SON DAKİKA
Hava Durumu

AÖF Kredi Kartı ile Ödeme

Haber Giriş Tarihi: 21.06.2019 05:42
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
AÖF Kredi Kartı ile Ödeme

AÖF kredi kartları ile ödeme sistemi sayesinde öğrenciler için büyük bir kolaylık getirilmiştir. Daha öncesinde AÖF harçları ödemesi sınırlı yöntemler ile gerçekleştirilmekteydi. Ancak, geçtiğimiz yıllarda yapılan yeni düzenlemeler sayesinde AÖF kredi kartı ödeme yöntemi hayata geçirilmiştir.

Kredi kartıyla yapabileceğiniz ödemelerden bazıları şunlardır:

AÖF Kayıt İçin GerekliBelgeler Nelerdir?

AÖF kayıtları içingerekli olan bazıbelgeler bulunmaktadır. Bu belgeleri sağlayamayan öğrencilerin üniversitekayıtları tamamlanmamaktadır. AÖF tarafından talep edilen belgelerin güncellistesi şu şekildedir:

 • AÖFinternet sitesinde yer alan başvuru belgesi,
 • Öğrenciadayları tarafından doldurulması gereken bilgi formu,
 • Öğrencilertarafından oluşturulacak kayıt bilgisi sorgulama sonucu belgesi,
 • Öğrencilereait güncel öğrenim belgesi,
 • Erkekadaylar hakkında askerlik durumu hakkında bilgi veren güncel askerlik durumbelgesi,
 • T.C.kimlik belgesi, geçerli pasaport belgesi ya da sürücü belgesi.

AÖFANADOLUYÖS için talep edilen belgeler ise yukarıdaki belgelere ek olarak şuşekilde açıklanmıştır:

 • Öğrenciadaylarının lise diplomalarının resmi onaylı kopyaları,
 • Öğrencilerinlise diploması ile yapılan denklik belgeleri ya da denklik belgesinin resmionaylı kopyası,
 • Öğrencilertarafından sağlanacak resmi kurumlardan alınan Türkçe yeterlilik belgesi.
AÖF Ders Seçimi NasılYapılır?

AÖFders seçimleriyaparken AÖF tarafından açıklanan tarihlerin göz önünde bulundurulmasıgerekmektedir. Belirtilen tarihler dışında kalan zaman hazırlığında ders seçimişlemi yapılamamaktadır. Öğrenciler, aof.anadolu.edu.tr internet sitesiaracılığı ile ders seçimi yapabilmektedir. AÖF tarafından 2019 yılı itibarı ileders seçim aşaması hakkında yapılan açıklama şu şekildedir:

 • AÖFöğrencileri bir ders dönemi içerisinde en fazla 45 kredi seçebilmektedir.
 • AÖFöğrencileri için sağlanan ders seçim ve ekle/sil işlemleri sadece belirtilentarihler arasında belirtilen dönem dersleri için yapılmaktadır. Ders seçimişlemini tamamlayan öğrenciler belirtilen tarih aralığı sonrasında herhangi biritiraz işleminde bulunamamaktadır. Bu yüzden öğrencilerin seçecekleri derslerkonusunda dikkatli davranmaları gerekmektedir.
 • Bazıdurumlarda öğrencilerin seçmedikleri dersler konusunda da sorumluluklarıbulunmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen öğrencilerin AÖF öğrenciişleri ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. AÖF  internet sitesinde yer alan açıklama veyönergelerin dikkatli bir şekilde okunması önemlidir.
 • Öğrencilerdaha önceden seçtikleri ve başarısız oldukları dersleri bir sonraki dönemmutlaka almak zorundadır.  Öğrencilerseçtikleri dersleri en az geçme notu alarak tamamladıkları takdirde mezunolabilmektedirler. Başarısız olunan tüm derslerin yeterli puan alınana kadaryeniden alınması gerekmektedir.
 • Öğrencilertarafından ödenecek harç tutarı seçecekleri ders miktarı ve krediye göredeğişiklik gösterebilmektedir. Harç tutarı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenöğrencilerin kısa bir süre içerisinde ders seçim işlemini tamamlamış olmalarıtavsiye edilmektedir. Seçilen dersler onaylandığında harç miktarı bilgisigörüntülenebilmektedir.
 • Öğretimyılı içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı iki kez kayıt işlemi yapılanöğrencilerin ders seçimi yapmaları mümkün değildir.
 • Yabancıdil eğitim programlarında ders seçimi yapmak isteyen öğrenciler ile kayıtyenileme işlemi yapmak isteyen öğrenciler için dil yeterliliği şartınınsağlanması gerekmektedir.
AÖF Harç Ücreti NereyeYatırılacak?

AÖF harç ücretleri ödeme işlemlerinde Ziraat Bankasıtarafından çeşitli yöntemler sağlanmaktadır. AÖF harç ödeme işlemi yapacaköğrencilerin ilk olarak ders seçimlerini tamamlamaları tavsiye edilmektedir.Güncel borç miktarının hazırlanabilmesi seçilecek ders ve kredi miktarınabağlıdır. AÖF harç ödemeleri için kullanılacak yöntemlerden bazıları şu şekildeduyurulmuştur:

 • İnternetbankacılığı kullanılarak,
 • ATM’leraracılığı ile kartlı ya da kartsız ödeme,
 • Mobilbankacılık yöntemleri ile yapılan ödeme.
AÖF Kayıt Yenileme İçin YapılmasıGereken Ödemeler

AÖFkayıt yenileme işlemleri içinders seçimlerinin tamamlanmış olması gerekmektedir. Ders seçimi yapanöğrencilerin aof.anadolu.edu.tr adresine giriş yaparak “Kayıt Otomasyon”sayfasına ilerlemeleri gerekmektedir. “Kayıt Yenileme” menüsünde hizmetvermekte olan  “Kayıt Otomasyon” sayfasıaracılığı ile harç ödemesi bilgileri almak mümkündür. Dönem öğrenim ücretiödemesi beklenen bazı fakülte ve bölümler şu şekilde açıklanmıştır:

 • Tıbbive Aromatik Bitkiler Bölümü,
 • BilgiYönetimi Bölümü,
 • TıbbiLaboratuvar Teknikleri Bölümü,
 • CoğrafiBilgi Sistemleri Bölümü,
 • KimyaTeknolojisi Bölümü,
 • EczaneHizmetleri Bölümü,
 • GıdaKontrolü ve Kalite Analizi Bölümü.
AÖF Dönem Öğrenci KatkıPayı

AÖF dönem öğrenci katkıpayları kayıtyeniletmek isteyen tüm öğrenciler tarafından ödenmek zorundadır. AÖF ön lisansprogramlarına kayıtlı olan ve mezun olamayan her öğrenci dönem öğrenci katkıpayı ödemesi yapmakla yükümlüdür.

AÖF Kredi Kartı ile Ödeme

AÖFkredi kartları ile ödeme yapacak vatandaşların provizyon sarkma işlemlerini gözönünde bulundurmaları gerekmektedir. AÖF tarafından yayınlanan ödemetarihlerinin dikkate alınması son derece önemlidir. AÖF kredi kartı ödemesi yapmak isteyen vatandaşların ödemeişlemlerini son güne bırakmaları sonucunda ödeme taleplerireddedilebilmektedir. Kayıt yenileme tarihinin son günleri her zaman provizyonişlemleri sebebiyle riskli bir duruma sebep olabilmektedir. Kredi kartı ileödeme işlemini gerçekleştiren vatandaşların ödeme yapıldığına dair kanıtniteliğindeki belgeyi mutlaka arşivlemeleri gerekmektedir. Eski borçlarınıödeyen ancak yeni döneme ait kayıt yenileme bedeli ödemesi yapmayanöğrencilerin yeni dönem kayıt işleminde bulunmaları mümkün değildir.

AÖF Kredi KartıÖdemelerine Taksit Yapılır mı?

AÖF kredi kartlarıödemelerinde AÖFtarafından herhangi bir taksitlendirme seçeneği sunulmamaktadır. Ancak kredikartı ile çekilen ücret sonrasında vatandaşların bankaları ile iletişimegeçmeleri sonucu ek taksitlendirme işlemi gerçekleşebilmektedir. Günümüzde tümbankalar müşterileri için çeşitli taksit imkanları sağlamaktadır. Bu konudadetaylı bilgi almak isteyen vatandaşların bankalara ait müşteri desteknumaraları veya mobil uygulamalardan destek almaları tavsiye edilmektedir.

AÖF İnternet Bankacılığıile Ödeme

AÖFinternet bankacılığı ödemesiyapmak isteyen vatandaşlar için birçok banka çeşitli ödeme yöntemlerisağlamaktadır. Müşterisi olunan bankanın internet bankacılığı ödemesinidestekleyip desteklemediğini anlamak için banka iletişim kanallarından destekalınması tavsiye edilmektedir. Ziraat Bankası ve AÖF tarafından yapılan anlaşmasonucu ise Ziraat Bankası internet bankacılığı hizmetlerinden direkt sonuçalmak mümkündür.

AÖF ATM Aracılığı ileÖdeme

AÖF ATM ödemesi yapmak isteyen vatandaşların ZiraatBankası ATM’lerini ziyaret etmeleri yeterlidir. Kartlı ve kartsız işlemlersayesinde tüm hem Ziraat Bankası müşterileri hem de diğer bankalarınmüşterileri ödeme işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir.Ziraat Bankası ATM’leri ile yapılan işlemler sonucu alınacak dekontunsaklanması son derece önemlidir. Ödeme sonrası alınan dekont daha sonra ortayaçıkabilecek problemler için kanıt niteliği taşımaktadır.

AÖF Mobil BankacılıkAracılığı ile Ödeme

AÖFmobil bankacılığı ödemesiyapabilmek için Ziraat Bankası tarafından geliştirilen mobil bankacılıkuygulamalarından yararlanılabilmektedir. Ziraat Bankası mobil uygulamaları AÖFödemeleri için özel bir menüye sahiptir. Bu uygulamaları kullanabilmek içinZiraat Bankası müşterisi ya da Ziraat Bankası tarafından sunulan ürünlere sahipolmak yeterlidir. Ziraat Bankası mobil uygulamaları ile yapılan işlemlerden ekbir ücret talep edilmemektedir. Ziraat Bankası mobil uygulamaları ile yapılanAÖF ödemeleri sonucunda vatandaşlara ödeme kanıtı niteliğinde dekontyollanmaktadır. Ziraat Bankası mobil uygulamaları yoluyla yapılan ödemeleridaha sonra banka ile iletişime geçip taksitlendirmek mümkündür. Ziraat Bankası AÖF kredi kartı ödemeleri konusundaçeşitli avantajlara sahiptir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.