SON DAKİKA
Hava Durumu

Akbank Kredi Kartı Şifre Alma

Haber Giriş Tarihi: 14.09.2019 20:21
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Akbank Kredi Kartı Şifre Alma

Akbank’tan kredi kartı için şifre talep etmek gerek yeni kart alımlarında gerekse şifre unutulması durumunda söz konusu olabiliyor. Akbank kredi kartı şifre işlemleri tamamen Akbank bilgi işlem merkezi kontrolünde ve yüksek güvenlik önlemleri altında gerçekleşiyor. Zira şayet kredi kartı banka tarafından kişilere sunulmuş bir kredi imkanı ise kredi kartı şifresi de bu krediyi kullanmanın anahtarı sayılabilir.Akbank Kredi Kartı Nasıl Alınır?
Akbank kredi kartına sahip olmak için aşağıdaki kanallardan kredi kartı başvurusu yapmak gerekiyor:
  • Akbank şubeleri,
  • Akbank internet bankacılığı,
  • Telefon bankacılığı kanalı,
  • Cep telefonundan SMS yolu ile.
Bu sayılan yolların herhangi birinden Akbank kredi kartına başvurmak mümkün ve aralarında herhangi bir fark yok. Burada banka tarafından esas alınan en önemli şey zaten sizin TC kimlik numarasınız ve bu numara altında sadece bankanın görebildiği kredi skorunuz.Şayet kredi skorunuz yeterli isse banka maaş veya gelir durumunuza göre hemen sizin için bir kredi kartı onaylıyor ve kartın basım süreci gerçekleşiyor. Basımı gerçekleşen kart ise sizin kayıtlı adresinize kurye ile teslim ediliyor.Akbank Kredi Kartı Nasıl Teslim Edilir?
Başvurusu onaylanan Akbank kredi kartının teslim şekli sadece elden ve kurye ile olabiliyor. Banka anlaşmalı olduğu kurye firmasına bu kartları dağıtımı için veriyor. Burada kuryelerin en büyük sorumluluğu kredi kartını sahibi dışında başka bir kimseye asla teslim etmemek. Burada bankanın anlaşmasına göre örneğin 3 defa teslim alınmayan kart banka şubesine geri gönderiliyor.Diğer yandan banka tarafından yollanan kredi kartını kart sahibinin eşi veya birinci derece yakını dahil kimse teslim alamıyor. Kredi kartı ancak sahibine kimlik ibrazı sonrası veriliyor ve teslim alanın imzası alınıyor.Akbank Kredi Kartı Teslim Alındıktan Sonra Ne Yapılmalı?
Kredi kartını Akbank’tan teslim aldıktan sonra yapmamız gereken öncelikle kart ürerindeki bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek. Daha sonra kart arkasında imza için ayrılan kısmın da imzalanmasına fayda var.Yeni kredi kartları kapalı zarf içinde gelirken genellikle içlerinde geçici bir şifre yer alıyor. Kat sahibinin mutlaka ATM veya telefon aracılığı ile bu şifreyi hemen asıl şifresi ile değiştirmesi gerekiyor. Diğer yandan kredi kartı şifre oluşturduktan sonra mutlaka bir defa şifreli bir alışveriş işleminde kullanılmalı. Bu ilk işleme kart aktivasyon işlemi deniyor. Kredi kartı ancak bu ilk işlem yapıldıktan sonra tüm fonksiyonları ile kullanılabilir hale geliyor.Akbank Kredi Kartı Şifresi Hangi Kanallardan Alınır?
Kredi kartı şifresi almak için başvurabileceğimiz Akbank kanalları şunlar:
  • ATM’ler,
  • Telefon bankacılığı.
Dikkat edilirse kredi kartı şifresi almak için şubelerin kullanılması söz konusu değil. Bunun sebebi ise bankanın müşterilerinin kart şifresi ile banka güvenlik sistemi arasına başka bir kişinin banka personeli dahi olsa girmesini engellemek.Gerçekten de ister kart ister internet şifresi olsun banka da bankanın bilgi işlem çalışanları dahil hiç kimsenin sizin şifrelerinizi bilebilmesi mümkün değil. Böyle bir sistem tasarlamaktaki iki temel amaç hem insan faktörünü ortadan kaldırmak hem de olası suiistimalleri önlemek.Keza telefon bankacılığı aracılığı ile şifre almak istediğinizde sistem sizi bir çağrı merkezi çalışanına değil bir robota aktarıyor ve şifrenizi kesinlikle sesle söylemeden telefonda tuşlamanız isteniyor.Akbank Şubesinden Kredi Kartı Şifresi Almak
Kredi kartı şifresi almak için Akbank Şubesine başvurmak aslında başvurmamak i,le aynı. Çünkü normal şartlarda Akbank kredi kartı şifresini şubeden almak mümkün değil.Ancak özellikle evinde internet olmayan veya yaşlı kimselere destek olmak için bankada direkt Akbank çağrı merkezine bağlı bir telefon ve sadece Akbank internet sitesine bağlı bir bilgisayar müşterilerin hizmetinde bulunuyor.Şayet şubeye kredi kartı şifresi almak için bir müşteri gelirse, müşteri çalışanlar tarafından bu telefon veya bilgisayardan şifre almak üzere yönlendiriliyor. Ancak burada şube çalışanının müşteri adına çağrı merkezi ile konuşması veya müdahale etmesi söz konusu değil.Akbank ATM’lerinden Kredi Kartı Şifresi Almak
Kredi kartı şifresi almak için Akbank ATM’lerini kullanmak son derece yaygın bir yöntem. Burada yeni gelen kredi kartını herhangi bir Akbank ATM’sine soktuğunuzda ATM sizden doğrudan geçici şifreyi istiyor. Geçici şifre doğru bir şekilde girildikten sonra banka sizden yeni şifrenizi 2 defa girmenizi istiyor. Bu şekilde kolaylıkla yeni kredi kartı şifrenizi alabiliyorsunuz.Akbank Telefon Bankacılığı Kanalı İle Kredi Kartı Şifresi Almak
Kredi kartı şifresi almak için Akbank telefon bankacılığını kullanmak özellikle ATM’ye gitmek istemeyenler için ideal. Burada çağrı merkezini arayıp kimlik bililerinizle kendinizi tanıttıktan sonra kredi kartı işlemleri menüsünden çağrı merkezi görevlisi siz kredi kartı şifresi oluşturma robotuna yönlendiriyor ve kendisi aradan çıkıyor. Siz otomatik sistemin yönergelerini izleyerek telefon tuşları ile yeni şifrenizi oluşturabiliyorsunuz.Akbank Kredi Kartı Şifresini Unutursak Ne Yapmalıyız?
Akbank’tan aldığımız kredi kartının şifresini unutmamız halinde bankadan çağrı merkezi kanalı ile şifre talebinde bulunmanız gerekiyor. Zira bu durumda şifreniz olmadığı için ATM kullanmanız mümkün değil. Diğer yandan başka bankalar böyle bir durumda kredi kartını iptal edip size yeniden kredi kartı yollama yoluna da gidebiliyorlar. Çünkü kredi kartı şifresi gibi önemli bir bilginin kontrolünü bilgi kaybolduktan sonra tekrar bankanın güvenlik sistemine bırakmak isteyebiliyorlar.Kredi kartı şifresi unutulduysa kartı makine veya POS cihazında tekrar tekrar denemek lazım. Zira tekrar yanış şifre denemek özellikle alışveriş esnasında sanki başkasının kartını veya çalıntı kart kullanıyormuşsunuz algısı yaratabiliyor.Akbank Kredi Kartı Şifresi Olmadan Hangi İşlemleri Yapabiliriz?
Kredi kartı şifresine gerek olmadan Akbank kredi kartı ile yapabileceğimiz işlemler hem sınırlı hem de bilhassa kart sahibinin talebi ile esnetilebiliyor. Akbank kredi kartı şifresi olmadan özellikle son zamanlarda yapılacak işlem sayısı arttı. Ancak diğer yandan bu işlemlerin birim tutarı azaldı.Bu konuda en son gelişme Akbank kredi kartı temassız ödeme seçeneği. Temassız ödeme seçeneği ilk olarak Avrupa ülkelerinde ortaya çıktı ve kısa sürede yaygınlaştı. Bu sistemde temassız ödeme özelliği olan POS cihazlarının üzerine kredi kartını hafifçe dokundurmak ödeme yapmak için yeterli oluyor. Dolayısıyla bu ödemede pin kullanılmıyor.Ancak bu ödeme türünde kullanıcı kartı başkalarının eline geçerse temassız ödeme sonucu kartından para çekilmesi ile riski ile karşı karşıya. Ancak kredi kartı kanunları bu durumda kullanıcıyı koruyor. Şayet bir kredi kartı kullanıcısı kart şifresi olmadan yapılmış ir harcamaya itiraz ederse banka bu harcamayı kart sahibine geri ödemek zorunda. Bu durumda ise aslıdan bu işlemin sorumluluğu tamamen banka üzerinde. Bu sebeple de bankalar temassız alışverişlerde en fazla 100 TL gibi limitler belirliyor ve üzeri temassız ödeme taleplerinde POS cihazları kart sahibinden pin istiyor.Bunun dışında bazı alışveriş siteleri kat veya cep telefonu şifresi olmadan alışveriş yapılmasına izin veriyor. Her zaman risk içeren bu alışveriş yönteminde de şayet kullanıcı harcamaya itiraz ederse banka ön inceleme sonrası bu harcamayı iptal edebiliyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.