SON DAKİKA
Hava Durumu

BDDK SWAP İşlemlerinde Bankalara Yeniden Sınırlama Getirdi!

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) doların hızlı yükselişinden dolayı bankaların yasal öz kaynaklarına yüzde 10 sınırlama getirdiğini açıkladı. BDDK kararlarına haberimizden ulaşabilirsiniz.

Haber Giriş Tarihi: 19.12.2019 08:35
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
BDDK SWAP İşlemlerinde Bankalara Yeniden Sınırlama Getirdi!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından doların hafta başından itibaren hızla yükselmesinin ardından bankalara yasal özkaynaklarda %10 sınırlama getirdi. Bankaların yurt dışı yerleşiklere vadisine 7 gün ve daha az kalan TL satım swap işlemleri için getirdiği sınırlama ile döviz kurunun hızlı yükselişini frenlemeyi hedeflemiştir. Son iki ayın en yüksek seviyelerine ulaşan doların yükselmesinin önüne geçmek için alınan yeni kararda, TL satın yönündeki swap, forward, opsiyon ve diğer benzer türev işlemler için toplam yasal özkaynaklarda %10 seviyesinin geçilmemesi kararı alınmıştır. BDDK’DAN KRİTİK SWAP AÇIKLAMASI


BDDK tarafından alınan yeni kararlar birlikte bankaların yedi gün ve daha kısa süre vade kalan TL satım yönündeki yabancı para işlemleri için toplam yasal özkaynaklarının %10’nunu geçmemesi kararını vermiştir. Konuya ilişkin BDDK tarafından yayınlanan açıklamaya göre, bankaların yurt dışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz ve diğer bacı TL olmak üzere, vadesi yedi gün ve daha az kalan TL satım yönündeki para swap, forward ve türev işlem tutarları toplamının, bankalar tarafından hesaplanan en son yasal özkaynaklarının %10’unu geçemeyeceği ve söz konusu oranların günlük olarka solo ve konsolide bazda hesaplanmasına karar verilmiştir.BDDK tarafından swap işlemlerine yönelik daha önceden de benzer kararlar alınmıştı. Alınan son karar ise dolar kurunun son haftada hızlı bir hareketle göstermesi olarak yorumlanmaktadır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.