SON DAKİKA
Hava Durumu

Bankacılar Endişeli! Merkez Bankası Hazineye Para Mı Aktaracak?

Merkez Bankası’nın Değerleme Hesabı son bir ayda 20 milyar TL geriledi! Yaşanan bu azalış bankacılar tarafından Merkez Bankası’ndan Hazineye para aktarımı olarak değerlendirilerek endişeye sebep oldu! Merkez Bankası konu ile ilgili değerleme hesabı işleyişinde değişiklik gerçekleşmediği açıklamasını yaptı. Merkez Bankası değerleme hesabında yaşana gerileme tutarı ve değerleme hesabının işlevi ayrıntıları haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 23.11.2019 09:51
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Bankacılar Endişeli! Merkez Bankası Hazineye Para Mı Aktaracak?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) analitik bilançosunda yer alan “Değerleme Hesabı” bir ayda 20 milyar TL geriledi! Yaşanan bu gelişme bankacılık sektörü tarafından Hazineye para aktarılma hazırlığı olarak yorumlanırken, Merkez Bankasından değerleme hesabı işleyişinde herhangi bir değişiklik yapılmadığı açıklaması geldi.20 KASIM TARİHİ İTİBARİYLE DEĞERLEME HESABI 47,2 MİLYAR TL!


Merkez Bankasının analitik bilançosunda yer alan “Değerleme Hesabı” 20 Kasım’da 47,2 milyar TL’ye geriledi. Bir ay önce 69 Milyar TL olan hesap, 2018 yılı sonunda 45 milyar TL olarak gerçekleşmişti.REUTERS: “GELECEK YIL 100 MİLYAR TL KAYNAK HAZİNEYE AKTARILABİLİR!”


Reuters haber ajansının 22 Ekim’de yaptığı haberde Merkez Bankasının değerleme hesabında bulunan miktar için bütçe gelir hesabına aktarılma çalışmalarının yapıldığı duyurulmuştu. Reuters’in kaynaklarına dayandırdığı haberde, söz konusu aktarımın 100 milyar TL’yi bulabileceği belirtilmişti!MURAT UYSAL: “DEĞERLEME HESABINA İLİŞKİN ÇALIŞMA YOK!”


Reuters tarafından duyurulan haber ardından TCMB Başkanı Murat Uysal açıklama yaparak, değerleme hesabı ile ilgili bir çalışmanın olmadığını belirtmişti. Uysal açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı: “Değerleme hesabının mevcut yapısı dışında ne bir çalışma, ne de bir fikrimiz var. Değerleme hesabına ilişkin bir çalışma yok.DEĞERLEME HESABI NEDİR?


Değerleme hesabı, Türk Lirası’nın yabancı para çeşitleri ile altın karşısındaki değer değişimleri sonucu oluşan farkların yansıtıldığı, Merkez Bankası analitik bilançosunun bir kalemidir. Bugüne kadar değerleme hesabındaki miktarlar için Hazineye kar payı ödemesi yapılmadı. Yaşanan azalış sonrasında, değerleme hesabından Hazineye kar payı ödemesi yapılacağı sonucu çıkartılarak, piyasalarda tedirginliğe sebep oldu.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.