SON DAKİKA
Hava Durumu

Arsa Tapulu Daireye Kredi Veren Bankalar 2019

Haber Giriş Tarihi: 15.06.2019 13:14
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Arsa Tapulu Daireye Kredi Veren Bankalar 2019

Arsa tapulu eve kredi veren bankalar hakkında detaylı araştırmalar yaptık. Edindiğimiz bilgileri bu yazımızda sizinle paylaşıyoruz. Ev sahibi olmak amacıyla kredi alan kişiler bankaların konut kredisi avantajlarından faydalanıyorlar.  Bankalar yapımı bitmiş ve tapusu teslim edilmiş evlere kredi veriyor. Bunun yanı sıra pek çok insan ev inşaat halindeyken anlaşma yaparak ödemeye başlıyor. Böyle bir durumda insanların elinde ev tapusu değil, arsa tapusu bulunuyor. Bu durumda kredi çekmek isteyenler de arsa tapulu daireye kredi veren bankaları araştırmak zorunda kalıyor.

Bankalarverdikleri borcu geri alma esasınagöre hareket ederler. Banka verdiği krediyi geri alacağını garanti etmekamacıyla, ev kredisi verirken tapusuz eve kredi vermiyor. Bankanın yöntemi, krediverdiği evin tapusunun üzerine ipotek koyarak müşterisine kredi kullandırmaktır.Bu nedenle banka daima kredi vereceği eve ait kat mülkiyeti ya da kat irtifakıkoşullarını sağlayan tapu olması koşulunu öne sürer. Tapu üzerinde mesken olarakbelirlenmeyen evlere bankalar kredi vermek istemiyorlar. 

Arsa tapusuolan ve kredi almak isteyen müşteriler bir başka meskeni ipotek ettirerek kredialabiliyor. Bu uygulama hemen hemen bütün banklarda geçerliliğini koruyan biryöntemdir.

Arsa Tapusu

Topraktapusu bir başkadeyişle arsa tapusunun verilme nedeni şudur:

İnşaatı henüz tamamlanmamış bir binadan ev alınması halinde, ev henüz bitmediği için daire tapusu alınamaz. Böyle alınan tapulara ‘’toprak hisseli tapu’’, ‘’topraktan tapu’’ ya da ‘’toprak tapulu daire’’ deniyor. Toprak tapusu daha çok kat karşılığında iş yapan inşaat firmalarının satış sistemi olarak bilinir.

Toprak Tapusu Alınması

Arsa tapusualınmasının bir takımriskleri vardır. Bu riskler şunlardır:

 • İnşaatbitmeyebilir.
 • Biteninşaata oturma izni alınamayabilir.
 • Kaçakyapılar inşa ediliyor olabilir.

Bu konular gözönüne alındığında arsa tapusuna güvenerek ödemede bulunmak banka için ciddianlamda risklidir. Arsa tapusu alarak ev ödemesi yapmaya başlamadan,çalışacağınız müteahhit ya da firma hakkında detaylı bir araştırma yapmanızıöneriyoruz. Çünkü bu şartlarda ev alıyorum diyerek para ödeyen daha sonra dabüyük mağduriyet yaşayan insanların sayısı az değildir.

Ev almakisteyenler için konut kredisi kullanmak cazip bir seçenektir. Çünkü konut uzunvadede ödenebilen yüklü bir meblağ olduğu için, kredi geri ödemesi de uzunvadeli olabilir. Bu nedenle de konut almak isteyen kişiler bankalara başvurarakkonut kredisi talebinde bulunur. Fakat ne yazık ki bankalar toprak tapuyu ya daarsa tapusunu yukarıda sayılan sebepler dolayısıyla yeterli bir güvence olarakgörmüyor ve toprak tapuya kredi vermek istemiyor.

Bazıdurumlarda bankalar arsa tapusuna kredi verebiliyorlar. Bunun için ön koşulolarak yapımı bitmiş ve kat mülkiyeti ya da kat irtifakı tapusu olan bir başka gayrımenkulun güvence olarak gösterilmesini istiyorlar. Yani bitmiş tapusu hazır birbaşka eve ipotek koyarak kredi vermeyi kabul ediyorlar.

Arsa Tapusu Alımı

Topraktapusu alımı ev inşaatıdevam eden yapılara, oturma izni çıkmamış yapılara ya da kaçak yapılar içinbaşvuruda bulunularak tapu alınmasıdır.

Tamamlanmamış Yapılar

İnşaatıbitmediği için butapular, satışa çıkarıldığı takdirde ev tapusu olarak değil arsa tapusu olarakişlem görür.

Böyle bir tapualmak için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Öncelikleinşaatın yapımını üstelenen müteahhitin ya da firmanın geçmiş referanslarınıinceleyin.
 • Sizesatılmak istenen inşaatın tapu kayıtlarını ve/veya imar planını inceleyin. Buşekilde yerleşmeyi planladığınız alanın, konut alanı olup olmayacağınıöğrenirsiniz.
 • İnşaatfirmasının ya da müteahhitin teknik şartnamelerini iyice inceleyin.
 • Yapılacaksözleşmenin noterden onaylı olması konusunda ısrarcı olun. Yani sözleşmeyinoter huzurunda yaptırın. Bu şekilde sözleşme tarihi, dairenin planlanan teslimtarihi ve sosyal tesislere ait bilgilerin sözleşmede detaylı olarakbelirtilmesini sağlamış olursunuz.
Bitmiş Fakat İçinde Oturulmasına İzinVerilmeyen Binalar

Oturma izniolmayan yapıların inşaatıbitmiştir. Fakat bulunduğu bölgeye uygun yapılmayan binalara ‘’Oturma İzniBelgesi’’ verilmez. Söz gelimi, projesinden fazla kat çıkılan binalar, ekstrabalkon yapılmış evler, projede belirtilen kiriş ve kolon sayılarında izinsizolarak değişiklik yapılmış olması gibi durumlarda ‘’Oturma İzni Belgesi’’verilmez.

Böyle birbinadaki daire, satılmak istendiğinde dairenin tapusu ev tapusu olarakdeğerlendirilemez sadece arsa tapusu olarak kabul edilir. Yani satış yalnızca topraktapusu üzerinden yapılabilir.

Kaçak Binalar

Kaçakyapılar bir arsaüzerinde izinsiz olarak yapılıp satılan evlerdir. Bu evlerin satışı da arsatapusu üzerinden yapılır. Çünkü bu tapuların izni alınmamış olunduğu için tapumüdürlüğünde arsa tapusu olarak geçiyor.

Arsa Tapulu Eve DASK

Topraktapulu daireye DASKyapılıp yapılmayacağı zaman zaman tartışma konusu olabiliyor. Kanunlarımızagöre tapusu bulunan bütün evlerin, ofislerin, dükkanları, işyerlerinin, doğalafetlere karşı sigortalanması zorunludur. Yani mülkün tapusunda arsa ya datarla ibaresi geçse dahi DASK yaptırılması zorunludur. Bu zorunluluk 587 sayılısayılı Kanun Hükmünde Kararname ile belirlenmiştir.

Arsa Tapulu Daireye Kredi VerenBankalar

QNB Finansbank: Toprak tapulu eve kredi veren bankalardan birisi Finansbank’tır. Bu durumda göz önünde bulundurulması gereken şartlar şunlardır.

 • Başvurudabulunmak isteyenler en yakın Finansbank şubesine uğramalıdır.
 • Sadecetapu ipoteği yeterli değilse bir başka evin ipoteği de istenebilir.
 • Kredialmak isteyen kişinin gelir durumu göz önünde tutularak kredi çıkartılır.
 • Genelkural olarak, ne yazık ki arsa tapulu kredilerin kabulü yavaş olur.

Vakıfbank: Arsa tapulu daireye kredi veren bir başka banka da Vakıfbank’tır. Bunun için Vakıfbank’ın istediği koşullar şunlardır:

 • Krediçekmek isteyen kişinin düzenli bir geliri olmalıdır.
 • Bankatarafından yapılacak soruşturma sonucu olumlu olmalıdır.
 • Enfazla ödenebilecek kredi miktarı arsanın ekspertiz değerinin %75’i kadardır.
 • Bukredi hayat sigortası olmadan kullandırılamaz.

Şekerbank: Arsa tapusuna kredi konusunda kolaylık sağlayan bir başka banka da Şekerbank’tır. Şekerbank verdiği kredinin geri dönüş vadesini 120 aya kadar uzatabiliyor. Şekerbank’ın verebileceği maksimum kredi miktarı ise ekspertiz değerinde belirtilen miktarın en fazla %45’i olabiliyor.

TEB: TEB ise arsa tapusuna kredi verdiği takdirde bu kredinin en geç 60 ayda ödenmesini istiyor. TEB’in verebileceği maksimum kredi miktarı belirlenen ekspertiz değerinin %60’ı kadardır.

İş Bankası: İş Bankasının arsa tapusuna verdiği kredi için belirlediği geri dönüş süresi en fazla 60 ay olabilir. Verebileceği kredi miktarı ise ekspertiz değerinin %50’si kadardır.

Ziraat Bankası: Ziraat bankası arsa tapusuna verdiği kredinin geri dönüş süresini 60 ay ile sınırlıyor. Verebileceği maksimum kredi miktarı ise ekspertiz raporunda belirtilen değerin en fazla %50 ‘si kadar olabiliyor.

Arsa Tapusunun Kat MülkiyetineDönüştürülmesi

Arsa tapusukat mülkiyetine dönüştürülebilir.Bu işlem irtifak hakları çerçevesinde yapılır. Bunun olması için bazı şartlarınyerine gelmesi istenir. Bu şartlar şunlardır:

 • Binanıninşaatının bitirilmiş olması gerekir. Böylece hisseli tapu kat mülkiyetine dönüştürülür.
 • Buişleme ait bir takım masrafların karşılanması gereklidir.

Arsa tapulu daireye kredi veren bankalar konusunda yürürlükte bulunan güncel banka bilgileri bunlardır.  Konu ile ilgili bilgiler değiştikçe ya da arttıkça, sayfamız da günün koşullarında yapılan değişikliklere göre güncellenmektedir.

Arazi almak istiyorsanız arsa için kredi veren bankalar listemizi inceleyebilir, cazip koşullarda kredi olanaklarına bakabilirsiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.