SON DAKİKA
Hava Durumu

Balon Kredi Veren Bankalar 2019

Haber Giriş Tarihi: 17.06.2019 13:04
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Balon Kredi Veren Bankalar 2019

Balon kredi ödemesi veren bankalar bu ödeme programını esnek ödeme paketleri kapsamında müşterilerine sunuyorlar. Balon kredi daha çok yatırımcıların tercih ettiği bir kredi türüdür. Genellikle aylık maaşlı çalışan kişilerin çok rağbet ettiği bir ödeme türü değildir. Yine de konut kredisi ya da taşıt kredisi gibi yüklü ödemelerin yapılacağı kredilerde, esnek kredi ödemeli ya da balon ödemeli krediye rağbetin arttığı görülüyor. Son yasal düzenlemelerde belirtildiğine göre, bütün krediler gibi balon ödemeli krediler de sadece TL üzerinden alınabilir ve ödenebilir. TL dışında herhangi bir başka para birimi üzerinden kredi işlemi yapılmaz.

Balon Kredi Nedir?

Balon kredi denildiğinde bankanın geri ödeme için izin verdiği ödeme programı, alışılmış normal eşit taksitli ödeme programından farklı oluyor. Bankalar rekabet ortamı nedeniyle, müşterilerine kredi verebilmek için çok çeşitli ödeme programları hazırlıyorlar. Bunları da esnek ödeme programı olarak adlandırıyorlar. Esnek ödeme programlarında müşteriler ödeme koşullarını kendileri belirliyorlar.

Balon ödeme de bu esnek ödeme programı içinde yer alan ödemeşekillerinden biridir. Müşteriler balon krediyi, ihtiyaç kredisi konusunda pektercih etmiyorlar. Taşıt ve/veya konut kredileri söz konusu olduğunda ise balonkredi müşterilerin % 40 oranında tercih ettiği bir ödeme şeklidir.

Balon ödemeler vadeli borçların yapılanması konusunda da büyükavantajlar sağlıyorlar. Balon ödemeli kredi demek, kredi çeken müşterininödediği ilk taksitlerin düşük olduğu, fakat kalan borcun tamamının ödenecek enson taksitte ödeyerek bankaya olan borcunu kapatması demektir.

Bu ödeme şekli taksitler ödenirken rahat olsa da eğer kredi çekenkişinin en son yüklü ödemeyi kapatacak kadar finansmanı yoksa, çok da uygun biryöntem değildir.

Balon ödemenin avantajı yatırımcılar için uygun olmasıdır. Şöyle ki,aylık taksitler düşük olacağı için kredi çekmiş olan kişi elinde kalan aylıktaksitin fazlası ile yatırım yapabilir. Bu yatırımlardan elde ettiği gelirlerlede en son ödemesini rahatlatabilir.

Türkiye İş BankasıBalon Kredi

Türkiye İş Bankası esnaf kredisi ve ertelemeli kredi imkanları da dahil olmak üzere müşterilerine pek çok kredi geri ödeme seçeneği sunuyor. İş bankası ertelemeli kredi ödeme seçeneğini, sadece konut kredilerinde uyguluyor. En fazla kadar 6 aya kadar ertelemeli konut kredisi kullandırıyor. Türkiye İş Bankası, aynı zamanda kendi müşterilerine balon ödemeli esnek kredi ödemesi avantajını da sunan bankalar arasında bulunuyor. İş Bankasının geri ödeme programında, müşteriler aylık olarak kendi belirledikleri taksit tutarlarını ödüyorlar, fakat belli aralıklarla daha yüklü ödemeler yapıyorlar.

Garanti Bankası BalonKredi

Garanti bankası balon ödemeli mortgage paketlerini müşterilerine sunuyor. Garanti bankasının balon ödemeli kredisinin koşulları şunlardır:

 • Balon ödemeli sistemde Garanti Bankasının uyguladığı faizoranı % 1.95 olarak belirlenmiştir. Bu faiz oranı ödeme süresi boyunca aynıkalır. Ödeme vadesi bitmeden önce faiz oranı değiştirilmez.
 • Kredi TL cinsinden kullanılabilir.
 • Geri ödeme vadesi 240 aya kadar uzatılabilir.
 • En fazla kullanılabilecek kredi miktarı eksperiz raporundaverilen değerin % 80’i kadar olabilir.
Akbank Balon Kredileri

Akbank yıllardır istikrarlı olarak müşterilerine esnek ödemeli kredi paketleri sunuyor. Akbank balon kredi geri ödemesi ile ödeme yapılacak kredinin şartları şunlardır:

 • Alınacak krediye banka tarafından uygulanacak faiz oranı %2.06’dır.
 • Kredi tutarının en fazla % 30’a kadar olan kısmı taksitlereyayılmak yerine topluca ödenebilir.
Akbank Gönlüne GöreÖde

Akbank ‘’Gönlüne Göre Öde’’ paketi ile KOBİ’lere balon ödeme yöntemi yapma imkanı sunuyor.Gönlüne göre öde kredisinin şartları şunlardır:

 • Kredi çekecek müşterinin alabileceği maksimum kredi miktarı50 000 TL’dir.
 • Müşteriye geri ödeme için verilen vade en fazla 36 aydır.
 • Kredi TL cinsinden alınabilir ve ödenebilir.
 • Ödeme planı alternatifleri aylık eşit taksitli, 2 ayda 1ödemeli, 6 ayda 1 ödemeli, 3 ay ödemesiz, 6 ay ödemesiz ya da son taksit balonödemeli olabilir.
Akbank Balon ÖdemeliTaşıt Kredisi

Akbank balon kredi desteğini taşıt kredisi alırken dekullandırıyor. Fakat bu konu ile ilgili uygulamalar, alınacak taşıta göre değişebileceğiiçin ancak şubelerden bilgi alınabiliyor.

Vakıfbank TaşıtKredisi (Balon Kredi)

Vakıfbank taşıt kredisi geri ödeme seçeneklerinde esnek ödeme paketleri arasında balon ödemeli kredi paketleri de müşterilerine sunuyor. Kampanya koşulları şunlardır:

 • Kasko için belirlenen değeri 120 000 TL’yi aşan araçların 120000 TL’sine kadar %70 oranında, 120 000 TL’yi aşan kısım için ise en fazla %50’yekadar kredi kullandırılıyor.
 • Taşıtın en son fatura değeri 120 000 TL ya da daha altındaise taşıt kredisi vadeleri 60 aya kadar uzatılabilir. Eğer kredi kullanılacaktaşıtın son değeri 120 000 TL’nin üzerinde ise ödeme vadesi en fazla 48 ayakadar uzatılıyor.
 • Uygulanan faiz oranı %1.89’dur.
 • Bu tip bir kredi kullanılırken hayat sigortası zorunluluğubulunmuyor.
Vakıfbank Balon İhtiyaçKredisi

Vakıfbank ihtiyaç kredisi geri ödemesi sırasında esnek ödemeli paketlerimüşterilerinin kullanımına sunuyor. Bu pakette, en son taksitte yüklü ödeme ilekredi borcunu tamamen kapatılmasına imkanı tanıyan balon kredi geri ödemesistemi de bulunuyor. Vakıfbank ihtiyaç kredisi özellikleri şunlardır:

 • Krediye uygulanan faiz oranı % 1.89’dur.
 • Geri ödeme vadesi 60 aya kadar uzatılmıştır.
 • KREDI, TC Kimlik No, Aylık belgelenebilen gelir miktarı yazılarak cep telefon üzerinden 5742’ye SMS göndermek suretiyle kredi talebi yapılabiliyor.

KONUYLA ALAKALI DİĞER YAZIMIZ: Ertelemeli kredi veren bankalar 2019

Denizbank Balon İhtiyaçKredisi

Denizbank ihtiyaç finansmanı desteğinde bulunurken, geri ödemede balon ödemeyapılabilmesine de imkan tanıyor. Denizbank’ın esnek geri ödemeli kredisi FitKredi olarak adlandırılıyor. Bu kredinin özellikleri şunlardır:

 • İsteğe bağlı olarak ödemeden önceki ilk taksit, 45 günsonraya ertelenebiliyor.
 • Geri ödeme vade sınırı en geç 60 ay olup, bu süre zarfındamüşteriler ödeme koşullarını kendileri belirleyebiliyorlar.
 • Denizbank Fit Kredi geri ödemesinde en düşük faiz oranı %2.09 olarak belirlenmiştir. Eğer kredi miktarı 2000 TL ile 10 000 TL arasındaise % 2.09 aylık faiz uygulanır. Eğer çekilecek kredi miktarı 10 000 TL veüzerinde olup geri ödeme vadesi 12 ay ile 60 ay arasında ise uygulanacak faizoranı %2.5 oluyor.
 • Kredi başvurusu internet bankacılığından ya da nüfus cüzdanı ileen yakın Denizbank şubesine gidilerek yapılabilir.
Esnek Geri Ödemeli Kredi Planı

Esnek geri ödeme programı uygulayan bu bankaların yanı sıra aşağıda belirtilen bankalar da esnek geri ödeme ve balon ödeme programı ile ödemeyi kabul ediyor. Buna göre ödeme yapılmasını kabul eden diğer bankalar şunlardır:

 • Yapı ve Kredi,
 • TEB,
 • HSBC,
 • Odea Bank
 • Halkbank,
 • Bankpozitif,
 • ICBC
 • Ziraat Bankası,
 • ING Bank
 • Fibabanka’ dır.

Söz konusu bankalar esnek geri ödeme programlarını alınacak krediye vemüşteriye özel belirledikleri için konu hakkında bilgi edinmek için size enyakın şubeye giderek müşteri temsilcisi ile yüz yüze konuşunuz.

Balon kredi veren bankalarhakkında sunulabilecek güncel bilgiler bunlardır. Bu konudaki, gelişmeleryakından takip ediliyor. Bu kredilerde olabilecek faiz oranları, geri ödemevadesi ve/veya şartları hakkındaki en son değişiklikler düzenli olarakgüncellenmektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.