde sonuçlandırılacağını ifade etti.

15,48 Milyar TL’ye El Sıkıştılar

Sberbank ve Emirates NBD, Denizbank’ın hisselerinin %99.85’inin Emirates NBD’ye devredilmesi konusunda 15,48 milyar TL bedel üzerinde anlaşmaya varmışlardı. Geçtiğimiz dönemde Sberbank’tan bu konuya ilişkin yapılan açıklamada, satış işlemlerinin 2019 yılının ilk çeyreğinde tamamlanmasının öngörüldüğü ifade edilmişti. Öte yandan Rusya’nın en büyük banka kuruluşu olan Sberbank, Denizbank’ı Belçikalı finans kuruluşu Dexia’nın iflas etmesi üzerine 2012 yılında satın almıştı. Belçika merkezli Dexia ise 2006 tarihinde Denizbank hisselerinin %72’ini o dönemin parasıyla 2.4 milyar dolara Zorlu Holding'ten satın almıştı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.