SON DAKİKA
Hava Durumu

Araç İpotekli Kredi Veren Bankalar 2019

Haber Giriş Tarihi: 15.06.2019 11:43
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Araç İpotekli Kredi Veren Bankalar 2019

Araç ipotekli ihtiyaç kredisi sağlamakta olan çeşitli bankalar sayesinde, kredi notu düşük olan ya da herhangi bir gelir belgesine sahip olmayan kişilerin, nakit ihtiyaçları karşılanmaktadır. Özellikle maaşında haciz bulunan ya da herhangi bir gelir belgesi bulunmayan kişilerin kredi talepleri, bankalar tarafından reddedilmektedir. Bu duruma bir çıkış oluşturabilmesi amacıyla, bazı bankalar tarafından taşıt ipotekli ihtiyaç kredileri verilmektedir. Bu bankaların belirlemiş olduğu koşulların yerine getirilmesi durumunda, düşük faizli krediler çekebilmek mümkündür. Ancak borcun belirtilen vade süresi içerisinde ödenememesi durumunda, araçlara banka tarafından el konulacağı unutulmamalıdır.

Sıfır ve ikinci el araçların ipotek edilmesi sonucu verilmekte olan bu krediler, 60 aya kadar vade seçeneğine sahip olsa da her banka tarafından verilmemektedir. Taşıt ipotekli kredinin her banka tarafından verilmemesinin sebebi; fazla kişi tarafından tercih edilmemesi ve konut ipoteğine göre daha az güvence sağlamasıdır. Araç ipoteği dışında ev ipotekli kredi veren bankalar da mevcuttur.

Araç İpotekli Kredi İçin İstenen Evraklar

Taşıt ipotekli kredi için istenen belgeler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kimlik kartı fotokopisi ya da ehliyetfotokopisi,
 • Düzeli geliri kanıtlamak amacıyla hazırlanangelir belgesi,
 • İkametgâh belgesi,
 • Kişinin ikamet ettiği adrese ait olan son üç aylıkfaturaların aslı,
 • Kredi için teminat gösterilmekte olan taşıtınruhsatının aslı ve ruhsat fotokopisi.
Araç İpotekli Kredilerin Özellikleri

Taşıt ipotekli kredilerin detayları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Araçların sıfır ve ikinci el olmasına önem verilmemektedir.
 • Alınabilecek en yüksek kredi tutarı, teminatgösterilen aracın ekspertiz değerinin %50’si kadardır.
 • Kredinin vade süresi boyunca, krediyi alan vekullanan kişi için hayat sigortası yaptırılmak zorundadır.
 • İpotek için gösterilmiş olan aracın, kredivadesi boyunca kasko sigortası yapılmak zorundadır.
Araç İpotekli İhtiyaç Kredisinin Genel Şartları

Taşıt teminatlı kredinin şartlarının yerine getirilmesi durumunda, bu krediye başvurmak ve belirtilen vade süresi içerisinde ödemesini gerçekleştirmek mümkündür. Taşınmaz mallarla ipotekli kredi alma hakkının bulunmasının yanı sıra, taşınır mal yani araçlarla da ipotekli kredi başvurusunun yapılabilmesi, nakit ihtiyacı bulunan kişileri bu krediye yöneltmektedir. Fakat araç ipoteği olarak belirlenen krediler için konut kredisi verilmemektedir. Genel olarak ihtiyaç kredisi kapsamında verilmekte olan taşıt ipotekli kredilerin, bilinmesi gereken 5 önemli koşulu bulunmaktadır. Bu koşulların sıralanışı, şu şekilde belirtilmiştir:

 • Kredinin miktarı, ipotek ettirilen aracındeğerinden fazla olamaz.
 • Kredi talep edecek kişinin, düzenli birgelirinin bulunması ve bu gelirini belgelemesi gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunacak kişilerin 18 yaşınıtamamlamış olması gerekirken, 70 ya da 75 yaşından büyük olmaması gerekmektedir.
 • Belirtilen araç üzerinde herhangi bir hacizolmamalıdır.
 • Kişinin sicil geçmişi ve kredi notu temizolmalı, istihbarat taramalarında herhangi bir problem bulunmamalıdır.
 • Araç ipotekli kredinin kullanıldığı süreboyunca, kredinin vadesi dolana kadar aracın kasko sigortası düzenli biçimdeödenmeli, krediyi alan kişiye de hayat sigortası yaptırılmalıdır.
Kredi Notu Düşük Kişilerin Araç İpoteğiyle Kredi Kullanma Hakkı Var Mıdır?

Kredi notu düşük kişilerin kredi kullanması, normal krediler için mümkün değildir. Ancak kredi notu risk oluşturacak seviyede düşük olan kişilerin bir mülkü ipotek göstermesi durumunda, teminat gösterdikleri mülkün ekspertiz değerine göre belirli bir oranda kredi kullanma hakları bulunmaktadır. Sadece kredi notu düşük olan ya da herhangi bir gelir belgesi bulunmayan kişiler için uygulanmakta olan bu kural, kredi notu normal ve normalüstü olan kişilerde geçerli olmamakla birlikte, sadece yüksek limitli kredi talep etmeleri durumunda kullanılmaktadır. Düşük faizlerle kredi kullanmak istiyorsanız en uygun kredi veren bankalar listemizi inceleyebilirsiniz.

Taşıt İpoteği Karşılığı Ne Kadar Kredi Kullanılabilir?

Araç ipotekli kredi miktarı, her bankaya göre farklılık göstermektedir. Teminat gösterilen taşıtın ekspertiz değerinin oranına göre belirlenmekte olan kredi limiti; aracın modeli, markası ve tipine göre değişmekte olup, en yüksek limit aracın ekspertiz değerinin %50’si kadar olabilmektedir. Ayrıca kanunlar kapsamında, taşıt ipotekli kredilerin en yüksek vadesi 60 ay olarak belirlenmiştir. Hiçbir banka bu süreden fazla vade uygulayamamaktadır.

Araç İpotekli Krediler İçin Kasko İsteniyor Mu?

Araç teminatlı kredilerde kasko sigortası bankaların kendilerini güvenceye alabilmek için zorunlu tuttukları bir durumdur. İpotek için teminat gösterilen aracın mevcutta bir kasko sigortası bulunuyorsa, krediyi verecek olan banka tarafından bu kaskonun devam ettirilmesi talep edilmektedir. Araçta kredi varsa kredinin vadesi dolana kadar mevcut kaskonun devam ettirilmesi istenirken, kaskosu bulunmayan araçların da kasko sigortası kapsamına girmesi, bankaların en büyük şartlarından sayılmaktadır.

Vakıfbank Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi


Vakıfbank taşıt teminatlı kredisinin
alınması için; başvuruda bulunmak isteyen kişinin üzerine kayıtlı olan aracı bankaya teminat göstermesi gerekmektedir. Taşıt ipotekli kredi almak için yapılması gereken tek şey, kişinin sahip olduğu aracı Vakıfbank şubelerine ipotek olarak sunması ve kredi talebinde bulunmasıdır. Uygun faizli taşıt kredilerinde, ipotek ettirilecek aracın kasko sigortası, Vakıfbank tarafından yaptırılmaktadır. Vakıfbank’tan alınacak olan araç ipotekli kredilerin vade süresi, 48 aya kadar çıkabilmektedir. Vakıfbank tarafından verilmekte olan taşıt ipotekli kredinin özellikleri, şu şekilde sıralanabilir:

 • Kredi talep eden kişinin düzenli gelirininbulunması,
 • Yapılan taramalar ve istihbarat incelemelerisonucunda, kişinin kredi notu ve sicilinin temiz olması,
 • En fazla 48 ay vadeye sahip olan kredilerinödenmesi için; aylık, üç aylık ya da krediyi alan kişinin belirlemiş olduğuşekilde ödeme modelinin gerçekleştirilmesi,
 • Krediyi alan kişi için hayat sigortasınınyaptırılması,
 • Rehin olarak verilecek aracın değerinin %50’sioranında kredi verilmesi.

Vakıfbank taşıt ipotekli kredi almak isteyen kişilerin,bankaya sunmaları gereken evraklar şu şekilde belirlenmiştir:

 • Kimlik Kartının aslı ve bir tane nüshası
 • Teminat gösterilmek istenen aracın ruhsatının fotokopisi
 • Kredi talebinde bulunmak istenen kişinin ikametgâhına ya da direkt kendisine ait faturaların son dönemki ödemelerini kanıtlamak amacıyla, son faturaların aslı ya da fotokopileri

Vakıfbank kredi kullanmak isteyenler için en kolay kredi veren bankalar içerisinde yer almaktadır.

Ziraat Bankası Taşıt İpotekli İhtiyaç Kredisi

Ziraat Bankası araç ipotekli kredisinin alınması sayesinde, gereksinim duyulan maddi ihtiyacın karşılanması mümkündür. Kredi talebinde bulunacak kişinin maaşında haciz bulunuyorsa, sicili temiz değilse, kredi notu düşükse ya da düzenli bir geliri bulunmuyorsa, üzerine kayıtlı aracını teminat göstermek şartıyla, Ziraat Bankasından kredi talep edebilmektedir. Araç ipotekli kredilerde belirlenecek olan üst limit, teminat gösterilen aracın ekspertiz değerinin %50’si olarak belirlenmektedir. Gerekli görülen durumlarda, banka ek güvence talebinde bulunabilir. Ayrıca teminat gösterilen aracın, kasko sigortası düzenli biçimde ödenmek zorundadır.

Akbank Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi
Akbank taşıt teminatlı ihtiyaç kredisi talebinde bulunmak isteyen kişilerin, kendi üzerlerine kayıtlı olan bir aracı, bankaya ipotek ettirmesi gerekecektir. Aracın modeli, yılı ya da ikinci el olması konusunda herhangi bir ayrım yapılmazken, teminat olarak kullanılacak olan aracın %50’si oranında kredi alma hakkı bulunmaktadır.

TEB Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi

TEB teminatlı kredi verirken, kişinin sahip olduğu evi ya da aracı ipotek altına almaktadır. Kişinin sahip olduğu evin %60 değerinde kredi miktarı belirlenirken, araç ipotekli kredilerde bu oran %50’ye inmektedir. Düzenli bir gelire sahip olan ve bu gelirini kanıtlayabilen tüm mülk ve taşıt sahiplerinin, Ekonomi Bankası araç ipotekli ve konut ipotekli kredilerinden faydalanma hakkı bulunmaktadır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.